Protesta e shoqatės sė taksistėve tė licencuar pėr konkurrencėn e pandershme

TIRANĖ - Drejtuesit e taksive me licencė paralajmėrojnė protesta nė mbarė vendin, pasi ndihen tė pambrojtur nga strukturat shtetėrore ku dhe paguajnė detyrimet ndaj shtetit. Takistė me licencė thonė se po falimentojnė pasi policia, sipas tyre, nuk ndėrhyn pėr t’i bllokuar ato pa licencė. Madje, nė shumė raste, punonjės tė saj, pasi lėnė orarin zyrtar dhe zhveshin uniformėn e policit, punojnė si taksistė. “Sa lėmė punėn ne, fillon taksia tjetėr pa licencė. Tė gjithė policėt punojnė me taksi, me targa false”, - deklaron njė taksist. Ēdokush qė blen njė makinė, mjafton ta lyejė atė me tė verdhė, tė vendosė njė targė false dhe punon taksi, pasi askush nuk i ndalon. Shoqata e taksive nė Tiranė ka bėrė tė gjitha pėrpjekjet pėr tė vėnė nė lėvizje strukturat shtetėrore, por nė vend qė tė pakėsohen, taksistė e palicencuara janė shtuar mė shumė. “Nė tė gjitha rrugėt e Tiranės shohim taksi private tė cilat ushtrojnė punėn nė mėnyrė tė paligjshme. Nėse ne e paguajmė njė ditė me vonesė taksėn, hamė 100 mijė lekė gjobė. Ndėrsa ato s’i prek askush”, - deklaron Gėzim Bardhi, pėrfaqėsues i Shoqatės sė Taksive. Nėe apel ata e lėshojnė dhe pėr qytetarėt, qė tė pėrdorin taksitė e licencuara. 10 Shkurt 2010

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos