Kriza ne Greqi, deputetet gjermane: Shisni ishujt

BERLIN- Dy deputetė gjermanė i kanė propozuar sot qeverisė greke tė shesė ndonjė nga ishujt e saj tė mrekuthueshėm pėr tė paguar borxhet. Lajmi ėshtė publikuar nė gazetėn e pėrditshme gjermane Bild er cila e pėrmbledh kėshtu deklaratėn e tyre: Ne ju japim lekėt ju na jepni Korfuzin” Propozimet shkojnė mė tej duke kėrkuar shitjen dhe tė ishullit Akropili
“Shteti grek duhet tė heqė dorė dhe tė shesė pronat e tij, si pėrshembull ishujt e pabanueshėm, ka deklaruar pėr gazetėn Frank Schaffler, ekspert i ekonomisė sė partisė liberal demokratike.

Ndėrsa zėdhėnėsi i partisė sė Merkelit, Marco Wanderwitz shkon mė tej:" Nėse BE, pra dhe Gjermania do ta ndihmojnė financiarisht Greqinė, atėherė ėshtė e nevojshme qė tė jepet njė garanxi nė kėmbim. Disa ishuj pėrshembull mund tė jenė mirė” ka shtuar ai.

Sipas ministrisė sė turizmit Greqia ka 3054 ishuj, nga tė cilėt vetėm 87 janė tė banuar.

Deklaratat vijnė nė njė kohė kur Angjela Merkel, kancelaria gjermane do tė takojė sot kryeministrin grek Papandreu i cili ka udhėtuar drejt Berlinit, por Merkel nuk mund ti premtojė ndonjė ndihmė Greqisė.

Nė njė intervistė nė televizionin Ard, zv ministri i jashtėm grek Dimitris Droutsas ka hedhur poshtė ofertėn: Kam dėgjuar se duhet tė shesim Akropolin. Ky lloj sugjerimi nuk mė duhet i pėrshtatshėm.

Greqia ėshtė pėrballur qė prej disa muajsh me njė krizė financiare tė pazakontė qė ka rritur nė mėnyrė tė konsiderueshme kushtet e kredisė nė vend.

Nėn presionin e Bashkimit Evropian, qeveria socialiste mori dje masa tė rrepta destinuar ekonomizimit tė 4,8 miliardė dollarėve pėr reduktimin e deficitit publik dhe pėr t'i rikthyer besueshmėrinė tregjeve.
(s.g/BalkanWeb)

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

BalkanWeb

Publikuar nga: BalkanWeb

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos