Ambientalistėt: Tė mbrojmė luginėn e Vjosės nga mbetjet urbane

Shkatėrrimi i ekosistemit nė rrjedhėn e lumit Vjosa dhe degėt e tij, ka ardhur si pasojė e uzurpimit nga mbetjet inerte. Gjatė dhjetė vjeēarit tė fundit, nė 30 km gjatėsi tė lumit Drino degė e lumit Vjosa, hedhurinat e gjithfarėllojshme, i kanė zėnė frymėn rrjedhės sė tij duke ndryshuar nė dy tre vende edhe drejtimin. Pas nuk ka ngelur as lumi Vjosa i cili degėzohet me

Drinon nė kufirin administrativ mes Tepelenės dhe Pėrmetit. Disa qindra tonelata mbetjesh inerte tė hedhura nė shtratin e Vjosės si dhe shfrytėzimi pa kriter i rėrės nė thellėsi tė tij apo dhe nė shtrat. Mė lidhje me kėtė problem  kanė alarmin e kanė dhėnė Ambientalistėt dhe studiuesit e ndryshėm tė cilėt kanė kėrkuar me insistim nga organet mbikėqyrėse dhe tė zbatimit tė ligjit, procedimin e tė gjitha subjekteve tė shfrytėzimit tė inerteve nė shtratin e dy lumenjve qė pėrshkojnė Prefekturėn e Gjirokastrės. Specialistėt kanė apeluar se tė  nuk duhet tė hedhin tė  materiale tė ndryshme si mbetje tė lėngshme apo tė ngurta. As Pėrmeti, as Kėlcyra dhe as ndonjė komunė qė shtrihet pranė Vjosės, nuk ka njė vend pėr depozitimin e mbetjeve urbane ēka si alternativė e vetme ngelet nė kėtė drejtim vetėm lumi Vjosa. Ndėrgjegjėsimi dhe mbrojtja e lumenjve nga mbetjet urbane, kanė qenė nė qendėr tė njė takimi organizuar nga pėrfaqėsues tė OSBE, Qendrės Arhus dhe krerėve lokalė tė rrethit tė Pėrmetit. Nėn temėn Mbrojtja e luginės sė Vjosės nga mbetjet urbane gjatė kėtij takimi dy ditor, pėr herė tė parė ėshtė bėrė i mundur nėnshkrimi i njė marrėveshjeje tė pėrbashkėt midis Bashkisė Pėrmet dhe komunave qė preken nga Vjosa. Ndėrgjegjėsimi dhe hartimi i njė plani masash tė mėtejshme nė kėtė zonė e njohur si hapėsirė me vlera tė rralla natyrore, do tė ishte njė komponent drejt minimizimit tė fenomenit tė shfrytėzimit pa kriter tė inerteve. Specialistėt e mjedisit, e kanė cilėsuar derdhjen e mbetjeve urbane alarmante duke ndikuar nė shkatėrrimin e vijės mė tė gjatė tė saj. Lugina e Vjosės ėshtė 53 km e gjatė dhe e rrethuar nė tėrėsi nga pesė komuna tė rrethit tė Pėrmetit, por mungesa e njė vendi pėr depozitimin e mbetjeve urbane, e kanė shndėrruar lumin nė njė kazan inertesh dhe jashtė parametrave mjedisore. Sipas specialistit tė mjedisit nė Bashkinė e Pėrmetit Andi Naēi, pėrpjekjet pėr ta mirėmbajtur kėtė zonė turistike kanė qenė tė ulėta si pasojė e mungesės sė fondeve ndėrsa burime zyrtare pohojnė se pėr derdhjet e mbetjeve urbane nė kėtė luginė edhe pse konsiderohen shkelje, nuk ėshtė vendosur asnjė masė administrative apo dhe ndėshkimin ligjor. Pėrfaqėsues tė OSCE, e kanė cilėsuar fenomenin e mbetjeve urbane, si njė ndėr problemet kyē jo vetėm nė kėtė zonė, por nė tėrėsi kryesisht nė luginat qė shtrihen nė tė gjithė vendin.

 

 


T. Hoxha

Last Updated on E Merkure, 24 Mars 2010 22:03

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Sot

Publikuar nga: Gazeta Sot

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos