Legalizimet, tapitė pėr 255 familjeAgjencia e Legalizimeve ka publikuar listėn e 255 familjeve, tė cilave ju ėshtė pėrgatitur dokumentacioni i nevojshėm tekniko-ligjor pėr tė legalizuar shtesat pa leje, qė ata kanė ndėrtuar nė objektet me leje. Gazeta boton sot emrat e pėrfituesve nė njėsitė numėr 7,5,2 nė Tiranė, tė cilėt duhet tė tėrheqin formularėt e pagesės. Kėtė procedurė ata mund ta kryejnė pranė Drejtorisė Qendrore tė Aluizni-t nė adresėn: Rruga "Skėnder Kosturi", ish Instituti i Perim-Patates, Tiranė. Pas kėsaj, agjencia do tė vazhdojė mė tej me legalizimin e objekteve dhe me regjistrimin e tyre ne Zyrėn e Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme. Pėr sa i pėrket pagesės, agjencia vė nė dijeni se ndryshimet nė ligjin e legalizimeve, qė u miratua nė Kuvend nė fillim tė shkurtit, parashikojnė futjen nė pėrdorim tė bonove tė privatizimit. Pėr objektet pa leje nė zona informate, (jashtė vijės kufizuese tė ndėrtimit) pėr sipėrfaqe tė parcelės nga 1-500 m², poseduesit e objektit mund tė paguajnė deri 70% tė vlerės me bono privatizimi. Pėr pjesėn e sipėrfaqes sė parcelės mbi 500 m², e cila llogaritet me ēmimin e tregut nė ēastin e kalimit tė pronėsisė, ky rregull nuk aplikohet. Pėr objektet informale, tė ngritura brenda vijės kufizuese tė ndėrtimit, (vija e verdhė) pėr sipėrfaqe tė parcelės nga 1-300 m², poseduesit e objektit mund tė paguajnė deri 70% tė vlerės me bono privatizimi. Kurse pėr parcela ndėrtimore me sipėrfaqe mbi 300 m², vlera e tė cilave llogaritet me ēmimin e tregut nė ēastin e kalimit tė pronėsisė, pagesa mund tė kryhet pėr deri 50% tė vlerės me bono privatizimi. Pagesa me bono privatizimi nuk aplikohet pėr objektet informale me destinacion social-ekonomik, apo qė shfrytėzohen sipas kėtij destinacioni dhe shtesat informale nė objekte me leje. Tė drejtėn pėr tė paguar me bono privatizimi, ligji e parashikon edhe pėr poseduesit e objekteve informale qė kanė kryer pagesa tė mėparshme, tė parcelės ndėrtimore tė objektit. Kėta subjekte, pėr tė pėrfituar nga e drejta e pagesės me bono privatizimi pėr pjesėn e mbetur, apo pėr rikthimin e shumave tė paguara nė lekė, nė kėmbim tė bonove tė privatizimit, kanė tė drejtė qė brenda 3 muajve nga data e hyrjes nė fuqi tė ligjit, nr 10219 "Pėr disa shtesa nė ligjin nr. 9482, datė 3.4.2006, "Pėr legalizimin, urbanizimin dhe integrimin e ndėrtimeve pa leje" tė ndryshuar, tė paraqesin kėrkesė me shkrim pranė ALUIZNI-t. Procedurat dhe afatet pėr rimbursimin e tyre do tė rregullohen me Vendim tė Kėshillit tė Ministrave. Poseduesit e objekteve informale, qė duan tė pėrfitojnė nga pagesa me bono, duhet tė paraqesin kėrkesat pranė Drejtorive Rajonale tė ALUIZNI-t.

Lista e qytetarėve tė cilėt njoftohen pėr shlyerjen e detyrimeve financiare tė legalizimit

NIKOLIN JAKOVA
BASHKIM GJUHAēAJ
ANESTI GJINI
GEZIM TAHIRI
JULJUS LESHI
SHPETIM LUZATI
PETRIT KORUMI
ARETI RAMALIU
KRESHNIK GERBI
SELAMI KOēI
DEDE DODA
VASILLAQ KRATE
SHKELQIM BUKRI
AGRON SULI
FADIL HYSA
AURORA KURTALIAJ
FATOS TERKUēI
ARBEN CANE
FLAMUR KALEMI
GANIE MUēAJ
ARBEN OSMANI
SABRI MEMAJDINI
GAZMENT METANI
ALI DUKA
PETRIT TABAKU
PAJTIM AGA
BUJAR FISHTA
ARJAN MERKURI
ABEDIN RUSTEMI
KRISTAQ ēIBUKU
EDMOND SHAMETAJ
KASTRIOT BEJKOLLARI
HASAN LIKA
BARDHYL DINE
SOKOL LILO
AISHE LIKA
LULEZIM MULHAXHIA
ELMAZ TUēAJ
MINIR MULHAXHIA
SKENDER DOēI
GANIMET ēOLLAKU
LEONIDHA ēUKO
KRISTAQ APOSTOLI
ALQI MAKO
FATIME ARAPI
JANI REXHA
ALBENS PUMO
LEONIDHE NDONI
STAVRI MITEZA
PRIAMO BOLLANO
JOSIF DJIMITRI
XHEVAT RUDI
MUSA SULAJ
TANUSH XHAFA
ARBEN MOLLA
ARTUR SINANI
BASHKIM SANXHAKU
LUAN SHEHU
GENTIAN DOMA
ēLIRIM POJANI
EVZI ZEMZADJE
HAJDAR PERLEKA
EDMOND JORGJI
NEFSIKA NERANXI
MERI ELSHANI
JORGJI MAKO
ALEKSANDER LOLI
BURHAN KERēIēI
SULEJMAN DASHI
VASILIKA RISTI
HYRIJE DEDEJ
ARJAN PUSTINA
AISHE XHELAJ
ILIA QENDRO
ERNEST THOMOLLARI
ILIR TUPJA
EVRINOMI STEFA
JOSIF LITO
ELEFTERIA BIFSHA
SHPRESA RAVONIKU
ISA MARGJEKA
NIKOLLA KROQIDHI
PLATON XHELILI
FATMIR YZAJ
PETRAQ VITO
JORGJI DULI
PETRO GJINO
ARBEN HASANI
ZYDI STERMASI
SOKOL HASANLLARI
EDMOND MEMISHAJ
GEZIM FIFO
EMRUSH REēI
HALO NANAJ
XHEMAL XHAJA
ILIRJAN ZGURO
HARILLA KOLA
NAZMI VEIZAJ
STEFAN GONXHE
ALTER GEGOLLI
NEIM DYRMISHI
BASHKIM TOSKA
HEKURAN DELIAJ
ENGJELLUSH AVDULAJ
PETRIT ALIAJ
NAILE HYKA
SKENDER QELESHI
SAMI METALIAJ
ASLLAN HASANI
ALI ARAPI
REFET DACI
ZENEL MASKUTI
SKENDER BUZI
BESNIK MYRTAJ
FATOS NAēO
JOSIF PARAGONI
ALI TUēI
SHABAN DYBELI
VELI DERVISHI
VERA KOēI
LULEZIM LATO
TAHIR HYSO
PANAJOT TEGU
MUSTAFA ZAJMI
ADRIAN LAME
ILIR PALUSHI
ARSHIM FEJZA
ENVER REēA
KOSTA EFTIMIN
ISMET LAMI
GRAMOZ HAJNAJ
FILLORETA HAJNAJ
XHEVAT AJAZI
BASHKIM MUēA
BUJAR HOXHA
BEHAR SOFIA
JANI HAXHILLARI
DOLOREZE SARAēI
MUHARREM SHPENDI
BASHKIM TAFAJ
ENVER METALLARI
PETRAQ KARAQI
LEO DRAēI
EGLANTINA HOXHA
ALFRED KORRA
KUDRET BUZALI
MEHMET KANINA
JEMIN DHEMBI
NEXHMIE BITRI
ARJAN ALIJA
BAJRAM QALUFKU
LULZIM TAHIRI
ZEGJINE KADEMI
RESHIT HOXHA
SKENDER SEJATI
REXHEP GEGA
BEKIM LILAJ
FOTO GJEēI
FATMIR TAIPI
HATIXHE HYSENI
ARTAN GUXHOLLI
JORGAQ KONOMI
NJAZI LAZE
SABIRE SHKURTI
SOKOL POJANA
HIQMET ZHUPA
ARBEN BALA
REBI TUFA
ALI SULA
ARTUR KALLEMBI
SHKELQIM HASMUēA
SHYQYRI SHEHU
ALBERT BRAKOLLARI
SOTIR BROKA
SPIRO ēULE
STEM DERVISHI
AHMET BENDO
KUDRETE BESHIRI
TEUTA QAZIMI
REXHEP GJESTIKA
PETRO MIHALI
DILAVER SELIMI
BARDHY LXHAKO
KIēO DEDE
FATMIR HOXHA
BLEDAR GRAMO
GEZIM SHAKAJ
FOTO LATI
ILIR ABEDINAJ
VASIL JAKOVI
HAKI BIDO
ASIM HOXHA
FILIP KERKA
ABAZ MARA
LONI KOLECI
ALBERT RISTANI
VLADIMIR MILIKA
KUJTIM KAZAZI
VALBONA SHEHI
XHEMAL ISAKU
FATMIR MINGA
GLIGOR KRISAFI
SADIJE SHLLAKU
SOKOL NEBIU
PIRRO PULI
MUSTAFA ARAPI
PREK STAKAJ
JORGJI TAēI
ERMAL PUSHANI
PAVLINA KOēU
REFAT MEZINI
HASAN VATA
SULEJMAN DUKA
SHEFKI TROKSI
ALIOSHA SPAHI
SOTIR NAKO
VIRGJIL BUDA
KAJTAZ NIKOLLA
AMALIA VERLI
ARTAN NIKOLLA
BLEDAR TAMJA
ARTAN CUCI
RILANDA DHAMO
SOKOL SHUPO
MAHMUD HASIBRA
ILIR LOSHA
NIKOLETA SHARKO
AFERDITA ZAJMI
XHAVIT DEMA
ASTRIT BOLLGURI
NEXHIP LIKU
ODISE GJERMIZI
BUJAR CANI
THOMA KOSTA
VIGJILENT XHAFERAJ
ARTUR LEVENISHTI
MIMOZA THOMAI
EDMOND VODICA
FATMIR BUKRI
KASTRIOT FERHATI
GJYLE SARAēI
GENC MISHA
GEZIM RUēAJ
NEBI DURO
JORGO PRIFTI
SOTIRA NIKAJ
XHEMAL MYFTARI
FREDI XHAFERAJ
FASLLI KORITA
EDMOND SALAJ
SELIM ēAēAJ
ILIR SPAHIU
QAZIM LILAJ
MIRANDA BRAJA
FORCIM SOFTA

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Panorama

Publikuar nga: Panorama

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos