Udhėzimi i MASH pėr orėt e lira, i pazbatuar

 

 

SARANDË- Gjatė muajve tė fundit, Sektori Kėshillimor pranė Zyrės Arsimore Sarandė, ka ndjekur nga afėr disa shkolla nėn varėsinė e saj, pėr tė parė nė praktikė zbatimin e udhėzimit tė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, pėr zhvillimin e orėve tė lira.

Orėt e lira zenė 10-15 pėrqind tė orėve tė programit tė lėndės. Ato pėrdoren nga mėsuesi me iniciativėn e tij tė lirėpėr tė lėnė hapėsirat e nevojshme pėr nxitjen e punės krijuese individuale, mbėshtetur nė interesat dhe prirjet e nxėnėsit, nė pėrputhje me objektivat e programit zyrtar.

Udhėzimet e MASH-it erdhėn si rezultat i nevojės sė reformimit tė sistemit parauniversitar, me qėllim qė t’i japin kėtij sistemi dhe vetė mėsuesve njė mundėsi mė shumė dhe nje liri me te madhenė zbatimin e planprogrameve mėsimore. Sipas kėtij udhėzimi çdo shkollė duhet tė ketė njė ekip tė kurrikulės tė pėrbėrė nga kryetari dhe shefat e departamenteve.

Megjithatė ky udhėzim sipas kontrollit ėshtė kuptuar dhe realizuar gabim.

Por niveli i ulėt profesional, apo mungesa e pėrgjegjshmėrisė e mjaft prej drejtuesve tė shkollave, sic vlerėsohet nė analizėjanė mjaftuar vetėm me leximin e Udhėzimit tė MASH-itdhe pas kėsaj e kanė mbylluratė nė sirtar. Ka drejtori shkollash, si shkolla e Xarrės qė e ka humbur fare udhėzimin. Mė tej nga sektori i specializuar pėr kėshillim evidentohetse ka disa shkolla si: Xarrė, Piqeras, Livadhjaqė ende nuk i kanė ngritur ekipet e kurrikulės. Ndėrsa disa shkolla tė tjera nuk e dinė akoma se çfarė ėshtė projekti dhe moduli. Analiza pėrmned kėtu shkollėn nė Musri.

Tė kuptuarit gabim ose mosnjohja e udhėzimit, paaftėsa, apo edhe neglizhenca prej drejtuesve, reflektohet edhe nė zbatimin e deformuar tė udhėzimit prej mėsuesve. Pavarėsisht kualifikimeve tė mėsuesve, praktikat e ndjekura pėr realizimin e orėve tė lira janė tė papranueshme.

Orėt e liranė shumicėn emėsuesve janė pėrdorur pėr teste apo detyra kontrolli. Nė shkollat 9-vjecare si pėr shembull “9 tetori”, Ksamil, Metoq nė klasa e lėndė tė veçanta ka zėnė mė shumė se 1/3 e orėve tė programuara, duke prishur balancėn e rekomanduar nga udhėzimi i MASH – thonė specialistėt e kėshillimit nė zyrėn arsimore.

Kulmi i informalitetit arrin kur planifikohen 14-16 detyra kontrolli nė hapėsirėn e kėtyre orėve, nė klasa qė nuk kanė mė shumė se 3-4 nxėnės.

Nė pjesėn mė tė madhe tė shkollave, orėt e lira pėrdoren tė gjitha pėr pėrforcim njohurish me pretekstin se ‘kanė nevojė nxėnėsit’.

Nė biseda me mėsues tė ciklit parauniversitar bie nė sy, se nė tė gjitha rastet, kur pėrdoren orėt e lira pėr ekskursione mėsimore, ato zhvillohen me lekėt e nxėnėsve, si transport, bileta muzeu etj. Kjo gjė ka bėrė qė kėto veprimtari tė jenė tė kushtueshme pėr nxėnėsit.

Nė pėrfundim tė njė viti shkollor, specialistėt e Sektorit Kėshillimor nė Zyrėn Arsimore kanė bėrė njė analizė tė gjendjes nėpėr shkolla, duke konstatuar tė meta tė cila duhet tė korrigjohen sa mė parė. Pasi nė shtatorgabimido tė jetė i pariparueshėm dhe do tė vazhdojmėtė ripėrsėrisimkonstatimin seudhėzimipėr orėt e lira ėshtė nė nivele bashkėkohore, por zbatimi i tij ėshtė nė niveletė papranueshme dhe objektivi i tij i parealizuar.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Shekulli

Publikuar nga: Shekulli

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos