Telekomunikacioni, celularėt dhe interneti zotėrojnė tregun

Rreth 4.16 milionė shqiptarė pėrdorin telefoninė mobile Operatorėt celularė dhe Albtelekomi zotėrojnė 96 pėr qind tė tė ardhurave

 Ēmimet e larta tė produkteve tė konsumatorėve apo dhe tė shumė shėrbimeve tė tjera kanė bėrė qė konsumatorėt shqiptarė tė shtojnė ankesat dhe tė ulin gamėn e blerės sė tyre.

Por kur bėhet fjalė pėr telefoninė, sidomos atė celulare, tė gjithė shqiptarėt nuk ngurrojnė tė shpenzojnė. Shumė prej tyre, edhe pse me tė ardhura jo tė larta, ndodh tė jenė abonentė tė tre operatorėve celularė njėherėsh: AMC, Vodafone dhe Eagle Mobile. Nė raportin e Autoritetit tė Komunikimeve Elektronike dhe Postare pėr vitin 2009 vihet re se shqiptarėt kanė intensifikuar komunikimin e tyre me tė gjitha mėnyrat, me telefon mobil, me telefon fiks, internet apo dhe me postė. Sipas kėtij raporti, sektori i komunikimeve elektronike ėshtė njė ndėr sektorėt e ekonomisė shqiptare me rritje mė tė madhe nė vitet e fundit. Gjatė vitit 2009, tregu i telekomunikacioneve vazhdoi tė rritej me ritme tė larta. Numri i sipėrmarrėsve tė cilėt kanė njoftuar AKEP pėr ofrimin e rrjeteve dhe shėrbimeve tė komunikimeve elektronike deri nė fund tė vitit 2009, ishte 152, nė krahasim me 99 nė fund tė vitit 2008. Rritja e tregut ishte e ndjeshme nė telefoninė celulare si dhe nė shėrbime tė internetit, duke shėnuar pėr herė tė parė dhe njė rritje tė ndjeshme edhe nė telefoninė fikse. Tė ardhurat totale tė sipėrmarrėsve pėr vitin 2008 ishin 61.387 milionė lekė, qė pėrbėn 5.76% tė GDP-sė sė Shqipėrisė (1.064.000 milion lekė). Katėr lojtarėt kryesorė, AMC, Vodafone Albania, Eagle Mobile (tre operatorė celularė) dhe Albtelekomi (operatori fiks incumbent), zotėrojnė 96% tė tė ardhurave tė tė gjithė sektorit.

 Telefonia celulare, 4.16 milionė shqiptarė e pėrdorin atė

 Raporti i Autoritetit tė Komunikimeve Elektronike dhe Postare pėr vitin 2009 ka mbėrritur nė Kuvend pėr tu diskutuar nga komisionet. Nė kėtė raport vihet re njė rritje e pėrdorimit tė telefonisė celulare nga shqiptarėt. Nė vendin tonė ka 4 operatorė, qė janė AMC, Vodafone, Eagle Mobile dhe Mobile 4 Al sh.a., qė ende ska hyrė nė treg me sinjal. Nė vitin 2009 vlerėsohet se numri i pėrdoruesve tė telefonisė mobile ka arritur nė 4.16 milionė persona, qė pėrbėn njė rritje tė konsiderueshme me 40% apo 1.2 milion pėrdorues mė shumė se nė 2008. Rritja ka ardhur nga kompania e re e hyrė nė treg Eagle Mobile, qė nė vitin 2009 zuri 1% tė kėtij tregu. Rritje kanė edhe dy operatorėt e tjerė, AMC e Vodafone, ku kanė njė rritje nė numrin e pėrdoruesve me 37% dhe 26% nė 2009. Pjesa mė e madhe e pėrdoruesve celularė vazhdojnė tė jenė pėrdorues tė paketave tarifore me parapagim, rreth 94%, nivel i cili ka qenė i qėndrueshėm 2 vitet e fundit. Struktura e pėrdoruesve, me parapagim dhe me kontratė, ėshtė e ngjashme pėr tė tre operatorėt. Pjesėt e tregut tė operatorėve AMC dhe Vodafone Albania pėr vitin 2009 janė zvogėluar, pasi Eagle Mobile ka fituar pjesė tregu nė terma tė pėrdoruesve dhe thirrjeve nė nivel afėrsisht 15%, krahasuar me nivelin 4-9% nė vitin 2008. Gjatė vitit 2009 ėshtė vėnė re njė rritje e ndjeshme e thirrjeve brenda rrjetit, e cila ka ardhur si rezultat i planeve tė shumta tarifore celulare tė tre operatorėve qė ofrojnė thirrje me tarifa shumė tė ulėta brenda grupeve. Rritja e numrit tė pėrdoruesve celularė ėshtė shoqėruar me rritje tė konsumit pėr abonent tė shėrbimeve celulare. Nė vitin 2009 ka pasur njė rritje tė ndjeshme tė komunikimit pėr pėrdorues pėr tė tre operatorėt celularė: konsumi mesatar mujor i thirrjeve dalėse ėshtė pothuajse dyfishuar gjatė vitit 2009: nga mė pak se 30 minuta thirrje dalėse nė muaj nė vitin 2008 (dhe mė parė) nė afėrsisht 60 minuta nė vitin 2009. Konsumi mesatar mujor i thirrjeve (tė kryera dhe tė marra) ėshtė rritur nga 45-81 minuta nė muaj nė 103-137 minuta nė muaj. Rritja e ndjeshme e numrit tė pajtimtarėve/pėrdoruesve celulare, rėnia e ēmimeve dhe tė ardhurave mesatare pėr pėrdorues, rritja e pėrdorimit mesatar tė shėrbimeve celulare nė terma tė thirrjeve dalėse dhe hyrėse pėr pėrdorues gjatė vitit 2009 nė krahasim me vitin 2008 dhe vitet e mėparshme janė tregues tė qartė tė rritjes sė pėrfitimeve tė abonentėve celularė nga konsumi i shėrbimeve celulare, si edhe pėrbėjnė shenja tė rritjes sė konkurrencės nė tregun celular. Operatori Mobile 4 Al ėshtė operatori i katėrt celular GSM, tė cilit i ėshtė lėshuar autorizimi individual nga AKEP mė datė 26.06.2009. Autorizimi individual iu dha konsorciumit tė pėrfaqėsuar nga Postė-Telekomunikacioni i Kosovės (PTK) nė bazė tė ligjit nr. 10118, datė 23.04.2009 "Pėr dhėnien e sė drejtės sė pėrdorimit, pėr 15 vjet, nė brezin e frekuencave E-GSM dhe GSM 1800, bashkimit tė ofertuesve, pėrfaqėsuar nga Postė-Telekomunikacioni i Kosovės sh.a., sipas procedurės "Tender i hapur ndėrkombėtar", e datės 20.02.2009". PTK zotėron paketėn kontrolluese prej 30% nė shoqėrinė Mobile 4 Al sh.a dhe nė bazė tė pėrcaktimeve tė autorizimit individual operatori duhet tė fillonte ofrimin e shėrbimeve brenda 6 muajve nga marrja e autorizimit individual.

 

Telefonia fikse, 363 mijė abonentė

 

Telefonia fikse, po ashtu, ka pasur rritje tė pėrdoruesve gjatė vitit 2009. Nė kėtė vit numri i pajtimtarėve presoi njė rritje prej 13%, duke arritur nė 363 mijė, ndėrkohė qė numri i pajtimtarėve alternativė nė 2009 ishte 65 mijė. Tregu i telefonisė fikse dominohet nga Albtelekomi, i cili deri nė fund tė vitit 2009 kishte 298 mijė pajtimtarė. Interneti nė Shqipėri po hyn gjithnjė e me tepėr nė pėrdorim. Thirrjet dalėse tė pėrdoruesve tė Albtelekomit janė kryesisht thirrje lokale, 80% e tyre, ndėrsa thirrjet ndėrkombėtare zė nė afėrsisht 10 pėr qind. Nė bazė tė tė dhėnave tė Regjistrit tė Sipėrmarrėsve qė kanė njoftuar pėr ofrimin e rrjeteve dhe shėrbimeve tė komunikimeve elektronike, sipas regjimit tė autorizimit tė pėrgjithshėm deri nė datėn 23.12.2009, rezultojnė kėta tregues pėr sipėrmarrėsit. Tarifat e kėtyre operatorėve janė tė ngjashme me ato tė Albtelekomit. Njė numėr operatorėsh alternativė ofrojnė njėkohėsisht shėrbime tė telefonisė fikse, akses nė internet dhe TV.

 

Interneti, 10 pėr qind e familjeve e pėrdorin

Deri nė fund tė vitit 2009, janė rreth 90 sipėrmarrės qė kanė njoftuar AKEP pėr ofrimin e shėrbimit tė aksesit nė internet. Gjatė vitit 2009, ofrimi i shėrbimeve tė internetit nė brez tė gjerė (broadband) vazhdoi rritjen e ndjeshme tė numrit tė pajtimtarėve dhe rritjen e numrit tė ofertave dhe reduktimin e tarifave. Sipas tė dhėnave mė tė fundit nga operatorėt dhe vlerėsimeve tė AKEP, numri i familjeve qė kanė akses nė internet me bandė tė gjerė ėshtė rreth 80 mijė apo afėrsisht 10% e familjeve, ndėrsa janė rreth 8000 pajtimtarė biznesi. Bazuar nė kėto tė dhėna, numri i linjave broadband pėr 100 banorė ėshtė rreth 2.5. Teknologjia kryesore ėshtė ADSL dhe operatori kryesor ėshtė Albtelekomi, i cili ka qenė shumė aktiv nė shėrbimet e aksesit nė internet, nėpėrmjet investimeve nė rrjetin lokal pėr tė mundėsuar ofrimin e shėrbimit broadband nėpėrmjet ADSL dhe reduktimit tė tarifave pėr kėtė shėrbim. Numri i pajtimtarėve (lidhjeve) broadband nėpėrmjet ADSL tė Albtelekomit, deri nė fund tė vitit 2009, ishte afėrsisht 52 mijė (48 mijė familjarė dhe 4 mijė biznes), ēka pėrbėn njė rritje tė konsiderueshme nė krahasim me korrikun 2008, kur numri i tyre ishte rreth 1400. Rritje tė konsiderueshme vlerėsohet tė kenė pasur edhe operatorėt alternativė, tė cilėt ofrojnė akses broadband nė internet nėpėrmjet infrastrukturės sė tyre me shpejtėsi tė lartė dhe me teknologji ADSL2+, fibėr optike dhe Iinja tė dedikuara. Deri nė fund tė vitit 2009, numri i pajtimtarėve (lidhjeve) broadband tė operatorėve alternativė vlerėsohet tė jetė rreth 20 mijė. Shpejtėsia e aksesit nė internet me brez tė gjerė varion nga 256 kbps deri nė 3 Mbps dhe shpejtėsi mė tė larta pėr pėrdorues biznesi tė cilėt mund tė pėrfitojnė akses me linjė tė dedik

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Standard

Publikuar nga: Gazeta Standard

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos