Akademia e Policisė, normat e testin fizik qė duhet tė arrijnė konkurrentėtTiranė – Pėr tė gjithė ata qė synojnė Akademinė e policisė pėr tė vazhduar procesin e pranimit i nėnshtrohen procedurės sė testimit tė aftėsive fizike, pasi oficerėt e policisė kryejnė funksione tepėr unike gjatė detyrės, disa prej tė cilave mund tė kėrkojnė pėrgatitje tė lartė fizike. Shkalla e aftėsisė fizike tė policit pėr t’i kryer kėto funksione pėrcakton ndikimin e vet tek
siguria personale dhe ajo publike. Pėrgatitja fizike qėndron nė themel tė aftėsisė sė policit pėr tė kryer detyrat e zakonshme dhe ato kritike. Nė rast se polici ėshtė nėn nivelet minimale fizike tė parashikuara nė kėtė dokument, atėherė komprometohet performanca e tij nė kryerjen e detyrave policore. Nivelet e larta tė pėrgatitjes fizike shoqėrohen me performancė mė tė mirė nė kryerjen e detyrave fizike qė duhet tė pėrmbushin punonjėsit e policisė sė shtetit shqiptar.
Vlerėsimi
Ēdo pėrbėrės i serisė sė testit tė pėrgatitjes fizike (STPF) mat njė aspekt tė ndryshėm tė pėrgatitjes fizike, qė pėrcakton aftėsinė e policit pėr tė kryer detyra thelbėsore nė punėn e vet. Pėr tė kaluar STPF-nė, pjesėmarrėsi duhet tė arrijė tė paktėn
10 pikė nė ēdonjėrin prej testeve tė STPF-sė. Nėse rezultatet janė nėn nivelin e kėrkuar prej 10 pikėsh pėr ēdo test, atėherė ato janė nėn standardet e kėrkuara dhe pėr pasojė pjesėmarrėsi ngel nė STPF. Maksimumi i mundshėm pėr ēdo test ėshtė 20 pikė me njė total tė mundshėm prej 100 pikėsh nė tė gjithė STPF-nė. E ndėrsa ekzistojnė shumė rutina stėrvitore qė mund tė pėrdoren pėr tė pėrmirėsuar rezultatet nė STPF, pjesėmarrėsit duhet tė mbajnė parasysh se stėrvitja fizike ėshtė specifike. Qė do tė thotė, pėrmirėsohemi nė ato aktivitete ku praktikohemi. Nėse dėshironi tė rrisni numrin e pompave, atėherė duhet ta pėrfshini kėtė ushtrim nė programin stėrvitor. Pėr tė forcuar kraharorin, shpatullat dhe krahėt mund tė pėrdoren shumė ushtrime tė
tjera por pompat duhen pėrfshirė nė kėtė rutinė. Elementėt e Testit fizik janė kėrcim vertikal, ushtrime pėr barkun njė minutė, maksimumi i mundshėm pompash, vrap 300 metra dhe ecje/kros 2. 4 km. Janė gjashtė vlerėsime pėr testin fizik, shkėlqyeshėm kur kėrcen mė shumė se 22.9 centimetėr, shumė mirė kur arin 20.5-22.9 cm, mirė kur arrin 18.5-20.4 cm, mesatare kur arrin 16.5-18.4 cm, minimale 14.4-16.4 cm, dobėt mė pak se 14.4 cm. Po kėshtu janė pėrcaktuar edhe normat pėr
Kursi
Sipas kushteve tė pėrcaktuara trajnimit i nėnshtrohen aplikantėt fitues dhe nė tė futen trajnimi policor bazė 20 javor pranė Akademisė sė Policisė “Arben Zylyftari”. Gjatė trajnimit bazė policor aplikantėt do tė trajnohen pėr tė pėrmbushur tė gjitha detyrat e njė punonjėsi policie, duke pėrfshirė patrullimin parandalues, hetimin paraprak tė krimeve, kontrollin dhe zbatimin e rregullave tė qarkullimit rrugor, policimin nė komunitet dhe zbatimin e strategjive bashkėkohore tė zbatimit tė ligjit.
Ky trajnim do tė ndiqet nga njė trajnim 20-javor nė terren gjatė tė cilit punonjėsit e policisė do tė zhvillojnė dhe pėrmirėsojnė aftėsitė e marra nė shkollėn policore.Testi i aftėsive fizike
1. Aplikantėt qė kalojnė testin me shkrim duhet tė kalojnė testin e aftėsive fizike, qė teston aftėsitė psikomotore ku pėrfshihet:
• Shpejtėsia
• Shkathtėsia fizike
• Rezistenca
• Forca muskulore
• Koordinimi fizik, tė domosdoshme pėr punėn e punonjėsit tė Policisė.
2. Testi i aftėsive fizike vlerėsohet sipas standardit tė pėrcaktuar nė kohėn e zhvillimit tė testit.
3. Testi fizik pėr Shkollėn Bazė tė Policisė pėrbėhet nga pesė komponentė:
• Kėrcim vertikal
• Ushtrime pėr barkun njė minutė
• Maksimumi i mundshėm pompash
• Vrap 300 metra
• Ecje/kros 2.4 km
4. Normat pėr kalimin e kėtij testi janė tė ndara veē pėr femrat dhe pėr meshkujt dhe sipas grup moshave.
5. Aplikanti duhet tė marrė minimumin e mundshėm tė pikėve pėr tė vazhduar intervistėn me gojė dhe procedurat e mėtejshme tė testimit.

24 Maj 2008

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos