Pedagogėt, ndryshojnė kriteret pėr titujt shkencorė

 zirina llambroNdryshojnė kriteret pėr kualifikimin shkencor tė stafit akademik nė shkollat e larta. Qeveria me vendimin e djeshėm ka bėrė njė sėrė ndryshimesh  nė dispozitat e  ligjit  tė  arsimit tė lartė.  Ndryshe nga mė parė nuk do tė jenė mė vetėm universitetet dhe akademitė e Tiranės qė do tė kenė mundėsi tė promovojnė personelin akademik pėr titujt "Profesor i asociuar",por tė gjitha institucionet e arsimit tė lartė publik. Ndėrsa titullin "Profesor" mund ta japin vetėm 6 IAL nė Tiranė. Gjithashtu ndryshe nga mė parė Kėshilli i Profesorėve qė organizon drejtimin e kualifikimeve shkencore e pedagogjike do tė ketė shtatė anėtare,por sė paku pesė prej tė cilėve duhet tė kenė titullin "Profesor". "Njė ose dy anėtarė tė KP-sė janė "Prof. Asoc.", tė punėsuar me kohė tė plotė, nė fakultetin nė fjalė, ose fakultete tė tjera tė universitetit qė janė nė prag tė promovimit pėr titullin "Profesor". Nė rast se numri i profesorėve tė fakultetit ėshtė mė i vogėl se pesė,  pėr tė arritur kėtė numėr nė KP mund tė thirren deri dy profesorė, tė ftuar nga fakultetet e tjera, brenda universitetit ose nga universitete e tjera brenda ose jashtė vendit",thuhet nė vendim.TitujtPėr sa i pėrket marrjes sė diplomės "Docent",  me vendimin e ri ajo duhet tė nėnshkruhet nga dekani dhe rektori, dhe vuloset, pasi ėshtė regjistruar  nė regjistrin e Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės dhe institucionin e arsimit tė lartė. Nė vendimin e djeshėm qeveria ka bėrė njė pėrcaktim mė tė saktė tė mėnyrės si do aplikohet pėr titullin "Profesor i asociuar". "Prof. Asoc." bėhet nga KP-tė e fakulteteve tė institucioneve tė arsimit tė lartė  publik (mė tej universitetet), me kėrkesė tė vetė kandidatit. Kandidatėt, qė punojnė me kohė tė plotė, pranė institucioneve tė arsimit tė lartė, dorėzojnė dosjen te dekani i fakultetit tė tyre. Dekani ia kalon dosjen KP-sė sė fakultetit,  i cili brenda njė muaji jep mendim pėr fillimin e procedurės sė vlerėsimit tė kandidatit. Nė rastet kur njė fakultet nuk ka arritur tė krijojė KP-nė, dekani i kėrkon rektorit tė universitetit ta pėrcjellė dosjen nė njė nga IAL-tė e pėrmendura nė pikėn 1, tė kėtij vendimi" saktėson vendimi. Nė pikėn 2.4 tė ligjit ėshtė pėrfshirė pėr herė tė parė edhe titulli "Akademik i asociuar" qė nuk ekzistonte nė dispozitė. "Titujt "Akademik i Asociuar" dhe "Akademik" janė tituj, qė fiton ēdo profesor, i cili ėshtė pranuar si anėtar i Asamblesė sė Akademisė sė Shkencave tė Republikės sė Shqipėrisė. Nė rastin kur ai/ajo ėshtė profesor nė institucionin e arsimit tė lartė, gėzon tė gjitha atributet, qė i takojnė titullit "Akademik i Asociuar" dhe "Akademik", pėrcakton vendimi. Nė kreun tre janė hequr disa dispozita qė bėjnė fjalė pėr shqyrtimin e kėrkesave pėr tituj shkencore pėrpara vitit 2007. Edhe pėr to procedurat do tė jenė tė njėjta me tė gjithė ata qė aplikojnė pėr herė tė parė.Akademia e shkencave raportim te kryeministriAkademia e Shkencave duhet tė raportojė nė Kėshillin e Ministrave informacionin pėr veprimtarinė vjetore. Kėtė vendosi dje qeveria me disa ndryshime tė bėra "Nė ligjin "Pėr Akademinė e Shkencave tė Republikės sė Shqipėrisė". "Akademia e Shkencave paraqet, brenda datės 15 dhjetor tė ēdo viti, informacion pėr veprimtarinė vjetore, pranė Kėshillit tė Ministrave/Kryeministrit", thuhet nė vendim. Sipas tij  akademikėt e Asociouar tė pėrfitojnė njė shpėrblim mujor nė masėn e pėrcaktuar me vendim tė Kėshillit tė Ministrave".disa nga dispozitat e ndryshuaraShtohet Institucionet e arsimit tė lartė (mė tej universitetet), qė kanė tė drejtė tė promovojnė personelin akademik pėr titujt "Profesor i Asociuar", janė institucionet e arsimit tė lartė publik.".Bėhet"1.3. Universitetet, qė kanė tė drejtė tė promovojnė personelin  akademik pėr titullin "Profesor", janė:a) Universiteti i Tiranės;b) Universiteti Politeknik i Tiranės;c) Universiteti Bujqėsor i Tiranės;ē) Akademia e Arteve tė Bukura, Tiranė;d) Akademia e Kulturės Fizike dhe Sporteve, Tiranė;dh) Qendrat kėrkimore-shkencore, me status tė krahasueshėm me atė tė njė universiteti.Nė pikėn 2.4 tė  ėshtė pėrfshirė  edhe titulli "Akademik i asociuar" qė nuk ekzistonte nė dispozitat e mėparshmeKėshilli i Profesorėve  qė organizon drejtimin e kualifikimeve shkencore do tė ketė shtatė anėtarė, por minimalisht 5 prej tyre duhet tė kenė titullin profesor.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Panorama

Publikuar nga: Panorama

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos