Marjana, gruaja qė theu tabutė e racizmit nė Greqi

Autori i Lajmit: Redaksia
Sporti dhe veēanėrisht atletika, ishte pasioni i saj, njė ėndėrr qė tashmė e sheh tė realizuar tek djali i saj. Marjana Gjoka, njė ndėr atletet mė tė njohura tė viteve 60 dhe njėkohėsisht edhe basketbolliste e ekipit tė “Kastriotit” tė Krujės jeton prej 19 vitesh nė njė qytet tė vogėl nė Greqi, e kjo nėnė shqiptare, me guximin, dashurinė dhe punėn e saj ka mundur tė mposhtė racizmin e tė ndryshojė krejtėsisht mendimin mbi shqiptarėt nė kėtė provincė tė Selanikut. “Nė Greqi kam qė nė vitin 1991. Jam ndėr veteranet, jetoj nė veri, afėr Selanikut. Qyteti Edesa-Skidra ėshtė pikė turistike. Ėshtė njė vend me bukuri pėrrallore, vend frutor”, tregon Marjana. Mė tej ajo vazhdon duke rrėfyer me modesti punėn e saj tė thjeshtė qė bėn atje, por krenare, “Punoj si ndihmėse shtėpiake, pastroj fabrikė (zyrat) si dhe Eurobank e pėrveē lodhjes fizike ėshtė edhe ajo psikologjike, pasi ēdo ditė oreksi nuk ėshtė i njėjtė pėr punė. U mėsova me fjalėt “Bravo” “Je e pėrkryer”, e pas punės sė lodhur kur nga grekėt ke marrė si dhuratė kėto fjalė kaq tė ėmbla, qė rrallė i nxjerrin nga goja pėr njė tė huaj, ēlodhin e mė mbushin me energji pėr ditėn tjetėr”. Ndėrsa nė Shqipėri, pasi braktisi sportin, punoi si shefe llogarie pranė Kėshillit Popullor nė Koplik nga viti 1977 e deri nė vitin 1991, ajo tregon me modesti se, “Ėshtė e vėrtetė qė ka njė ndryshim tė madh, ēdo punė siē ka rėndėsinė e vet ka edhe lodhjen. Atje puna ime ishte e vėshtirė, me llogarinė dhe kontrollet nė ekonominė e institucioneve tė ndryshme qė kishim nė ngarkim, e megjithė vėshtirėsitė e veta ajo punė kishte mė shumė lodhje mendore, e kjo qė bėj nė Greqi ka lodhje fizike”. Ndėrsa shqiptarja rikthehet nė vite, pėr tė rikujtuar edhe njėherė dashurinė dhe pasionin pėr sportin, qė e mban tė lidhur edhe sot djali i saj, ajo pohon se, “Nė shkollėn fillore kujtoj qė pranė meje kisha mėsuesen e dashur Drita Nikshipi, e cila kishte nė patronazh vajzat e vogla akrobate tė Laēit. Qė nga ajo kohė nė pasionin tim ishte sporti. Pra fillova akrobate dhe vazhdova me mėsuesin e gjimnastikės Filip Nita, i cili mė zbuloi tė dhėna nė atletikė. Nga kėta dy mėsues tė shkėlqyer filloi jeta ime me sportin, e cila vazhdoi edhe nė shkollėn e mesme me mėsuesin e fizkulturės Ndue Tarashi, qė me stėrvitje tė fortė e tė lodhshme bėri qė pėr shumė vite emri im tė mbajė vendin e parė nė garat 800 metra, 1000 metra e 5000 metra. Nė tė njėjtėn kohė tė merrem edhe me basketboll duke pėrforcuar ekipin “Kastrioti” tė Krujės pėr shumė vite me trajnerin e palodhur Pjetėr Xhuxha. Kush mund ti harrojė ato vajza ēapkėne nga qyteti i vogėl Laē tė pėrfaqėsojnė qytetin Krujė”. Por, nėna qė ka sakrifikuar veten, pėr tre fėmijėt e saj, qė i ka rritur e vetme, flet me krenari. Megjithėse dy vajzat e saj mė tė mėdha jetojnė larg, nė njė tjetėr shtet, Marjana tregon se ato e kanė gėzuar pa masė me nipėrit dhe mbesėn. “Vajza ime e parė Xhoana, sot ėshtė e martuar dhe jeton nė Itali me njė familje tė mrekullueshme. Ka 2 fėmijė Alesian dhe Giusepen. Isha 41 vjeēe kur u bėra gjyshe dhe isha mė e lumtura nė botė. Si Alesia dhe Giusepe janė tė dy nė shkollėn e baletit. Nė qytetin San Benedeto nė vitin 2008 Alesia 10 vjeēe sė bashku me partnerin italian Mikele fituan vendin e parė nė “Best Danc”. Giusepe ėshtė mė i vogėl dhe ka fituar vendin e 5. pėr kėtė janė ftuar edhe nė revistėn televizive. Ēfarė lumturie ndien njė nėnė e njė gjyshe kur jetojnė kėto momente. Vajza e dytė Jozefina ėshtė edhe ajo e martuar e jeton nė Itali me 2 fėmijė. Ėshtė fėmija qė ngjan mė shumė nė karakterin dhe nė stilin tim. Ėshtė njė nėnė e mrekullueshme dhe ka njė durim tė tmerrshėm me dy djemtė e vėshtirė e tė zorshėm qė ka, Kristianin dhe Terencinon. Jorgoja jeton me mua nė Greqi e sot ėshtė 24 vjeē. Merret me sport e punon sipas mundėsive e kushteve qė ka. Ėshtė njė djalė me karakter tė fortė shqiptar e kėtu njihet “shkodrani”. Pas medaljeve e rekordeve nė atletikė sot Jorgoja vazhdon futbollin. Pra djali ėshtė i vetmi qė ngjan me jetėn time sportive”, tregon ajo. Pėr “luftėn” qė gruaja shqiptare ka bėrė kundėr mendimit tė gabuar mbi shqiptarėt qė jetojnė nė Greqi ajo tregon se, “Nė shkurtin e vitit 2008, sė bashku me djalin kemi qenė tė ftuar nė emisionin humoristik tek kanali Alpha- Al Xhadiri News qė drejtohej nga humoristi-satirik i mirėnjohur nė Greqi Lakis Lazopulos, i cili ėshtė afėr jetės sonė qė bėjmė nė emigracion. Lufton politikėn e gabuar e racizmin qė kanė ndaj nesh”. Marjana Gjoka na shpreh edhe dėshirėn dhe mendimin e saj pėr tė hedhur nė njė libėr jetėn e saj, dashurinė, pasionet, por edhe vuajtjet qė ka kaluar njė nėnė e vetme nė emigracion, pėr tė rritur 3 fėmijėt e saj. “Pėr jetėn time ēfarė mund tė them. Bėra njė martesė, e atė qė mbaj mend ėshtė qė truri i kėsaj martese ishte “Nėnė-3 fėmijė”. Nė njė martesė e cila pėrbėhet nga dy persona, kur ndjehesh e vetme e mbi shpinė ke tėrė peshėn e familjes ma merr mendja se nuk mund tė vazhdojė. Dashuria nuk ėshtė as “raft” e as “komodinė” qė tė mund tė luhet nga njė qoshe e dhomės nė njė tjetėr”, pėrfundon Marjana.“Si e fitoi respektin Marjana jonė”
Ēdo njeri prej nesh ndėrton ėndrra, si pėrfundim kėto ėndrra mbeten gjysmake. Ėshtė “Marjana jonė”, nuk dimė se cilat ishin dhe sa u realizuan nė jetėn e kėsaj gruaje “ato”, ėndrrat qė ajo ndėrtoi. Ajo ėshtė 1, ėshtė e vetme, ne jemi shumė, jemi 50-60 prandaj ramė dakord njė zėri. Pak vonė, por siē thonė “mė mirė vonė se kurrė”. Si shumė kujt nga ne qė jeta na solli probleme edhe kėsaj gruaje e nėne me tė birin i solli vėshtirėsi e kapriēio, duke luajtur dy role, jo vetėm tė nėnės por edhe tė babait. “Marjana jonė” jeton prej shumė vitesh nė qytetin tonė, me djalin e saj Yorgo Gjoka. Njė grua me atė bukuri tė egėr, e cila shpreh forcė nė karakterin e saj. Njė grua qė nuk njeh lodhje, tė cilėn e karakterizon besa, saktėsia e madhe nė punėn qė ajo kryen. Mė kryesorja, dashuria qė ajo ka pėr kėtė punė, kaq tė lodhshme e tė vėshtirė qė zgjodhi. I kemi besuar ēelėsat e shtėpive tona, fėmijėt e prindėrit tanė tė moshuar apo tė sėmurė, tė cilėt e kėrkojnė pranė. Me shėrbimin e saj, durimin e madh e fjalėt e saj tė ngrohta, Marjana pėr ta ėshtė “ilaēi” mė i mirė. Megjithė punėn e lodhshme ajo do tė gjej kohė tė ndihmoj patriotėt e saj. Ata e respektojnė, e duan shumė dhe kanė besim tek ajo. E kemi “krenarinė tonė” thonė ata. E kjo ėshtė e vėrtetė, sė bashku me tė birin janė krenaria e qytetit. Veprimet humanitare tė sajat, duhet tė jenė njė shembull jo vetėm ndaj patriotėve tė saj, por edhe ndaj nesh. Megjithėse veprime tė tilla mbeten tė fshehta, pasi kush i bėn i mban pėr veten dhe nuk i reklamon. Ėshtė dėgjuar dhe ėshtė e njohur qė kjo “zonjė” ka dorėzuar pranė policisė gjėra tė gjeturave shumė vlerė dhe sekrete. Kush nga ne nuk kujton verėn e nxehtė tė vitit tė kaluar qė nga zjarri i madh, mbetėn pa strehė shumė grek, e kjo shqiptare duke mbledhur ndihmė ekonomike nga bashkėatdhetarėt e saj, qė sipas rregullave e kritereve tė njohura nga televizioni i derdh nė bankė. Nga pamja e jashtme “njė ndihmė e vogėl”, por tek ne veprimi i kėsaj gruaje me inisiativė do tė mbetet “njė veprim i veēantė me shumė vlerė”, pėr gjithmonė nė zemrat tona. Ėshtė e pamundur tė mos pėrmendim edhe rolin e saj si nėnė. Jorgoja u rrit dhe u edukua me dashuri dhe kulturė, tė cilat ēdo ditė, veprimet dhe sjellja e tij treguan mundin e pėrpjekjet e nėnės sė tij, e cila kujdes tė veēantė kushtoi tek i biri; tė dojė njerėzit rreth tij ashtu siē janė, tė jetė nxėnės i mirė e njė sportist i shkėlqyer. E dėshira e saj si nėnė u realizua. Sė bashku me nėnėn e tij, i gjithė qyteti jetoi momente gėzimi qė Jorgoja jo vetėm solli medalje nė shkollė, por theu edhe rekord nė 400-1000 m, nė Greqi, tė cilat edhe sot mbahen nga ky.


Agjeliki Flamurxoglu (Kryetare e Gruas)
Para shumė vitesh njė grua e bukur, e cila mė dha pėrshtypjen e njė gruaje me personalitet dhe seriozitet erdhi dhe mė kėrkoi punė si ndihmėse. Them me vėrtetėsi, ishte hera e parė nė jetėn time qė besova njėherė kėtė grua dhe nuk u zhgėnjeva aspak. Me personalitetin e saj, njė grua e rregullt e punėtore e shkėlqyer u cilėsua “e veēantė”, fitoj menjėherė besimin tim personal, tė familjes time, si dhe rreth meje tė gjithė shoqėrinė time. Me foljen e saj greqisht pak tė thyer, me nazet e saj tė pafajshme, zgjuarsinė dhe buzėqeshjen e saj qė del nga thellėsia e shpirtit, sot punon nė shtėpitė mė tė mira tė qytetit tonė. Kjo ka bėrė tė fitoj e tė arrijė atė qė nuk arriti asnjė. I kemi besuar “ēelėsat” (qė ruajnė pasurinė e shtėpive tona) e me kėtė kjo grua ka vlerėsimin mė tė madh. Kur mė kėrkoi qė ta pagėzoj, e bėra menjėherė me njė gėzim e krenari tė madhe, pasi midis shumė shoqeve tė tjera Marjana mė zgjodhi mua. Ajo ditė do tė mbetet njė kujtim jo vetėm nė jetėn time, por edhe nė kujtesėn e tė gjithėve qė mbushėn kishėn e qytetit tonė. I gjithė interesi dhe kujdesi ėshtė qenia e saj afėr djalit, Jorgos, (duke mos ndarė edhe 2 vajzat e martuara nė Itali). Tek i biri kjo nėnė kultivoi respektin e dashurinė ndaj njerėzve dhe sportit. E ky djalė e bėri shumė herė krenare nėnėn e tij. Njė nxėnės i shkėlqyer nė shkollė e njė sportist i talentuar duke sjellė medalje tė shumta. Si rezultat i kėtyre sukseseve ai fitoi tė drejtėn tė udhėheqė flamurin tonė, apo tė dorėzoj “pishtarin e flakės” sė Olimpiadės Sidney tė vitit 2000. Tė gjitha kėto pėr nėnėn e tij janė ēlodhja mė e madhe nga puna e vėshtirė e ēdo dite. E kjo tregon se racizmi nuk preku aspak kėtė nėnė e tė birin. Vitet kalojnė e Marjana ka arritur qė tė gjithė qytetarėt e Skidres ta respektojnė, ta duan shumė e ta quajnė “Marjana jonė”.

Anastasia Marthoglu (Profesoreshė)
Nga afėr Marjanėn e njoh qė nga viti 1998, e cila jeton me qira nė apartamentin e babait tim, e vazhdon tė jetojė bashkė me tė birin), ku jetoj edhe unė me familjen time. Nuk mund tė gjej fjalė ta pėrshkruaj, por do tė them qė; ėshtė e do tė mbetet mė korrektja dhe mė e rregullta nga tė gjithė. Ėshtė njė grua qė ka forcėn e njė burri, e mbushur gjithė jetė, pa mundur tė kapin gabim nė punėn qė kryen, e njė shoqe e mirė. Veēohet nga refugjatėt e tjerė nga ēdo pikėpamje. Nuk jeton pėr tė mbledhur vetėm lekė. Jeton njė jetė normale sipas mundėsive qė ka, njė jetė me pastėrti tė paarritshme e kujdes tė madh, e duke pasur gjithmonė mendjen tek fėmijėt e saj, e motrėn e vetme tė sėmurė nė Shqipėri. Me zgjuarsi, kur e ku duhet marr pjesė nė fushėn e temave politike, sportė e ndihmė humanitare. Kėtė grua tė bukur, tė ėmbėl, e tė pėrkryer, nė jetėn time e kam cilėsuar “shoqe mė e mirė, gjithmonė”.

Jani Gabras (Drejtor Eurobank)
Stelios Skulariotis (Nėndrejtor Eurobank)
Ka rreth 2 vjet qė zonja Marjana punon pranė nesh. Atė qė e karakterizon Marjanėn ėshtė besa, korrektėsia, saktėsia, e pėrkryera. Shkathtėsia qė ajo ka dhe humori i saj, na bėn tė gjithėve kėtu ta duam shumė, si njeriun tonė. Para njė viti banka qė ne drejtojmė kėtu nė Skider u diplomua si Eurobanka mė e rregullt dhe mė e pastėr nė Greqi, ēfarė mund tė themi mė pėr Marjanėn? Pėr atė flet vetė “ikona”!

Maria Lambridhu
Kristodulos Mastoras
(Trajnerė)
Me djalin e saj Jorgon ne si trajnerė tė tij, jetuam momentet mė tė lumtura, tituj, medalje, thyerje rekordesh, nė shoqėrinė e flamurit tonė apo Olimpiadėn e vitit 2000, qė bashkė me fėmijėt e tjerė grek vrapuan kilometra. Pėr ta dorėzuar nė vendin e caktuar. Nė tė gjitha kėto momente Jorgoja ishte edhe “biri ynė”. Sot ai vazhdon si futbollist.

Ky lajm ėshtė publikuar: 19/03/2010

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Ballkan

Publikuar nga: Ballkan

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos