Shėndeti i gruas - Si dhe ēfarė tė hash kur je ‘single’?E kush nuk qenka bėrė ndonjėrherė paranojake tek e ka gjetur veten pėrpara televizorit duke mbajutr nė dorė njė peshk tė bėshėm shoqėruar me perime nė avull? Pėr femrat qė u mugnon partneri ėshtė pikėrisht ky momenti qė ndjejnė mė shumė se… vėrtet mungon! Por jo gjithcka ėshtė kaq dramatike sa duket. Mjafton vetėm t’u nėnshtrohesh disa rregullave pėr t’i kthyer javėt e dietės nė njė pėrvojė aspak negative. Njė muaj gjatė tė cilit ushyerja tė jetė e kontrolluar mund tė jetė nė fakt, rasti mė i mirė pėr tė ndrequr tė gjitha gabimet qė janė bėrė nė tė shkuarėn, pėr tė vendosur disa orare qė u kushtohen vetėm vakteve dhe, pse jo, pėr tė pasur mė shumė konfidenca me enėt e kuzhinės. Cili do tė jetė rezultati? Autostimė dhe linja qė do t’iu bėjnė tė jetoni mirė me veten.
Rregulli i parė i rėndėsishėm: edhe nėse nuk posedohet asnjė zakon i vecantė ushqyerje apo sensibiliteti gastronomik, ėshtė e domosdoshme t’u rrihet sa mė larg piatave tė gatshme apo ushqimeve tė shpejta qė konsumohen nėpėr fast food-e pėr shkak tė kripės dhe yndyrnave tė dėmshme qė fshehin, kėto ushqime janė vrasėsit e vėrtetė tė formės fizike. Dieta e kėsaj jave do t’iu tregojė qė mjaftojnė vetėm pak minuta nė kuzhinė pėr tė gatuar piata tė lehta por shumė tė shijshme.
Tė vetmet mundėsi tė gatshme, nėse koha nuk lė asnjė hapsirė tė lirė, janė frutat, perimet, qė mund tė gatiten sakaq (natyrisht nėse janė tė pastruara mė parė e gati pėr konsum), salsat e lehta, ingredientėt qė mund tė qėndrojnė nė ngrirje, proshuta e pulės apo ajo e pjekur e cila mund t’i shtohet recetave. Nėse kėta pėrpėrės apo njė pjesė e tyre gjendet e gatshme atėherė nuk ėshtė mė e pamundur tė kursesh qoftė kohėn qoftė paratė (frigoriferi i femrave qė jetojnė vetėm ėshtė pėrherė i mbushur me ushqime tė menduar pėr konsum familjar kėshtu qė nė shumicėn e rasteve pėrfundon i gjithi i shkuar dėm pėr mungesė kohe).
Rregullat e tjera janė bazike: larmia e piatave tė pėrditshme, duke evituar pėrsėritjen e ushqimeve tė njėjta, ėshtė e rėndėsishme po aq sa ē’ėshtė kujdesi qė duhet treguar nė pėrgatitjen e tavolinės njėsoj sikur tė kishe miq tė ftuar pėr darkė. Do mendoni qė e gjithė kjo ėshtė e lehtė pėr t’u shkruar por, besojeni: mjafton fare pak sistem gjatė ditės dhe njė lamtumirė pėrfundimtare vakteve tė vetmuar, monoton, turravrap, keqbėrės!

Kalendari i tė ushqyerit

E hėnė

Mėngjesi
200 ml qumėsht tė skremuar me kafe
30 g drithėra natyral
Dreka
1 pjatė pure patatesh
300 gr brokoli tė zjera shoqėruar me 1 lugė vaj ulliri
Darka
160 gr mish pa yndyrė (pėrshembull fileto pule) tė pejkur nė tigan me kėrpudha tė freskėta ose tė ngrira (150 gr)
300 gr spinaq tė zier me njė lugė vaj.

E martė

Mėngjesi
200 ml qumėsht tė skremuar me kafe
3 biskota integrale pa sheqer
Dreka
Spageti me vongole ( 70gr spageti+125 gr vongole+1 lugė vaj)
1 pjatė salat me perime tė pagatura shoqruar me vaj e limon sipas dėshirės
1 mollė
Darka
Njė copėz mish vici me bizele
Sallatė me domate

E mėrkurė

Mėngjesi
80 gr kos tė bardhė me 100 gr frut tė freskėt tė prerė nė copa tė vogla
Dreka
Fileto peshku me ullinj tė zinj
300 gr kunguj tė zier
Darka
Makarona me presh (70 gr makarona, presh sat ė mjaftojė, vaj 1 lugė, djath parmixhan 1 lugė)
Sallatė me finok tė pagatuar shoqruar me limon, vaj dhe piper

E enjte

Mėngjesi
Kos tė bardh
1 banane
Dreka
Sallatė me fasule dhe peshk ton tė ruajtur nė ujė (150 gr fasule, 1 qepė e kuqe e prerė holle, 80 gr ton) shoqėruar me majdanoz dhe 1 lugė vaj ulliri.
1 fetė bukė tė zezė + 1 dardhė
Darka
Supė me oriz dhe spinaq
Sallatė me perime tė pėrziera shoqruar me 125 gr djath mocarela

E premte

Mėngjesi
200 gr qumėsht tė skremuar me kafe
30 gr drithėra
Dreka
Sallatė me 1 domate dhe perime sipas dėshirės, 50 gr proshutė, 100 gr djath mocarela, 1 lugė vaj ulliri
1 fetė bukė tė zezė
Darka
Pulė e tiganosur shuar me birrė
200 gr karrota dhe finok nė sallatė

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Panorama

Publikuar nga: Panorama

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos