Could not find match

90 tė rejat e fundit nga shkenca dhe mjekėsia pėr kurimin e sėmundjeveSa herė qė shkenca zbulon diēka tė re pėr kurimin e sėmundjeve hedh sytė pas pėr tė gjetur tė reja tė tjera pėr njė mjekim dhe trajtim sa mė tė saktė tė tyre. Madje, shpeshherė kurimi i tė gjitha sėmundjeve i nėnshtrohet pikėsėspari zbulimeve shkencore. Nė suplemenetin e sotėm tė gazetės “Albania”, ju do tė njiheni me 90 tė rejat mė tė fundit qė janė zbuluar nga shkencėtarėt dhe mjekėt pėr trajtimin dhe kurimin e sėmundjeve tė ndryshme. Zbulimet dhe kėrkimet shkencore kanė arritur nė shumė konkluzione tė rėndėsishme pėr trajtimin e problemeve tė shėndetit. Nė kėtė suplement ju do tė gjeni informacione dhe trajtime tė reja pėr shumė sėmundje. Tashmė falė zhvillimit shkencor dhe teknologjisė ėshtė arritur qė shumė sėmundje tė kurohen me sukses. Po ashtu, ky zhvillim shkecnor ka bėrė qė tė gjenden zgjidhje edhe pėr sėmundje pėr tė cilat mė parė nuk ka pasur shėrim. Ndėrsa nė faqen e fundit tė suplememtit specialsitja Mimoza Petani, ka sqaruar lexuesit pėr problemet shėndetėsore qė ata kanė pasur. Tė interesuarit do tė njihen me pėrgjgijet e pyetjeve qė kanė dėrguar nė adresėn tonė tė e_mailit: albanaia.shėndetėsia@gamil.com.

Uji
Shkencėtarėt gjermanė kanė zbuluar se si brenda njė ore pas konsumimit tė ujit tė pastėr, harxhimi metabolik i energjisė rritet pėr 24 pwr qind, ndėrsa kjo nuk ndodh nėse pihet sasi e njėjtė e tretėsirės fiziologjike. Sipas njė teorie, mendohet se organizmi harxhon energji pėr ta bėrė temperaturėn e ujit tė pirė tė ngjashme me temperaturėn trupore. Megjithatė, edhe pas eksperimenteve me ujė tė ngrohur nė temperaturė 37°C, janė arritur rezultate tė ngjashme nė harxhimin e energjisė. Kėshtu qė mendohet se flitet pėr ndonjė proces tė komplikuar fiziologjik. Studimet kanė treguar se rritja e harxhimit energjik pas konsumimit tė ujit, te meshkujt pasohet me harxhimin e yndyrave, ndėrsa organizmi i femrave i shfrytėzon mė shumė karbohidratet.
Zėri i femrės
Shkencėtarėt amerikanė nga State University of New York kanė pohuar se zėri i femrės nė pjesėn e muajit nė tė cilin ato janė nė fazėn e mbarėsimit ėshtė shumė mė joshės dhe tėrheqės.
Zėrat e femrave nė pjesė tė ndryshme tė ciklit tė tyre menstrual, u janė lėshuar personave me gjini tė ndryshme. Rezultatet kanė treguar se tė anketuarit kanė pohuar se mė seksipilė kanė qenė zėrat nga e njėjta fazė, nė afėrsi tė ovulacionit. Kėto rezultate tregojnė se hormonet seksuale ndikojnė nė laring dhe nė kėtė mėnyrė vjen deri te ndryshimet subtile nė zėrin e femrės, ndėrsa nė kėtė fazė meshkujt ndjejnė tėrheqje shumė mė tė madhe.
Ēokollata
Shkencėtarėt nga Universiteti i Yale pohojnė se konsumi i ēokollatės nė shtatzėni zvogėlon mundėsitė pėr shfaqjen e komplikimeve serioze tė preeklampsisė (ngritja e shtypjes sė gjakut te shtatzėnat qė shoqėrohet me praninė e proteinave nė urinė). Ēokollata pėrmban sasi tė madhe tė teobrominės, e cila stimulon punėn e zemrės dhe kėshtu lėshon dhe zgjeron enėt e gjakut, duke zvogėluar nė kėtė mėnyrė mundėsitė e shfaqjes sė preeklampsisė. Teobromina shfrytėzohet nė mjekimin e dhimbjeve nė kraharor, rritjen e shtypjes sė gjakut dhe nė parandalimin e ngurtėsimit tė enėve tė gjakut. Shkencėtarėt shtojnė se teobromina mund ta rregullojė edhe qarkullimin brenda placentės duke bllokuar nė kėtė mėnyrė stresin oksidativ.

Rubrika Pyetje-Pėrgjgije
Flet specialsitja Mimoza Petani
Pyetje
Pėrshėndetje gazeta “Albania”! Unė qė po ju shkruaj jam njė lexues e rregullt e gazetės suaj e lexoj ēdo javė suplementin pėr shėndetėsinė dhe mė pėlqen shumė. I kam ndjekur me vėmendje tė gjitha kėshillat dhe rekomandimet pėr sėmundje tė ndryshme dhe kjo mė shtyu qė tju shkruja pėr problemin tim. Jam 24-vjeē edhe kam lindur njė fėmijė qė ėshtė 2-vjeē e gjysmė. Problemi im ėshtė se pas lindjes sė fėmijės sė parė mu shfaqėn ciste nė mitėr dhe dua tė lind sėrisht njė fėmijė por nuk po mbetem shtatėzėznė. Ju lutem, mė thoni se ēfarė preparatesh bimorė duhet tė pėrdorė pėr tė kuruar cistet dhe pėr ta bėrė organizmin tim tė pėrshtatshėm pėr tė mbetur shtatėzėnė? Mirėpres pėrgjigjen tuaj. Falemiderit!
Pėrgjigje
Probleme tė lidhura me cistet kanė shumė jo vetėm gratė ashtu dhe vajzat e reja. Ato zakonisht formohen nga disekuilibrat hormonal qė krijohen si pasojė e gjendjeve tė ndryshme apo veprimit tė faktorėve tė ndryshėm duke filluar nga stresi e deri tek problemet hormonale organike. Cistet mund tė jenė tė pėrmasave tė ndryshme dhe nė pozicione tė ndryshme. Kėshtu qė dhe problemet qė sjellin janė tė ndryshme duke filluar me dhimbjet nė fund tė barkut gjatė ardhjes sė ciklit menstrual e deri tek problemet me tė ngelurit shtatzėnė. Pėr tė ardhur tani tek problemi juaj dhe zgjidhja e tij sė pari duhet tė ēahen cistet dhe pėr kėtė ju duhet tė pėrdorni njė preparat qė quhet Primum Dren nė pėrmbajtje tė cilit ndodhen (Molla, Tarasako, Meliloto, Pillosella, Te di Giava Solidago, Prugna, Betula, Potassioose) tė cilat kanė dhe njė efekt depurativ dhe drenant nėpėrmjet tė cilit shfryn kėmbėt e fryra, kyēet, barkun, celulitin etj. dhe njėkohėsisht pastron nga toksinat dhe ēan cistet e ovareve dhe mitrės. Pastaj pėr tė rritur pjellshmėrinė ėshtė shumė e mirė shega me veprimin e sajė mbi qarkullimin e gjakut qė ndikon nė njė ovulacion efikas dhe tė plotė si dhe njė ushqyerje tė mirė tė endometriumit tė mitrės pėr ta pritur frytin sa mė mirė dhe pėr ta ushqyer mirė si dhe pėr efektin e saj antioksidant kudėr radikaleve tė lira. Ėshtė shumė e rėndėsishme qė para se tė tentohet njė shtatzėni duhet qė trupi i nėnės tė jetė i pėrgatitur dhe pėr kėtė pavarėsisht pėrgatitjes natyrale fiziologjike qė bėn organizmi do ishte shumė e volitshme suporti nutricional me vitamine E (acid folik)vitaminė B kompleks. Pėr rritje tė fertilitetit pėrdoren sė bashku guarana, shega, vitamina E dhe vitamina C. Sidomos tek personat qė kanė njė ngarkesė tė madhe psikofizike pėr optimalizimin e aktivitetit tė hormoneve seksuale mund tė pėrdoret si eliksir natyror me cilėsi afrodiazike pėrzierja e guaranės, lėngut tė shegės, vitamina E, xhinxher dhe kanellė.

Pyetje
Jam njė zotėri qė vuaj nga gurėt nė veshka. Deri tani nuk kam pėrdorur asnjė mjekim pėr ti kuruar por kam pirė shumė ujė dhe vetėm lėngje. Dua tė di nga specialstja juaj nėse ka ndonjė ilaē bimorė qė duhet tė pėrdorė pėr tė evituar kėtė shqetėsim.
Pėrgjigje
Pėr shkrirjen e gurėve nė veshka ilaēet bimore janė tė shumta. Ato qė mund tė pėrdoren nga ana juaj janė Aloe Vera me Mirtilo suko 100 pėr qind i pėrqėndruar. Shumė i mirė pėr gurėt nė veshka ėshtė edhe ēaji i Uva Ursine dhe Gramigna rizoma. Kėto dy bimė kanė njė efekt shumė tė mirė mbi shkrirjen e gurėve dhe rregullimin e pehashit tė urinės. Gjithashtu, kėto bimė qetėsojnė dhimbjet dhe inflamacionin qė krijon guri. Kėto lloj bimėsh pėrveēse mund tė merren veēmmas mund tė pėrdoren edhe nė formė kompostoje, tė cilat janė tė pregatitura me uva ursina 40 pėr qind, gjethe mirtilio 20 pėr qind, timo 15 pėr qind, ortika sommita 15 pėr qind dhe finokios 10 pėr qind. Ndėrsa pėr trejten e gurėve dhe qarkullim gjaku shumė tė mirė mund tė pėrdorni dhe njė pėrzierje tjetėr qė nė pėrmbajtje tė saj ka ēikoren, tarasakon etj.

Pyetje
Mirėdita gazeta “Albania”! Suksese tė mėtejshme me suplememtin pėr shėndetėsinė. Jam 37-vjeē paksa i shėndoshė. Problemi im ėshtė se darkė ndjej shqetėsime te thėmbrat e kėmbėve dhe nuk e di nga se mė vjen kjo gjė, ga pesha apo nga ndonjė problem tjetėr. Gjithashtu, dua tė di nės eka trajtime bimore pėr kėtė problem dhe se ēfarė duhet tė pėrdorė?
Pėrgjigje
Dihet se tė gjithė nervet e pjesės sė poshtme tė shtyllės kurrizore qė inervojnė organet pelvic domethėnė organet qė ndodhen nė pjesėn e poshtme tė barkut projektohen nė thembrat e kėmbėve. Kryesisht aty ku ju keni dhimbje projektohen organet genitale dhe rrugėt urinare. Pėr kėtė mė poshtė do tė paraqesim njė skemė tė detajuar tė shputės sė kėmbės dhe projektimit tė nervave dhe patologjive organore aty. Edhe mbipesha ėshtė njė faktor qė ndikon mbi thembrat dhe sidomos kur qėndron shumė kohė nė kėmbė duke shkaktur dhimbje dhe lodhje. Ėshtė mirė qė ēdo njeri tė ngrejė kėmbėt nga toka 20 cm mbi trungun e trupit mundėsisht ēdo dy orė nga 5 minuta. Nė darkė ėshtė mirė qė kėmbėt tė mbahen nė ujė tė ngrohtė mundėsisht me kripėra tė ndryshme me pėrzierje tė ndryshme, ose vajra esenciale si pėr shembull: vaji i mentes apo ai i levandės. Nė pa mundėsi tė tyre mund tė hidhet dhe sodė buke nė ujė. Tjetėr gjė qė mund tė bėhet dhe tė jep njė relaksim tė menjėhershėm ėshtė edhe masazhi i shputės sė kėmbės kryesisht i harkut tė kėmbės me grusht tė mbyllur nga brenda jashtė duke pėrdorur kremra tė posaēėm pėr kėmbė ose vaji i ullirit.

Pyetje
Pėrshėndejte! Jam njė vajzė 25-vjeēe nga Tirana. Kohėt e fundit mė janė shfaqur disa probleme me stomakun dhe vuaj nga ulcera. Herė pas here ndjej njė djegėsirė nė stomak. Ju lutem, doja disa rekomandime nga specialsitja se ēfarė produkte bimore duhet tė pėrdorė dhe ushqimet qė duhet tė konsumoj?
Pėrgjigje
Pėr ulēerėn dhe gastritin ėshtė shumė e mirė dhe efikase Aloe Vera e kombinuar me Fik indie (ose fik deti). Ajo vepron mbi mukozėn e stomakut duke ulur inflamacionin dhe duke ncitur rigjenerimin e shpejtė tė qelizave pėr njė shėrim sa mė tė shpejtė ėshtė mirė tė kombinohet me Colesol ferzym.

3 Maj 2008

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos