Barnat e rimbursueshme, ilaēet e pėrfshira nė listėn 2010Zbardhet lista e plotė e barnave tė rimbursueshme pėr vitin 2010. Nė total, lista e re e barnave tė rimbursueshme pėr kėtė vit pėrmban 409 medikamente, midis tė cilave janė pėrfshirė edhe 17 barnat e reja, tė miratuara nga qeveria. Gazeta boton sot tė plotė listėn e barnave tė rimbursueshme pėr vitin 2010, nė tė cilėn, tė interesuarit do tė gjejnė edhe ēmimin e rimbursimit pėr ēdo medikament. Ende lista e re e barnave tė rimbursueshme, nuk ka mbėrritur nė farmaci, pasi, pas marrjes sė vendimit nga Kėshilli i Ministrave, ajo duhet tė botohet nė Fletoren Zyrtare dhe pasi tė kalojnė 15 ditė pas kėtij akti procedurial, lista hyn zyrtarisht nė fuqi. Sipas njė pėrllogaritje tė pėrafėrt, pėrfituesit e barnave me rimbursim duhet tė presin mė sė paku deri nė fund tė muajit mars, pėr tė marrė ilaēin e ri, pėr trajtimin e sėmundjes. Midis 17 medikamenteve tė futura rishtas nė listėn e barnave tė rimbursueshme, 13 janė alternativa tė reja, tė cilat parashikohet tė pėrmirėsojnė spektrin e trajtimit tė sėmundjeve, ndėrsa 4 janė principe tė reja aktive, tė cilat zgjerojnė gamėn e sėmundjeve tė ndryshme, siē janė medikamentet antimikotikėt, insulinat analoge, apo dhe medikamente tė tjera, qė vijnė nė dispozicion tė shėndetit tė gruas. Lista e re e barnave tė rimbursueshme ėshtė miratuar me vendim qeverie nė datėn 24 shkurt 2010. Ajo rinovohet ēdo vit po me vendim tė Kėshillit tė Ministrave. Lista e barnave tė rimbursueshme ka njė shtrirje mjaft tė gjerė, pasi mbulon 95% tė sėmundshmėrisė kronike. Pensionistėt pėrfitojnė 100% alternativat e para tė ēdo bari.

15 Mars 2010

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos