Provimet me detyrim, pikėt e ushtrimit nė Gjuhė-Letėrsi

 

Model testi nė Gjuhė-Letėrsi, pikėt pėr shkollat e mesme tė Pėrgjithshme, Pedagogjike, Gjuhėt e Huaja, Artistike, Sportive dhe kohė tė shkurtuar

 

Data 9 qershor po afron, ashtu sikurse janė shtuar ndjeshėm edhe emocionet te maturantėt, tė cilėt nė kėtė ditė do tė pėrballen me provėn e parė tė vėrtetė, atė tė testimit tė njohurive tė fituara nė 4 vitet e shkollės sė mesme. Ashtu sikurse edhe ėshtė vendosur nė udhėzimin e Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencave, Gjuhė-Letėrsia do tė jetė provimi i parė me detyrim, ku maturantėt do tė masin nivelin e nxėnies. Provimi i parė, qė siç theksuam nė hyrje tė shkrimit do tė jetė me datė 9 qershor, do tė pasohet njė javė mė pas me testimin nė Matematikė, qė mbyll edhe sesionin e parė tė provimeve me detyrim. Pėr t’u ardhur nė ndihmė maturantėve, gazeta “Shekulli” bėn publike nė faqet kushtuar arsimit, modelin e Gjuhė-Letėrsisė tė pėrdorur gjatė maturės sė vitit tė kaluar, model nė tė cilin gjithsecili mund tė shikojė skemėn e ndėrtimit tė testit, si edhe pikėt pėr secilin ushtrim tė dhėnė. Ky model ėshtė i vlefshėm si pėr shkollat e mesme tė Pėrgjithshme ashtu edhe pėr shkollat e mesme Pedagogjike, Artistike, Sportive, Gjuhėve tė Huaja dhe me kohė tė shkurtuar. Nė bazė tė kėtij modeli testi dhe pikėve qė ndodhen nė ushtrim, maturantėt mund tė llogarisin pikėt nė tė dy linjat e vendosura, si nė Gjuhė dhe Letėrsi, gjė e cila do t’i ndihmojė pėr tė parė gjendjen dhe mundėsinė qė kanė pėr tė fituar pikėt maksimale nė kėtė provim.

Letėrsi dhe Gjuhė Shqipe, sesioni I

SHKOLLAT E MESME TË PËRGJITHSHME

PROFILI NATYROR

PJESA I

DRITËRO AGOLLI – “Ora e gurit”

Ky gur ėshtė ora qė shekujt tregon tek e tek/ Mbi fushėn e tij me rrudha prej dheu,

Dikur shėnoi: “katėrmbėdhjetė shekuj e pesė vjet”,/Kur lindi kėtu Skėnderbeu.

Nė dorė njė orė sekondat, minutat dhe orėt tregon,/Ky gur i bekuar rrėfen mes rrudhave shekujt./Tik-takun e tij, e dėgjon?/Shėnon i rreptė shekujt qė zbresin nga mjegujt.

Ky gur ėshtė orė qė askush s’e kurdis e s’e ngreh,/Vitet e shekujt rrėfen nė çaste vyshkje e blerimi;/Vetėm kur lind njė tjetėr i madh Skėnderbe/Tik-taku i tij pushon njė çikė nė shenjė nderimi.

Pėr pyetjet 1-5 rretho vetėm shkronjėn qė i pėrgjigjet alternativės sė saktė

1. Ç’lloj poezie ėshtė kjo? 1 pikė

2. Cilat janė dy fjalėt kyç tė kėsaj poezie? 1 pikė

3. Domethėnia e epiteteve i bekuar dhe i rreptė pėr gurin

lidhet me: 1 pikė

4. Nisur nga konteksti i kėsaj poezie guri shėnon konceptin

metaforik tė: 1 pikė

5. Cili ėshtė nėnteksti i vargut tė parė tė strofės sė tretė? 1 pikė

6. Shpjego metaforėn e gurit pėrballė rrudhave prej dheu. Ç’shėnon secila

prej tyre nė kėtė poezi? Argumento mendimin tėnd. 4 pikė

7. Cila ėshtė e veçanta qė sjell poeti nė portretizimin e figurės sė

Skėnderbeut? Pse e ka dhėnė me fjalė datėn e lindjes sė Heroit

Kombėtar? 4 pikė

8. Interpreto kuptimin e vargut: Vitet e shekujt rrėfen nė çaste vyshkje e

blerimi. Çastet e kujt janė kėto? Mbi cilėn figurė stilistike e mbėshtet

interpretimin tėnd? 3 pikė

9. Shiko me kujdes emrin mjegujt. Shumėsi i kėsaj fjale ėshtė njė thyerje e

normės standarde tė gjuhės shqipe. Shkruaj shumėsin e rregullt dhe

shpjego arsyen stilistike tė kėsaj forme tė zgjedhur nga autori. 2 pikė

Shumėsi: /Shpjegimi:

10. Gjej nė poezi njė çift antonimesh. 1 pikė

11. Cili ėshtė sinonimi i fjalės i rreptė (nisur nga konteksti i poezisė)?

i rreptė 1 pikė

12. Argumento nė formė eseje njėrin nga variantet e mėposhtme:

A ose B 10 pikė

A. Lexo me vėmendje dy vargjet e fundit tė poezisė, ku theksohet ideja e

papėrsėritshmėrisė sė dukurisė me emrin Skėnderbe. Motivo mendimin

se pesha emocionale e kėsaj poezie kulmohet nė to.

B. Individi mund ta ndalė kohėn, qoftė edhe pėr njė çast.

PJESA II

VIKTOR HYGO - “Katedralja e Parisit” (fragment)

Pėr pyetjet 13-17 rretho vetėm shkronjėn qė i pėrgjigjet alternativės sė

saktė.

13. Hygo ėshtė shkrimtar: 1 pikė

A) ekzistencialist./B) realist./C) romantik./D) simbolist.

14. “Katedralja e Parisit” ėshtė roman: 1 pikė

A) epope /B) historic/C) klasik/D) sentimental.

15. Shkaktar i fundit tragjik tė Esmeraldės bėhet: 1 pikė

16. E veçanta e stilit tė autorit nė paraqitjen e atmosferės nė

kėtė fragment shfaqet nė: 1 pikė

17. Indin e kėtij romani e pėrbėjnė situatat: 1 pikė

18. Nė ç’vetė ėshtė ndėrtuar rrėfimi? Ç’raport krijon autori me

personazhet pėrmes njė rrėfimi tė tillė? 2 pikė

19. Qėndrimi i Esmeraldės kundrejt Kuazimodos ndryshon

gradualisht. Gjej fazat nėpėr tė cilat kalon ky ndryshim bashkė

me foljet kyç qė e shprehin atė. 4 pikė

20. Zbulo, pėrgjatė fragmentit, njė çift antonimesh qė shpreh

kontrastin qė ekziston midis dy personazheve. 1 pikė

21. Komento, pėrmes figurave tė stilistikės, gjendjen shpirtėrore tė

Kuazimodos, nė fjalėt e tij qė pėrmbyllin kėtė fragment?

Ç’mund ta ketė shkaktuar atė? 5 pikė

22. Gjej aforizmin e pėrdorur nė kėtė fragment dhe interpretoje

atė duke iu referuar tė paktėn dy prej parimeve tė romantizmit. 3 pikė

PROFILI SHOQËROR, PROFILI I PËRGJITHSHËM

PJESA I

MARTIN CAMAJ - Rrungaja nė mars (fragment)

Pėr pyetjet 1-5 rretho vetėm shkronjėn qė i pėrgjigjet alternativės sė saktė.

1. Nė kėtė novelė, Camaj vjen si pėrfaqėsues i: 1 pikė

A) ekspresionizmit/B) natyralizmit/C) hermetizmit/D) surrealizmit.

2. Çfarė simbolizon titulli i tregimit? 1 pikė

3. Ç’ka dashur tė pėrcjellė autori pėrmes kėsaj novele? 1 pikė

4. Cila ėshtė fatkeqėsia mė e rėndė pėr kėta njerėz? 1 pikė

5. Jera acarohet me njerėzit, sepse: 1 pikė

6. Çfarė e bėn tragjik fatin e Jerės? Gjej nė fragmentin e dhėnė detaje me tė

cilat shfaqet tragjikja nė fatin e vajzės dhe tė njerėzve qė jetojnė nė ato

vise (tė paktėn 2). 3 pikė

7. A mendon se stoicizmi dhe kryeneçėsia e Jerės janė brenda psikologjisė

sė mjedisit? Argumentoje mendimin me ilustrime nga fragmenti. 3 pikė

8. Pse themi qė paralelizmi figurativ ndėrmjet natyrės qė lulėzohet çdo

mars buzė lumit dhe instinkteve njerėzore tė Jerės, e portretizon atė sė

brendshmi? 1 pikė

9. Gjej paragrafin ku Jera rizbulon e habitur dhe paksa ironike ligjin e

ripėrtėritjes sė natyrės. Kujt i drejtohet ironia (vetes, natyrės apo

njerėzve) dhe pse? Ç’figura tė tjera stilistike gjen nė kėtė paragraf (tė

paktėn dy figura bashkė me ilustrimet pėrkatėse)? 4 pikė

10. Interpreto nėntekstin qė mbartin fjalėt e fundit tė tregimit. Ndalu te

detajet qė vizatojnė sytė qė nuk mbylleshin edhe kur flinte. (Ç’ėshtė

“diçkaja” qė ajo priste?) 2 pikė

11. Gjej dy fjalė tė prejardhura, tipike dialektore, qė i japin njė bukuri tė

veçantė gjuhės sė Camajt. . 2 pikė

a. _____________ b. __________________

12. Argumento nė formė eseje njėrin nga variantet e mėposhtme:

A ose B 10 pikė

A. Jeta, vetmia dhe vdekja. Si ndikojnė kėto tė tria nė jetėn e personazheve

tė kėsaj novele? Çfarė ka dashur tė thotė Camaj nė lidhje me natyrėn e

qenies njerėzore?

Ose

B. Vetėm dashuria mund tė shkrijė akujt e shpirtit. Nisur nga konteksti i

novelės argumento vlerėn e kėtij pohimi.

PJESA II

ESKILI – “Koeforet” (fragment)

Pėr pyetjet 13-17 rretho vetėm shkronjėn qė i pėrgjigjet alternativės sė

saktė.

13. Nga e mori Eskili subjektin pėr tragjedinė? 1 pikė

14. Tragjedia ka nė qendėr tė veprės heronj? 1 pikė

15. Si shfaqet Oresti nė kėtė fragment? 1 pikė

16. Oresti ėshtė kthyer nga mėrgimi, sepse? 1 pikė

17. Nė kėtė tragjedi konflikti tragjik zhvillohet: 1 pikė

18. Cili mund tė jetė sipas jush kuptimi i vendosjes sė njė tufe flokėsh nga

Oresti mbi varrin e tė atit? 1 pikė

19. Cila ėshtė atmosfera qė krijon mjedisi dhe koha kur zhvillohet kjo skenė?

Gjej detajet qė japin thelbin e kėsaj atmosfere. 2 pikė

20. Cili ėshtė roli i korit nė kėtė fragment? A ėshtė ai mė shumė nė

pozicionin e njė aktori apo vėzhguesi? Argumento mendimin tėnd 2 pikė

21. Cila ėshtė e veçanta e ndėrtimit sintaksor tė vargjeve: “Prej grash qė

pikėllueshėm po afrohen/ pėrzishėm veshur”? Shpjego forcėn e

shprehėsisė qė merr kjo mėnyrė ndėrtimi. 2 pikė

22. Nė kėtė fragment indirekt ndihet prania e Klitemnestrės dhe bota e saj e

alarmuar. Çfarė e ka shkaktuar kėtė shqetėsim? Gjej nė fjalėt e korit

rrjedhojat e kėtij shqetėsimi. 2 pikė

23. Nė vargjet 26-35 gjej tri detajet dhe interpreto pėrmes tyre afrinė midis

mėnyrės greke tė tė vajtuarit dhe asaj shqiptare. 4 pikė

24. Kjo tragjedi ėshtė pėrkthyer nga Ismail Kadare. Gjej nga fragmenti njė

neologjizėm tipik tė tij dhe shpjego mėnyrėn e formimit. 2 pikė

SHKOLLA E MESME PEDAGOGJIKE

PJESA I

GJUHË SHQIPE

Incidenti ndodhi mė 23 dhjetor, nė orėn 4 pasdite. Ai u zhvillua brenda njė

kohe tepėr tė shkurtėr, sa tė hapėsh dhe tė mbyllėsh sytė, por ngjarja ishte

nga ato qė kanė aftėsinė ta ndajnė kohėn mė dysh...

...Sa mė shumė kalonin orėt, aq mė i rėndė dukej incidenti. Nata e zmadhoi

trupin e tij nė njė mėnyrė tė pabesueshme. Ditėt qė erdhėn mė pas,

gjithashtu. Qetėsia qė pllakosi gjithė atė javė pas tij, nė vend qė ta shuante, e

rriti edhe mė. Nė mendjet e tė gjithėve pėrsėriteshin e pėrsėriteshin, tė

ngadalėsuara si nė kllapi, ato lėvizje kaotike mbi urė. Ato ishin si njė skicim

i parė i luftės. Tani ishte e qartė se ajo patrullė s’ishte e rastit. Nga tė gjitha

anėt vijnė lajme tė kėqija. Nė bazėn e Vlorės, nė principatėn e Topiajve, te

Dukagjinėt dhe Kastriotėt nė Veri, kudo turqit kanė shpėrthyer njė valė

incidentesh. (Ismail Kadare, “Ura me tri harqe“)

1. Shprehjen frazeologjike sa tė hapėsh e tė mbyllėsh sytė zėvendėsoje me

njė fjalė tė vetme sinonime me tė. ________________ 1 pikė

2. Gjej njė çift antonimesh tė pėrdorura nė fragment. 1 pikė

3. Nė cilin ndėrtim fjala valė ėshtė pėrdorur me kuptimin e parė? 1 pikė

4. Nė ç’rasė ėshtė emri incidentesh nė fjalinė e fundit tė

fragmentit? 1 pikė

5. Nė ç’shkallė ėshtė mbiemri i pėrdorur nė fjalinė: 1 pikė

Ai u zhvillua brenda njė kohe tepėr tė shkurtėr...? ______________

6. Nė fjalinė: Nga tė gjitha anėt vijnė lajme tė kėqija, fjala

tė gjitha ėshtė: 1 pikė

7. Nė ç’mėnyrė janė foljet e pėrdorura nė shprehjen frazeologjike sa tė

hapėsh e tė mbyllėsh sytė? 1 pikė

8. Nė cilin ndėrtim folja filloj ėshtė pėrdorur si folje

gjysmėndihmėse? 1 pikė

9. Ktheje fjalinė e mėposhtme nė formėn joveprore. 1 pikė

Nata e zmadhoi trupin e tij nė njė mėnyrė tė pabesueshme.

10. Gjej kryefjalėn nė fjalinė e mėposhtme dhe trego me se ėshtė

shprehur ajo. Nga tė gjitha anėt vijnė lajme tė kėqija 2 pikė

a. Kryefjala: ________________ b. Shprehur me:

________________

11. Nėnvizo kallėzuesin nė fjalinė e mėposhtme dhe trego llojin e tij. 2 pikė

12. Trego funksionin e grupit emėror tė nėnvizuar nė fjalinė

e mėposhtme. 1 pikė

13. Çfarė ėshtė grupi emėror i nėnvizuar nė fjalinė e mėposhtme. 1 pikė

14. Fjalia: Tani ishte e qartė se ajo patrullė s’ishte e rastit ėshtė: 1 pikė

15. Shtoji fjalisė sė mėposhtme njė pjesė tjetėr, nė mėnyrė qė fjalia

tė dalė e pėrbėrė me bashkėrenditje kundėrshtuese. 1 pikė

16. Gjej fjalėn e shkruar gabim. 1 pikė

17. Gjej foljen e shkruar gabim. 1 pikė

18. Qarko fjalinė ku ėshtė pėrdorur drejt shkronja e madhe. 1 pikė

PJESA II

FLOBER- “Zonja Bovari” (fragment)

Pėr pyetjet 1-5 rretho vetėm shkronjėn qė i pėrgjigjet alternativės sė saktė.

1. Cili ėshtė, sipas Floberit, qėllimi i veprės letrare? 1 pikė

2. Çfarė nėnkupton termi “bovarizėm”? 1 pikė

3. Ç’lloj romani ėshtė “Zonja Bovari”? 1 pikė

4. Cila ėshtė karakteristika kryesore e personazhit tė Emės? 1 pikė

5. Si shfaqet Sharli nė vepėr? 1 pikė

6. Ndaje fragmentin e dhėnė nė tri pjesė dhe formulo me njė fjali se pėr

çfarė flet secila prej tyre. 3 pikė

7. Gjej nė fragment detaje konkrete qė flasin pėr fantazitė e Emės dhe

vizatojnė karakterin e saj. Bazuar nė to, portretizo fare shkurt figurėn e

heroinės. 3 pikė

8. Lexo me kujdes pasazhin mė poshtė:

Cilat janė dy fjalėt-kyç nė kėtė pasazh, me tė cilat jepet natyra e

marrėdhėnieve ndėrmjet Emės dhe Sharlit? Cila ėshtė figura stilistike qė

shpreh thelbin e kėtij raporti? Shpjego pse Ema e ndien si nevojė tė

domosdoshme tė ėndėrruarit? 3 pikė

9. A na parapėrgatit Floberi pėr njė tragjedi tė mundshme tė mėvonshme?

Arsyeto pėrgjigjen duke u mbėshtetur nė fragment. 3 pikė

10. Zbulo disa momente ku ironizohen tė dy personazhet. Ç’tregon kjo pėr

stilin e Floberit? 3 pikė

11. Cilat janė shkaqet qė ndikuan nė formimin e karakterit dhe nė fatin e

Emės? A ngjan ajo si jashtė kohės dhe realitetit apo e gjykoni pėr keq,

ashtu si mjedisi i saj? (Kujto se Floberi luftoi nė gjyq pėr ta mbrojtur tė

vėrtetėn e Emės.) A i tundojnė edhe tė rinjtė e sotėm iluzione tė tilla pėr

lumturinė? Argumento mendimin tėnd nė formėn e njė eseje. 10 pikė

24. Letėrsi dhe Gjuhė Shqipe, sesioni I

SHKOLLAT E MESME ARTISTIKE, SPORTIVE, GJUHËVE TË

HUAJA, ME KOHË TË SHKURTUAR

PJESA I

EPOSI I KRESHNIKËVE - “Martesa e Halilit” (fragment)

Pėr pyetjet 1-5 rretho vetėm shkronjėn qė i pėrgjigjet alternativės sė saktė.

12. Cikli i kreshnikėve bėn pjesė nė: 1 pikė

13. Vargu i ciklit tė kreshnikėve ėshtė: 1 pikė

14. Konflikti qendror nė kėtė cikėl ėshtė: 1 pikė

15. Cila ėshtė figura letrare e pėrdorur mė shumė nė tė? 1 pikė

16. Pika kulminante e kėngės “Martesa e Halilit” ėshtė kur: 1 pikė

17. Si shfaqen pėrmes vargjeve disa veçori zakonore tė jetesės sė

kreshnikėve? Pėrmend tė paktėn dy veçori. 2 pikė

18. Trego ku qėndron trajta paradoksale nė vargun: fort po shndrit

nj’aj djell e pak po nxeh! Ç’efekt krijon ajo te lexuesi? 2 pikė

19. Nė pėrshkrimin e natyrės nė njė ditė tė ftohtė dimri, gjej mjetet e

stilistikės (tė paktėn dy) qė japin konceptin hiperbolik tė kėsaj tabloje

dhe shpjegoji ato. Nė ç’raport ėshtė natyra me kreshnikėt dhe bėmat e

tyre? 5 pikė

20. Gjej nė fragment njė pyetje retorike dhe shpjego funksionin e saj stilistik.

Trego pse pyetja retorike pėrdoret shpesh nė Eposin tonė (“Ç’a kish ba

ai trimi Gjergj Alia?”). 2 pikė

21. Gjej nė vargjet ku pėrshkruhet ardhja e pranverės (Sa mirė

bjeshka...N’det) detajet qė e bėjnė atė reale dhe njėherazi fantastike.

Shkrirja e reales me fantastiken bėhet me qėllim nga rapsodi. Pse? Cili

ėshtė mjeti bazė i stilistikės qė pėrftohet nga shkrirja e tyre. Argumentoje

mendimin tėnd edhe me ilustrime nga fragmenti. 4 pikė.Matura Shtetėrore 2007, Teste

PJESA II

FLOBER: Zonja Bovari - Ëndėrrimet e Emės (fragment)

Pėr pyetjet 11-15 rretho vetėm shkronjėn qė i pėrgjigjet alternativės sė

saktė.

22. Cili ėshtė, sipas Floberit, qėllimi i veprės letrare? 1 pikė

23. Çfarė nėnkupton termi “bovarizėm”? 1 pikė

24. Ç’lloj romani ėshtė “Zonja Bovari”? 1 pikė

25. Cila ėshtė karakteristika kryesore e personazhit tė Emės? 1 pikė

26. Si shfaqet Sharli nė vepėr? 1 pikė

27. Ndaje fragmentin e dhėnė nė tri pjesė dhe formulo me njė fjali se pėr

çfarė flet secila prej tyre. 3 pikė

28. Gjej nė fragment detaje konkrete qė flasin pėr fantazitė e Emės dhe

vizatojnė karakterin e saj. Bazuar nė to, portretizo fare shkurt figurėn e

heroinės. 3 pikė

29. Lexoni me kujdes pasazhin mė poshtė:

Cilat janė dy fjalėt-kyç nė kėtė pasazh, me tė cilat jepet natyra e

marrėdhėnieve ndėrmjet Emės dhe Sharlit? Cila ėshtė figura stilistike qė

shpreh thelbin e kėtij raporti? Shpjego pse Ema e ndien si nevojė tė

domosdoshme tė ėndėrruarit? 3 pikė

30. A na parapėrgatit Floberi pėr njė tragjedi tė mundshme tė mėvonshme?

Arsyeto pėrgjigjen duke u mbėshtetur nė fragment. 3 pikė

31. Zbulo disa momente ku ironizohen tė dy personazhet. Ç’tregon kjo pėr

stilin e Floberit? 3 pikė

32. Cilat janė shkaqet qė ndikuan nė formimin e karakterit dhe nė fatin e

Emės? A ngjan ajo si jashtė kohės dhe realitetit apo e gjykoni pėr keq,

ashtu si mjedisi i saj? (Kujtoni se Floberi luftoi nė gjyq pėr ta mbrojtur tė

vėrtetėn e Emės.) A i tundojnė edhe tė rinjtė e sotėm iluzione tė tilla pėr

lumturinė? 10 pikė

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Shekulli

Publikuar nga: Shekulli

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos