Ndotja e ujit tė pijshėm, dy herė mė e lartė gjatė 2009

Drejtoria e Higjienės: Shkaqet e ndotjes sė ujit, ndėrhyrjet e paligjshme nė rrjet dhe mospastrimi i depozitave

Uji i pijshėm nė kryeqytet vazhdon tė jetė i ndotur dhe pėr pasojė qytetarėt ende nuk mund tė pinė lirshėm ujin e ēezmave. Nga analiza vjetore e kryer nga Drejtoria e Higjienės ka rezultuar se numri i pikave tė ujit tė pijshėm me ndotje ka ardhur nė rritje nė vitin 2009 nė krahasim me vitin 2008. Sipas tė dhėnave ka pasur njė rritje tė dyfishuar ku nga 6.3 % e pikave tė ndotura qė rezultonin pėr 2008, nė 2009 ka arritur nė 12% tė tyre duke arritur, nė njė dyfishim tė rasteve.

 Burimet pranė kėsaj drejtorie bėjnė me dije se specialistėt qė merren ēdo ditė me ekzaminimin e mostrave tė ujit tė pijshėm rendisin disa shkaqe tė ndotjes, ndėr to ėshtė dhe pakujdesia e qytetarėve. Nė tė shumtėn e rasteve ndotja vjen edhe pėr shkak tė pakujdesisė tė qytetarėve, tė cilėt duhet tė pastrojnė vazhdimisht depozitat, sepse nė periudhėn e shirave ka mė shumė mundėsi tė rritet ndotja e ujit tė pijshėm. Ndaj ne u rekomandojmė qytetarėve qė tė paketėn 2 herė nė vit tė bėjnė pastrimin e depozitave, bėhet e ditur nė analizė, ku ndėr tė tjera thuhet se zonat mė tė rrezikuara nė kryeqytet janė zonat e Kinostudios, rruga Ali Demi dhe njė pjesė e bulevardit Zogu Parė.

Analiza dhe shkaqet e ndotjes
Gjatė analizės sė djeshme u fol pėr tė gjitha pikat ku merren mostrat nė qytet dhe nė zonat pėrreth. Kėtu pėrfshihen impiantet, pėr tė gjitha depot. Nga analiza e pikave tė ndotura tė ujit tė pijshėm, ka rezultuar se nga 400 pika qė ishin nė 2008-n, janė shtuar edhe 300 pika fundore mė shumė duke e ēuar numrin nė 700 pėr 2009-n. Nė tė gjithė kryeqytetin pjesa mė e madhe e qytetarėve e blejnė ujin e pijshėm. Nė bazė tė analizave kimike dhe bakterelogjike nė kėto tre javėt e fundit nuk ka pasur ndonjė rast shqetėsues pėrveē tė ndonjė rasti sporadike. Nga analiza e fundit tė kryer nė zonė e Farkės doli se uji i ishte i pėrdorshėm, pa ndonjė lloj ngarkese. Zonat e vjetra qė funksionojnė me rrjet shpėrndarės tė vjetėr kanė mė shumė risk pėr tė pasur mė shumė mundėsi tė ndotjes sė ujit tė pijshėm. Sipas specialistit, problemet me ujin e pijshėm ka ardhur edhe nga depozitat. Ata kėshillojnė se pas njė sezoni me shira ku risku i ndotjes ėshtė mė lartė, duhet tė boshatiset depozitat pėr ta pastruar, sepse uji ėshtė i ndenjur dhe nė fund grumbullohet njė shtresė, e cila bėhet shkak i ndotjes. Shkak tjetėr kanė qenė punimet nėpėr rrugėt dhe kryqėzimet e shumta qė ekzistojnė midis tubacioneve. Specialistet e higjienės shpjegon se rastet sporadike kanė ndodhur kryesisht nė zonat ku janė bėrė punimet ku mund tė jenė shtuar rrugė nga ku mund tė jenė dėmtuar kanalizimet e ujėrave tė bardha me tė zeza duke shkaktuar ndotjen e ujit. Shefi i shėrbimit tė higjienės shpjegoi dje se monitorimi shtrihet nė tė gjithė zonėn pėrreth Tiranės. Sidomos nė periudhėn e shirave kur rreziku i ndotjeve mund tė jetė mė i lartė pėr shkak tė mbushjes sė pesetave.

Ndotja
Gjatė analizės u bė me dije se nė qytetin ė Tiranės janė tė rrezikuar disa zona pėr,  shkak tė ujit tė ndotur qė konsumojnė dhe pėr mė tepėr nė kėto zona uji ėshtė i pakontrolluar dhe klorifikuar nga Drejtoria e Higjienės dhe Shėndetit Publik. Sipas burimeve pranė Drejtorisė sė Higjienės mėsojmė se uji i pijshėm ėshtė problematik nė mbi 5 zona periferike tė kryeqytetit, kjo pėr shkak tė ndėrtimeve tė paligjshme, si dhe lidhjeve tė pa ligjshme qė qytetarėt bėjnė. Drejtuesit e Drejtorisė sė Higjenės bėjnė tė ditur se janė mbi 5 zona ku uji i pijshėm ėshtė i pakontrolluar higjenikisht, kryesisht nė periferi tė Tiranės. Zonat, problematike qė nuk mund tė monitorohen dot nga Drejtoria e Higjienės, pėr shkaqet e mėsipėrme janė: Hidrocentrali deri tek Depot, po ashtu edhe zonat pėrreth Bovillės sė Vjetėr. Njė tjetėr zonė qė ka probleme me ujin e pijshėm ėshtė dhe Liqeni Artificial dhe zonat pėrreth tij, po ashtu ėshtė edhe Kodra e Diellit ėshtė njė ndėr zonat mė problematike qė pėrveēse ėshtė e pa kontrolluar nga Drejtoria e Higjienės, ka probleme edhe nė mungesė tė ujit. Njė tjetėr zonė problematike ėshtė Kashari, ku sipas informacioneve nga drejtoria e Shėndetit Publik, banorėt e kėsaj lagje nuk kanė ujė nė shtėpitė e tyre. E vetmja mundėsi pėr ta janė ēezmat dhe puset, por qė sėrish janė tė pa kontrolluar nga drejtoria jonė pėrsa i pėrket cilėsisė sė ujit, pohojnė burimet pranė drejtorisė se Higjienės.

Liri Mėhalla

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Sot

Publikuar nga: Gazeta Sot

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos