Matura, pėrgjigjet e testit tė letėrsisė

 

Plot 33.400 maturantė dhanė dje Letėrsinė, provimin e parė tė detyrueshėm. Ashtu si edhe vjet, maturantėt u testuan krahas njohurive pėr letėrsinė, edhe pėr gjuhėn shqipe nė masėn 33%. Rreth 2.000 administratorė tė provimit (AP) u pėrfshinė nė kėtė proces. Disa orė pas pėrfundimit tė provimit, Ministria e Arsimit publikon edhe çelėsin e pėrgjigjeve tė sakta. Gazeta publikon tė plota pėrgjigjet pėr tė gjitha shkollat e mesme. Edhe pse zyrtarisht notat dhe pikėt nxėnėsit do t'i marrin pas 10 ditėsh, duke pasur nė dorė pėrgjigjet e sakta, ata mund tė krijojnė njė ide tė pėrafėrt. MASH ka nxjerrė nė faqen e saj zyrtare tė internetit 25 pyetjet pėrkatėse tė secilit test bashkė me pėrgjigjet pėr gjithsecilin. Gjithsej kanė qenė 7 modele testesh pėr tė gjitha llojet e shkollave. Por, ndėrkaq nxėnėsit janė ndarė nė grupe kur kanė dhėnė provimin. Kjo pėr tė shmangur komunikimin dhe ndihmėn mes tyre. Tė njėjtat pyetje ishin grupuar nė dy variante, pėrkatėsisht nė variantin A dhe variantin B. Peshėn mė tė madhe, ashtu siç ishte paralajmėruar e kanė pasur pyetjet me zhvillim. Sa i pėrket strukturės, testi nuk ka shumė ndryshim me atė tė vjetshmin. Pas grumbullimit, sipas MASH, testet e plotėsuara me tė njėjtat masa sigurie do tė nisen nė drejtim tė shkollės "Sabaudin Gabrani" nė Tiranė, ku do tė shpėrndahen pėr t'u korrigjuar nė 4 qendra vlerėsimi nė Tiranė, Elbasan, Shkodėr dhe Fier. Afro 155 korrigjues tė testeve do tė fillojnė nga puna ditėn e enjte, 12 qershor 2008, nė kėto 4 qendra.


pergjigjet e letersise shkollat e mesme te pergjithshme, profili natyror

Letėrsi dhe Gjuhė shqipe- Sesioni I
Shkolla e mesme e pėrgjithshme - drejtimi natyror Varianti A
Letėr Babait Franc Kafka(fragment)
1. Motivet kryesore qė trajton Kafka nė kėtė krijim janė:
A) dilema dhe vendosmėria.
B) frika dhe nėnshtrimi.
C) harresa dhe pendimi.
D) kapėrcimi dhe zgjidhja.
(Pėrgjigjia e saktė alternativa B 1 pikė)
2. Autori na flet pėr marrėdhėnie njerėzore:
A) mes njerėzve tė njohur prej vitesh.
B) mes njerėzve qė takohen rastėsisht.
C) mes brezave, babait dhe fėmijės.
D) mes pjesėtarėve tė njė fisi tė madh.
Pėrgjigja e saktė ėshtė alternativa C 1 pikė
3. Kjo mėnyrė tė shkruari, bėn pjesė nė llojin e rrėfimit:
A) autobiografik.
B) biografik.
C) filozofik.
D) eseistik.
Pėrgjigja e saktė ėshtė alternativa A 1 pikė
4. Teknika e komunikimit, e zgjedhur nga Kafka kėtu ėshtė:
A) dialogu.
B) analiza.
C) monologu.
D) konstatimi.
Pėrgjigja e saktė ėshtė alternativa B 1 pikė
5. Ideja e tjetėrsimit tė njeriut dhe vetmisė e afron Kafkėn me: A) ekzistencializmin.
B) surrealizmin.
C) romantizmin.
D) realizmin.
Pėrgjigja e saktė ėshtė alternativa A 1 pikė
6. Arsyeja e pėrdorimit tė fjalive tė gjata nė fragment ėshtė:
A) tė japė ngarkesėn emocionale.
B) tė pėrshkruajė tė plotė figurėn e tė atit.
C) tė mbėshtesė idenė e tij mbi moralin.
D) t'i japė ritėm rrėfimit.
Pėrgjigja e saktė ėshtė alternativa B 1 pikė
7. Lexo me vėmendje pjesėn. Gjej gjatė leximit tė paragrafit tė parė fjalėn qė tregon se si ndjehet personazhi kryesor pėrballė veprimeve tė tė atit.
Pėrgjigjia e saktė: I pambrojtur, ose njė fjalė sinonime ose e afėrt nga kuptimi me tė.(1 pikė)
8. Personazhi kryesor kėtu ėshtė njė fėmijė i rritur. Tashmė, ai e sheh botėn ndryshe, duke qenė i aftė tė bėjė dallimet e tė gjitha veprimeve. Emėrto me njė fjalė ose
fjali tė vetme tri pjesėt e botės qė ai dallonte, kur ishte fėmijė.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė  1 pikė secila :
8/a Bota e skllavit, ose bota e skllavit ndėrtohet nėn trysninė e urdhrave.
8/b Bota e urdhėrave, bota e largėt e urdhrave, qė ngjallte frikė.
8/c Bota e lirė, bota e lumtur, ku njerėzit nuk i bindeshin askujt.
9. Shprehja: "Them se nė kėtė fushė, je me tė vėrtetė i talentuar", ka tonalitet tė veçantė, i cili mbart njė nėntekst. Cili ėshtė kuptimi i nėntekstit dhe me ç'figurė stilistike shprehet ai? 2 pikė
Pėrgjigjia e saktė ėshtė:
9/a Nėnteksti: ton tallės, nėnteksti; je njeri i trashė, i keq, mashtrues, dinak,pėrdor dhuntitė e tua pėr tė bėrė keq.(1 pikė)
9/b Figura: Ironia.(1 pikė)
10. Kafka kėtu sjell njė realitet familjar personal. Si shfaqet ky realitet? Dallo njė fakt qė tregon mėnyrėn e sjelljes sė babait dhe njė opinion tė autorit pėr kėtė fakt. Interpreto lidhjen midis faktit dhe opinionit. 4 pikė
- Realiteti shfaqet brutal, arbitrar, i ngurtėsuar, realitet frike, me mungesė lirie,etj( 1 pikė)
- Fakte: fyerjet e tua, vrisje e prisje, urdhėroje, nuk kurseje askėnd, ( 1 pikė)
- Opinioni: babai sipas autorit, ka gabuar fund e krye.
- Lidhjet janė: shkak-pasojė, njė sjellje e keqe çon nė njė sistem edukimi tė(1 pikė)
gabuar, ç'edukues, tė nėnshtruar, armiqsor, hipokrit, (1 pikė)
11. Shkruaj dy folje qė tregojnė arbitraritetin e babait:
Pėrgjigjiet e sakta
11/a Urdhėroje, caktoje(urdhra).(1 pikė)
11/b Drejtoje, zemėroheshe.(1 pikė)
12. Shpesh ne i themi vetes: Sa e rėndėsishme ėshtė qė tė dėgjohesh, tė kuptohesh nga tė tjerėt, tė shprehėsh ndjenjat, bindjet dhe tė dėgjosh e tė kuptosh ato tė tė tjerėve! Kėshtu arrijmė nė pohimin: "Fjala ėshtė pushteti i sė mirės dhe i sė keqes". Zhvilloje kėtė ide nė formėn e njė eseje argumentuese.12 pikė
Pikėt pėrkatėsisht
12/a Shtjellimi i idesė 2 pikė . Duhet tė kihen parasysh:
- Fokusimi nė temė, pėrshtatja me qėllimin e temės, Renditja e ideve,Tė argumentojė mendimin e tij mbi pohimin, tė ilustrojė me shembuj.
1 pikė Nėse nxėnėsi jep mendim mbi temėn, por nuk e argumenton atė.
12/b Organizimi dhe struktura 2 pikė . Duhet tė kihen parasysh:
- Pjesėt pėrbėrėse( hyrje, zhvillim, mbyllje).
- Kronologjia( rend tė mendimit dhe ideve, tė shembujve qė jep).
- Logjika( tė ketė lidhje me çfarė ėshtė thėnė mė parė nga ai ose nė fragment).
- Kalimet e kuptimshme ( nga njėra pjesė nė tjetrėn).
Pjesa e dytė Jeronim Derada Serafina Topia(fragment)
13. "Serafina Topia" bėn pjesė nė llojin e poemės: A) epiko-lirike.
B) liriko-epike.
C) liriko-dramatike.
D) dramatike.
Pėrgjigjia e saktė alternativa A 1 pikė
14. Subjekti i kėsaj poeme,shėrben pėr tė na paraqitur: A) njė portret tė prijėsit tė kėtij vendi.
B) njė model tė plotė tė gruas nė familje.
C) njė ide filozofike pėr lirinė e individit.
D) njė pasqyrė tė gjerė tė jetės njerėzore.
Pėrgjigjia e saktė alternativa D 1 pikė
15. Nė kėtė poemė ndėrthuren: A) filozofia me historinė.
B) e bukura me tė shėmtuarėn.
C) historia me fantazinė.
D) e mira me tė keqen.
Pėrgjigjia e saktė alternativa C 1 pikė
16. Vetė poeti identifikohet mė tepėr: A) me heroin lirik.
B) me heroin epik.
C) me heroin dramatik.
D) me heroin tragjik.
Pėrgjigjia e saktė alternativa A 1 pikė
17. Duke u nisur nga dyluftimet greke dhe arsyeja e tyre, ndeshja midis dy trimave
Nik dhe Bozdar, tė ngjason me dyluftimin midis:
A) Paridit dhe Menelaut.
B) Hektorit dhe Akilit.
C) Hektorit dhe Patroklit.
D) Paridit dhe Akilit.
Pėrgjigjia e saktė alternativa A 1 pikė
18. Grupi emėror "Koha e pleqve", nė pjesėn e parė, nėnkupton: A) kohėn e shkuar kur gjithçka ishte e artė.
B) kohėn e luftės dhe tė rezistencės shqiptare.
C) kohėn kur bėheshin dasma tė bukura.
D) kohėn kur njerėzit lėviznin lirisht.
Pėrgjigjia e saktė alternativa A 1 pikė
19. Qėndrimi i autorit ndaj trimave ėshtė:
A) indiferent.
B) dashamirės.
C) ironik.
D) adhurues.
Pėrgjigjia e saktė alternativa D 1 pikė
20. Nė poemėn e De Radės gjejmė personazhe historikė dhe personazhe tė trilluar .Shkruaj per secilin rast
Pėrgjigjia e saktė :
 Historikė: Gjon Kastrioti, bija e Aranitit, Vojsava.(1 pikė)
- Tė trilluar: Serafina, Niku, Bozdari.(1 pikė)
21. De Rada ėshtė shkrimtar romantik. Gjej dy tipare tė romantizmit qė dalin nė kėtė
fragment dhe ilustro me shembull secilin prej tyre.
Nxėnėsi mund tė pėrmendė kėto tipare:
- Lloji i poemės, Shkrirja e poetit me heroin lirik, Mbėshtetja nė folklore (emėrtimi trim, motivi i mikpritjes, i besės, roli i tė parit tė fisit, 8-rrokėshi),Evokimi i sė kaluarės (koha e Kastriotėve, Skėnderbeut). Idealizimi i personazheve tė tij (tė bukur, tė mençur, trima, kryelartė etj).3 pikė. Kur jep dy tipare, shoqėruar me njė shembull.2 pikė. Kur jep njė tipar me njė shembull, vetėm dy tipare, ose vetėm dy shembuj.1 pikė. Kur jep njė tipar, ose vetėm njė shembull.
0 pikė. Kur nuk thotė asnjė, ose jep pėrgjigje qė nuk kanė lidhje me romantizmin..
22. Gjej dy epitete qė janė fjalė tė pėrbėra.
22/a - tehprehta, fytyrprera.( 1 pikė)
22/b - shqepzėngritur( pikė.
23. Pėr çfarė shėrbejnė fjalėt e korit tė grave, kur lajmėrojnė Finėn, rreth dyluftimit tė
trimave? Nė ç'mėnyrė ėshtė folja "ngrehu"?
Pėrgjigjia e saktė
- Funksion nxitės.1 pikė
- Mėnyra urdhėrore.1 pikė
24. Ku pėrqendrohet vėmendja e autorit nė secilėn nga pjesėt e fragmentit? 3 pikė
24/a Atmosfera e dasmės nė shtėpinė e Kastriotėve. 1 pikė
24/b Dyluftimi midis Nikut dhe Bozdarit, ndėrhyrja e Vojsavės 1 pikė
24/c Roli i Serafinės nė zgjidhjen e situatės dramatike. 1 pikė
25. Ky fragment pėrshkohet nga njė situatė dramatike. Pėrshkruaje atė. Ç'rol luajnė Serafina dhe Vojsava nė zgjidhjen e kėsaj situate? 4 pikė
- Situata ėshtė dramatike sepse: kemi ndeshjen midis dy trimave, ose heronjve.
Dyluftimi ndodh nė njė dasėm dhe nė familjen e Kastriotėve.
- Roli i grave ėshtė zbutės, ekuilibrues, zgjidh konfliktin.
- Kjo duket, kur Vojsava vendos duart nė armėt e trimave dhe kur Serafina largon me kujdes tė shoqin nga dasma, pėr tė mos fyer sofrėn e mikpritjes.
3 pikė Nėse nxėnėsi pėrshkruan situatėn dhe thotė vetėm rolin e njėrės prej grave.Nxėnėsi thotė rolin e dy grave bėn njė pėrshkrim jo tė plotė tė situatės.
2 pikė. Kur nxėnėsi thotė vetėm rolin e grave, ose vetėm pėrshkrimin.
1 pikė. Kur flet pėr rolin e njėrės prej grave, ose kur bėn vetėm pak pėrshkrim.

Letėrsi dhe Gjuhė shqipe- Sesioni I
Shkolla e mesme e pėrgjithshme - drejtimi natyror Varianti B
Pjesa e pare  Letėr babait  Franc Kafka  fragment
Pėr pyetjet 1-6 rretho vetėm shkronjėn qė i pėrgjigjet alternativės sė saktė.
1. Autori na flet pėr marrėdhėnie njerėzore: 1pikė
A) mes njerėzve tė njohur prej vitesh.
B) mes njerėzve qė takohen rastėsisht.
C) mes brezave, babait dhe fėmijės.
D) mes pjesėtarėve tė njė fisi tė madh.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa C (1 pikė)
2. Kjo mėnyrė tė shkruari, bėn pjesė nė llojin e rrėfimit: 1 pikė
A) autobiografik.
B) biografik.
C) filozofik.
D) eseistik.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa A (1 pikė)
3. Ideja e tjetėrsimit tė njeriut dhe vetmisė e afron Kafkėn me: 1 pikė
A) ekzistencializmin.
B) surrealizmin.
C) romantizmin.
D) realizmin.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa A (1 pikė)
4. Motivet kryesore qė trajton Kafka nė kėtė krijim janė: 1 pikė
A) dilema dhe vendosmėria.
B) frika dhe nėnshtrimi.
C) harresa dhe pendimi.
D) kapėrcimi dhe zgjidhja.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa B(1 pikė)
5. Teknika e komunikimit, e zgjedhur nga Kafka kėtu ėshtė: 1 pikė
A) dialogu.
B) analiza.
C) monologu.
D) konstatimi.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa B (1 pikė)
6. Arsyeja e pėrdorimit tė fjalive tė gjata nė fragment ėshtė: 1 pikė
A) tė japė ngarkesėn emocionale.
B) tė pėrshkruajė tė plotė figurėn e tė atit.
C) tė mbėshtesė idenė e tij mbi moralin.
D) t'i japė ritėm rrėfimit.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa B (1 pikė)
7. Lexo me vėmendje pjesėn. Gjej gjatė leximit tė paragrafit tė parė fjalėn qė tregon se si ndjehet personazhi kryesor pėrballė veprimeve tė tė atit.
Pėrgjigjia e saktė :I pambrojtur. Mund tė pranohet dhe njė fjalė tjetėr e pėrafėrt 1 pikė.
8. Kafka kėtu sjell njė realitet familjar personal. Si shfaqet ky realitet? Dallo njė fakt qė tregon mėnyrėn e sjelljes sė babait dhe njė opinion tė autorit pėr kėtė fakt. Interpreto
Pėrgjigjia e saktė :- Realiteti shfaqet brutal, arbitrar, i ngurtėsuar, realitet frike, me mungesė lirie, 1 pike  Fakte:fyerjet e tua, vrisje e prisje, urdhėroje, nuk kurseje askėnd,  1 pikė
- Opinioni: babai sipas autorit, ka gabuar fund e krye. 1 pikė
- Lidhjet janė: shkak-pasojė, njė sjellje e keqe çon nė sistem edukimi tė gabuar, ç'edukues, tė nėnshtruar, armiqėsor, hipokrit, 1 pikė
9. Personazhi kryesor kėtu ėshtė njė fėmijė i rritur. Tashmė, ai e sheh botėn ndryshe,
Pėrgjigjia e saktė
9/a Bota e skllavit, ose bota e skllavit ndėrtohet nėn trysninė e urdhrave.
9/b Bota e urdhrave, bota e largėt e urdhrave, qė i ngjallte frikė.
9/c Bota e lirė, bota e lumtur, ku njerėzit nuk i bindeshin askujt.
10. Shkruaj dy folje qė tregojnė arbitraritetin e babait:
Pėrgjigjia e saktė:10/a Urdhėroje, caktoje(urdhra). 1 pikė
10/b Drejtoje. zemėroheshe. 1 pikė
11. Shprehja: "Them se nė kėtė fushė, je me tė vėrtetė i talentuar", ka tonalitet tė veçantė, icili mbart njė nėntekst. Cili ėshtė kuptimi i nėntekstit dhe me ç'figurė stilistike shprehet
Pėrgjigjia e saktė:11/a Nėnteksti: ton tallės, nėnteksti; je njeri i trashė, i keq, mashtrues, dinak, pėrdor dhuntitė e tua pėr tė bėrė keq.  1 pikė 11/b Figura: Ironia 1 pikė
12. Shpesh ne i themi vetes: Sa e rėndėsishme ėshtė qė tė dėgjohesh, tė kuptohesh nga tėtjerėt, tė shprehėsh ndjenjat, bindjet dhe tė dėgjosh e tė kuptosh ato tė tė tjerėve! Kėshtu arrijmė nė pohimin: "Fjala ėshtė pushteti i sė mirės dhe i sė keqes". Zhvilloje kėtė ide 8 pikė
Pėrgjigjia e saktė
12/a Shtjellimi i idesė 2 pikė . Duhet tė kihen parasysh:
- Fokusimi nė temė, pėrshtatja me qėllimin e temės.
- Renditja e ideve.
- Tė argumentojė mendimin e tij mbi pohimin, tė ilustrojė me shembuj.
12/b Organizimi dhe struktura. 2 pikė . Duhet tė kihen parasysh:
- Pjesėt pėrbėrėse( hyrje, zhvillim, mbyllje).
- Kronologjia( rend tė mendimit dhe ideve, tė shembujve qė jep).
- Logjika( tė ketė lidhje me çfarė ėshtė thėnė mė parė nga ai, ose nė fragment).
- Kalimet e kuptimshme ( nga njėra pjesė nė tjetrėn).
12/c Stili dhe origjinaliteti . 2 pikė. Duhet tė kihen parasysh:
- Shprehjet origjinale ( figuracioni, fjalė jo tė zhargonit tė pėrditshėm).
- Nėse stili ėshtė i gjallė, tėrheqės, ndikues. (me rrjedhshmėri , tė ketė efekt)
- I qartė.
- Jo imitues,( tė mbėshtetet te autori, por tė japė dhe mendimin e tij.
Pjesa e dytė Jeronim De Rada "Serafina Topia"
13. Subjekti i kėsaj poeme, shėrben pėr tė na paraqitur:
A) njė portret tė prijėsit tė kėtij vendi.
B) njė model tė plotė tė gruas nė familje.
C) njė ide filozofike pėr lirinė e individit.
D) njė pasqyrė tė gjerė tė jetės njerėzore.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa D (1 pikė)
14. Qėndrimi i autorit ndaj trimave ėshtė:
A) indiferent.
B) dashamirės.
C) ironik.
D) adhurues.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa D(1 pikė)
15. Duke u nisur nga dyluftimet greke dhe arsyeja e tyre, ndeshja midis dy trimave Nik dhe Bozdar, tė ngjason me dyluftimin midis:
1 pikė
A) Paridit dhe Menelaut.
B) Hektorit dhe Akilit.
C) Hektorit dhe Patroklit.
D) Paridit dhe Akilit.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa A(1 pikė)
16. Grupi emėror "Koha e pleqve", nė pjesėn e parė, nėnkupton: 1 pikė
A) kohėn e shkuar kur gjithçka ishte e artė.
B) kohėn e luftės dhe tė rezistencės shqiptare.
C) kohėn kur bėheshin dasma tė bukura.
D) kohėn kur njerėzit lėviznin lirisht.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa A (1 pikė)
17. Vetė poeti identifikohet mė tepėr: 1 pikė
A) me heroin lirik.
B) me heroin epik.
C) me heroin dramatik.
D) me heroin tragjik.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa A (1 pikė)
18. Nė kėtė poemė ndėrthuren: 1 pikė
A) filozofia me historinė.
B) e bukura me tė shėmtuarėn.
C) historia me fantazinė.
D) e mira me tė keqen.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa C (1 pikė)
19. "Serafina Topia" bėn pjesė nė llojin e poemės: 1 pikė
A) epiko-lirike.
B) liriko-epike.
C) liriko-dramatike.
D) dramatike.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa A (1 pikė)
20. Gjej dy epitete qė janė fjalė tė pėrbėra. 2 pikė
Pėrgjigjia e saktė 20/a - tehprehta, fytyrprera 1 pikė.
20/b - shqepzėngritur. 1 pikė
21. De Rada ėshtė shkrimtar romantik. Gjej dy tipare tė romantizmit qė dalin nė kėtė fragment dhe ilustro me shembull secilin prej tyre. 4 pikė
Nxėnėsi mund tė pėrmendė kėto tipare:
- Lloji i poemės, Shkrirja e poetit me heroin lirik,Mbėshtetja nė folklor(emėrtimi trim, motivi i mikpritjes, i besės, roli i tė parit tė fisit, 8-rrokėshi) etj,Evokimi i sė kaluarės (koha e Kastriotėve, Skėnderbeut), Idealizimi i personazheve tė tij( tė bukur, tė mençur, trima, kryelartė etj).
3 pikė. Kur jep dy tipare, shoqėruar me njė shembull.
2 pikė. Kur jep njė tipar me njė shembull, vetėm dy tipare, ose vetėm dy shembuj.
1 pikė. Kur jep njė tipar ose vetėm njė shembull.
22. Pėr çfarė shėrbejnė fjalėt e korit tė grave, kur lajmėrojnė Finėn, rreth dyluftimit tė trimave? Nė ç'mėnyrė ėshtė folja "ngrehu"? 2 pikė
Pėrgjigjia e sakt ė- Funksion nxitės. 1 pikė, Mėnyra urdhėrore. 1 pikė
23. Nė poemėn e De Radės gjejmė personazhe historikė dhe personazhe tė trilluar.
Shkruaj njė pėr secilin rast. 2 pikė
Pėrgjigjia e saktė - Historikė: Gjon Kastrioti, bija e Aranitit, Vojsava.  1  pikė
- Tė trilluar: Serafina, Niku, Bozdari.  1 pikė
24. Ku pėrqendrohet vėmendja e autorit nė secilėn nga pjesėt e fragmentit? 3 pikė
Pėrgjigja e saktė
24/a Atmosfera e dasmės nė shtėpinė e Kastriotėve.( 1 pikė)
24/b Dyluftimi midis Nikut dhe Bozdarit, ndėrhyrja e Vojsavės( 1 pikė).
24/c Roli i Serafinės nė zgjidhjen e situatės dramatike.(1 pikė)
25. Ky fragment pėrshkohet nga njė situatė dramatike. Pėrshkruaje atė. Ç'rol luajnė Serafina dhe Vojsava nė zgjidhjen e kėsaj situate? 4 pikė
Pėrgjigjia e saktė
- Situata ėshtė dramatike sepse: kemi ndeshjen midis dy trimave, ose heronjve.
Dyluftimi ndodh nė njė dasėm dhe nė familjen e Kastriotėve.
- Roli i grave ėshtė zbutės, ekuilibrues, zgjidh konfliktin.
- Kjo duket, kur Vojsava vendos duart nė armėt e trimave dhe kur Serafina largon me kujdes
tė shoqin nga dasma, pėr tė mos fyer sofrėn e mikpritjes.
3 pikė. Nėse nxėnėsi pėrshkruan situatėn dhe thotė vetėm rolin e njėrės prej grave. Nxėnėsi thotė rolin e dy grave, ose bėn njė pėrshkrim jo tė plotė tė situatės.
2 pikė. Kur nxėnėsi thotė vetėm rolin e grave, ose vetėm pėrshkrimin.
1 pikė. Kur flet pėr rolin e njėrės prej grave,ose kur bėn vetėm pak pėrshkrim.

pergjigjet e letersise shkollat e mesme te pergjithshme, profili shoqeror

Letėrsi dhe Gjuhė shqipe - Sesioni I
Shkolla e mesme e pėrgjithshme (drejtimi shoqėror; drejtimi i pėrgjithshėm) Varianti A
Pjesa e parė Migjeni "Historia e njenės nga ato"
Pėr pyetjet 1 deri nė 5 pėrgjigju vetėm alternativės sė saktė
1. Autori nė kėtė fragment priret tė na tregojė: 1 pikė
A) njė katund qė pėrpiqet tė marrė trajtat e qytetit.
B) ngjarjet e jashtėzakonshme qė ndodhin nė kėtė vend.
C) ndryshimet qė vijnė nga tronditjet e mėdha.
D) fundin tragjik tė njė jete.
Pėrgjigjia e saktė alternativa D (1 pikė)
2. Ështė shembull i ironisė shprehja:
A) njė katund qė don tė quhet qytet.
B) njė grue me duer lidhė.
C) tė pakėt kanė me qenė ata qė kanė me e kuptue.
D) vijnė vetėm nga shtrėngesa e jetesės.
Pėrgjigjia e saktė alternativa A (1 pikė)
3. Autori thotė se historinė e Lukes pak njerėz kanė pėr ta kuptuar, sepse:
A) Lukja ėshtė e çmendur dhe nuk mund tė tregojė se çfarė i ka ndodhur.
B) kjo ėshtė njė shoqėri qė mė shumė priret tė gjykojė se tė kuptojė.
C) liria e gruas ėshtė njė koncept i ri pėr ta.
D) ka pak njerėz tė shkolluar qė e dinė ç'ėshtė prostitucioni.
Pėrgjigjia e saktė alternativa B(1 pikė)
4. Ndėrtimi i veçantė sintaksor i fjalisė: "Stacioni i fundit automobili"
nėnkupton njė: 1 pikė
A) katund, i cili ka njė stacion automobili.
B) katund tė mbytur nga monotonia.
C) katund, ku ngjarjet ndodhin nė stacion.
D) katund, ku stacioni ėshtė pikė lidhėse me qytetin.
Pėrgjigjia e saktė alternativa B (1 pikė)
5. Bashkėshorti i Lukes, "kallajxhiu vagabond", e pėrjeton fundin e saj me: 1 pikė
A) dhimbje.
B) ftohtėsi.
C) kėnaqėsi.
D) urrejtje.
Pėrgjigjia e saktė alternativa C (1 pikė)
6. Pėrshkruaj mjedisin ku zhvillohet ngjarja nė kėtė fragment. Cili ėshtėfunksioni artistik i njė zgjedhjeje tė tillė nga ana e shkrimtarit? 3 pikė
Pyetja 6 3 pikė
Model pėrgjigjeje: Ngjarja zhvillohet nė njė vend anonim, ku asgjė nuk ndodh, ku tė mbyt monotonia, ku ngjarjet e vetme ndodhin nė stacion. Ky ėshtė njė vend qė nuk tėrheq asnjė vėmendje, njė vend tė harruar, me njerėz mediokėr. Ështė njė vend i vėshtirė dhe i ashpėr pėr t'u jetuar.
2 pikė Pėrshkrimi: nėse nxėnėsi shkruan nė mėnyrė tė plotė thelbin e kėtij vendi dhe thekson elemente tė tilla si: monotonia, shkretia, varfėria dhe me mendėsi tė prapambetur (burrat nė stacion dhe malėsorja e ngarkuar), anonim, i vėshtirė dhe i ashpėr pėr t'u jetuar. 1 pikė Nėse jep nė mėnyrė tė pjesshme thelbin e kėtij vendi.
o Ky ėshtė njė vend i shkretė; monoton;  i varfėr;etj
7. Migjeni theu disa tabu tematike nė kėtė novelė. Zbulo nė kėtė fragment njė prej tyre. 1 pikė
Pėrgjigjia e saktė 
a-tema e prostitucionit
b- figura e malėsores, e parė nė njė kėndvėshtrim tė ndryshėm nga ai i letėrsisė sė traditės;
c-marrėdhėniet njerėzore tė ndėrtuara mbi bazėn e interesit, moralin e gėnjeshtėrt tė shoqėrisė, njė botė mashkullore etj.
Nėse pėrmend njė prej rasteve tė dhėna mė sipėr 1 pikė
8. Kush shpreh keqardhje pėr Luken nė kėtė fragment?
Shpjego arsyen e kėsaj keqardhjeje. 2 pikė
Model pėrgjigjeje tė saktė
Keqardhja: nė kėtė fragment shpreh keqardhjen gruaja malėsore me barrė karthjash mbi
shpinė.
OSE Keqardhje ndjen edhe autori.
Arsyeja: ajo ėshtė femėr dhe ėshtė e vetmja qė e kupton mjerimin shpirtėror dhe fizik tė Lukes.
Malėsorja e munduar, e lodhur, qė punon pėr mbijetesė, mundet tė kuptojė thelbin e asaj qė ka ndodhur me Luken.
• Nė njė botė mashkullore, ku gruaja ndihet nė disa forma e shfrytėzuar (edhe Lukja dhe
malėsorja) ėshtė e pritshme qė njė grua tė kuptojė njė tjetėr.
• Gruaja ia kupton hallin gruas.
• Autori ndjen keqardhje, sepse nėnkuptohet pozicionimi pro Lukes, keqardhja qė ai ndjen.
1 pikė Nėse gjen saktė se kush shpreh keqardhje pėr Luken: malėsorja
1 pikė Nėse shpjegon qartė arsyen e kėsaj keqardhjeje.
Nxėnėsi do tė marrė pikė edhe kur nė pėrgjigjen e dhėnė, pėrmend arsye qė nuk i pėrmban modeli i pėrgjigjes, por qė komisioni i vlerėsimit i gjykon tė sakta.
9. Si ėshtė formuar fjala horrllėk? Ç'ngjyrim stilistikor mbart kjo fjalė? 2 pikė
horr + llėk (Nxėnėsi mund tė japė njė nga variantet e mėposhtme)
• me prejardhje;
• me prapashtesė;
• me prapashtesė me prejardhje turke.
1 pikė Ngjyrimi stilistikor (Nxėnėsi mund tė japė njė nga variantet e mėposhtme)
Fjala ka ngjyrim negativ:
• keqėsues,
• tallės,
• pėrbuzės,
• keqdashės.
10. Gjej mjetet e stilistikės me ilustrimet pėrkatėse (tė paktėn dy), me anėn e tė cilave
ėshtė realizuar portreti i Lukes nė kėtė fragment. Ç'efekt shkakton kjo mėnyrė e
pėrshkrimit tė saj? 3 pikė
Pėrgjigjia e saktė: Mjetet e stilistikės: epitetet: tė nxime, sė çmendun; metaforat: fytyrė tė nxime nga vuajtja, me ata sy tė marri, shikim tė marrit.
Efekti: Kėto figura tė kursyera japin portretin e njė gruaje me njė dramė shpirtėrore, tė vuajtur, tė marrė fund.
E gjithė kjo mėnyrė pėrshkrimi krijon keqardhje dhe trishtim, etj.
2 pikė Nėse gjen dy figura stilistike bashkė me ilustrimet pėrkatėse.
dhe 1 pikė nėse gjen vetėm njė figurė stilistike bashkė me ilustrimin.
1 pikė Nėse shpjegon qartė efektin qė shkakton mėnyra e pėrshkrimit tė saj.
11. Ku ndryshon paragrafi i parė i kėtij fragmenti nga e gjithė pjesa nė vazhdim?
Pėrqendrohu nė kohėn e foljeve dhe stilin e rrėfimit. 2 pikė
Model pėrgjigjeje
Koha: Paragrafi i parė i kėtij fragmenti ėshtė nė kohėn e tashme, kurse e gjithė pjesa e dytė ėshtė nė kohėn e shkuar (e pakryer, e kryer e thjeshtė, etj).
Stili: Nė pjesėn e parė spikat stili telegrafik, i thatė, i zhveshur me fjali eliptike ose mungesore, ngjason me njė stil publicistik, ku autori pėrqendrohet vetėm nė renditjen e fakteve. Nė pjesėn e dytė kemi rikthimin nė ngjarje, nė historinė e Lukes, kemi rrėfimin pėrngjarjen, paraqitjen e personazheve, dialogun. Pjesa e dytė merr trajtėn e tekstit letrar.
12. Ka raste kur Migjeni e nis fjalinė me njė lidhėz bashkėrenditėse shtuese.
Gjej dy raste tė tilla nė fragment dhe shpjego arsyen e kėtij pėrdorimi. 3 pikė
Model pėrgjigjeje: Fjalitė qė fillojnė me lidhėz bashkėrenditėse shtuese.
• E Lukja, nga ana e saj, shikonte njerėzit dhe buzėqeshte.
• Dhe njerėzit filluen tė lozin me fjalė, tue ia kujtue Lukes sė çmendun jetėn e
kalueme.
• Dhe Lukja, me fytyrė tė nxime nga vuajtja, me ata sy tė marri me
• at hi-hi-hi, shkoi nė çmendinė.
• E ajo, shikonte me at shikim tė marrit dhe buzėqeshte:
Arsyeja e pėrdorimit: Pėrdorimi i lidhėzės Dhe, E (lidhėz lirike) japin idenė e vazhdimėsisė,
rrjedhshmėrisė, i japin rrėfimit nota tė lirizmit, brishtėsisė etj.
2 pikė Nėse gjen dy raste fjalish tė dhėna mė sipėr, qė fillojnė me lidhėz bashkėrenditėse shtuese dhe 1 pikė nėse gjen vetėm njė rast.
1 pikė Nėse gjen arsyen e pėrdorimit.
Pjesa e dytė Shekspiri  "Makbethi"
Pėr pyetjet 13-17 rretho vetėm shkronjėn qė i pėrgjigjet alternativės sė saktė.
13. Alternativa qė shpreh mė mirė idenė e kėtij fragmenti ėshtė: 1 pikė
A) urrejtja ekstreme nuk sjell asnjė dobi.
B) vdekja ėshtė si tmerri apo si njė ėndėrr e pakėndshme.
C) fajėsia shkakton vizione dhe halucinacione.
D) njeriu nuk i shpėton dot fatit tė paracaktuar.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa C 
14. Pėrdorimi i imazhit tė kukuvajkės nėnkupton: 1 pikė
A) dobėsinė qė po shfaqet te Makbethi.
B) çmendurinė te Makbethi.
C) tensionin qė ekziston midis çiftit.
D) pėrafrimin e vdekjes.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa D
15. Nė vargun: "Vdekja dhe natyra po pėrleshen" nėnkuptohet: 1 pikė
A) lufta midis jetės dhe vdekjes.
B) lufta midis sė mirės dhe sė keqes.
C) lufta midis tė kundėrtave nė natyrė.
D) lufta pėr tė zotėruar mbretėrinė.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa A
16. Imazhi mė i fortė nė kėtė skenė ėshtė: 1 pikė
A) duart me gjak.
B) fytyrat me gjak tė shambellanėve.
C) kamat me gjak.
D) uji qė lan gjakun.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa A
17. Makbethit i vjen ndot nga vetja e tij (fundi i fragmentit), sepse: 1 pikė
A) ka frikė nga vrasja qė ka bėrė.
C) nuk e duron dot mendimin se ėshtė mė i dobėt se e shoqja.
D) e tmerron vrasėsi ordiner qė ėshtė brenda tij.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa D
18. Kur zhvillohet kjo skenė, ditėn apo natėn? Cili ėshtė funksioni artistik i saj? Ilustroje mendimin tėnd me detaje nga fragmenti (tė paktėn dy). 4 pikė
Model pėrgjigjeje e saktė
Kjo skenė zhvillohet natėn ose nė mesnatė.
Funksioni artistik: Zhvillimi i skenės natėn rrit ankthin, misterin, frikėn, tmerrin te spektatori ose lexuesi. Nata mbart shumė tė papritura, pabesi. Nata i vesh gjėrat e zakonshme me pėrmasa tė pazakonta (detajet, objektet, ngjarjet). Nata tė parapėrgatit pėr ngjarje tė frikshme, tė papritura qė mund tė ndodhin. Skenat qė zhvillohen natėn janė tė parapėlqyera nga shkrimtarėt, pikėrisht pėr efektin sugjestionues qė ato shkaktojnė.
Detajet: kukuvajka,Na uroi natėn e mirė, mos u zgjuan, kur flinte do ta kisha bėrė vetė,  kush fle nė odėn e dytė, qeshi nė ėndėrr,u zgjuan,i zuri prapė gjumi, mos fli mė, gjumin, shambėllanėve tė fjetur, rrobėn e natės.
1 pikė Nėse shkruan skenėn kur zhvillohet ngjarja.
1 pikė Nėse shpjegon qartė funksionin artistik.
2 pikė Nėse gjen dy detaje nga fragmenti
19. Gjej figurėn e stilistikės nė vargun: "Makbethi vrau gjumin!". 3 pikė
Figura e stilistikės: metafora
Interpretimi: Makbethi me krimin qė kreu vrau gjumin e tij, vrau qetėsinė e tij pėrgjithmonė.
Ky varg ėshtė thirrja e ndėrgjegjes sė vrarė. Njeriu i me ndėrgjegje tė qetė fle, ai me ndėrgjegje tė trazuar jo.
1 pikė Nėse gjen figurėn e stilistikės.
2 pikė Nėse interpreton qartė kuptimin e vargut.
DHE 1 pikė nėse interpreton pjesėrisht kuptimin e vargut. P.sh: Vrau qetėsinė; Ka njė ndėrgjegje tė trazuar; OSE Nuk fle dot mė pasi ka kryer krimin; OSE Krimi e lė pa gjumė. Nxėnėsi do tė marrė pikė edhe kur nė pėrgjigjen e dhėnė, bėn njė interpretim qė nuk e pėrmban modeli i pėrgjigjes, por qė komisioni i vlerėsimit e gjykon tė saktė.
20. Cila ėshtė arsyeja qė Zonja Makbeth nuk e vrau vetė Dunkanin kur ai po flinte?
Model pėrgjigjeje  i saktė Zonja Makbeth nuk e vret vetė pasi mbreti nė gjumė i kujton tė atin. Ështė njė moment kur ajo shfaq dobėsinė e saj. 1 pikė Nėse shpjegon arsyen pse Zonja Makbeth nuk e kreu vetė krimin.
Mbreti nė gjumė i ngjasonte tė atit; OSE
Shpreh njė dobėsi tė sajėn; OSE Ështė brenda natyrės njerėzore qė edhe krimineli tė ketė njė pikė tė dobėt; OSE Dobėsia e vajzės pėr babanė; OSE Krahasimi me tė atin sugjeron se pavarėsisht dėshirės sė saj pėr pushtet, ajo sheh te mbreti figurėn autoritare qė duhet respektuar
21. Ç'efekt krijon, nga pikėpamja psikologjike, trokitja nė derė nė vargun: "Kush po troket 1 pikė
Trokitja nė derė nga pikėpamja psikologjike krijon ankth, tension, frikė.
Ështė detaj qė pėrdoret nė veprat dramatike pėr tė treguar gjendjen e tendosur tė personazhit. Kjo pėrcillet edhe tek lexuesi ose publiku.
1 pikė Nėse shpjegon efektin psikologjik qė shkakton trokitja nė derė.
0 pikė Nėse pėrgjigjet gabim ose nuk pėrgjigjet fare.
22. Kjo tragjedi ka shumė imazhe gjaku. Cili ėshtė kuptimi i dyfishtė i tij? 2 pikė
Model pėrgjigjeje tė saktė
Gjaku nė kėtė tragjedi ka dy kuptime: tė drejtpėrdrejtė dhe tė figurshėm.Gjaku nė kuptimin e drejtpėrdrejtė vjen si dėshmi e krimit, njollat nė duart e Makbethit dhe tė sė shoqes janė njollat e vrasjes. Nė kuptimin e figurshėm gjaku ėshtė pasoja e krimit, simbolizon vrasjen, vdekjen,ėshtė njolla e ndėrgjegjes sė vrarė, ėshtė krimi qė nuk shqitet. 1 pikė Nėse gjen kuptimin e parė qė sjell imazhi i gjakut. 1 pikė Nėse gjen kuptimin e figurshėm qė sjell imazhi i gjakut.
23. Gjej nė fragment dy fjalė tė pėrbėra. Trego si ėshtė formuar njėra prej tyre. 3 pikė
Model pėrgjigjeje i saktė :
Fjalėt e pėrbėra: barkpėrmbysur, trupkapitėse, kryeushqyesen,  vullnetsėmurė.
Formimi: bark+pėrmbysur,trup+kapitėse, krye+ushqyesen,vullnet+sėmurė.
2 pikė Nėse gjen dy fjalė tė pėrbėra, nga fjalėt e dhėna mė sipėr dhe 1 pikė nėse gjen vetėm njė fjalė tė pėrbėrė, nga fjalėt e dhėna mė sipėr.1 pikė Nėse tregon formimin e njėrės prej fjalėve tė pėrbėra.
24. Vrasja e mbretit Dunkan nuk ndodh pėrpara syve tė spektatorit, por prapa skenės.
Model pėrgjigjeje tė saktė: Njė teknikė e tille, e pėrdorur qė nė antikitet, e bėn aktin mė tė tmerrshėm pėrmes fuqisė sė sugjestionimit. Gjėrat qė nuk shfaqen janė mė tė mistershme, rritet dramaciteti, kureshtja te spektatori 2 pikė Nėse shpjegon qartė arsyen e zgjedhjes sė njė teknike tė tillė dhe 1 pikė nėse shpjegon pjesėrisht arsyen e njė zgjedhjeje tė tillė. Rrit kureshtjen; OSE Nuk do tė trondisė shikuesin, etj.
25. Lexo me kujdes fragmentin e dhėnė mė sipėr, pastaj nė njė ese tė organizuar mirė krahaso Makbethin me zonjėn Makbeth. Ku ndryshojnė ata tė dy? Si ndikojnė detajet e
pėrzgjedhura dhe imazhet e krijuara nga Shekspiri pėr tė dhėnė kėtė ndryshim? 8 pikė
Pėr esen duhet tė ndiqen kriteret
KRITERI I: SHTJELLIMI I IDESË 2 pikė
Vlerėsuesi do tė shikojė nėse nxėnėsi:
• shkruan njė ese ku tregon se si autori pėrdor teknika tė tilla si shfrytėzimi i detajeve dhe
imazhet, pėr tė dhėnė thelbin e dy personazheve: Makbethit dhe zonjės Makbeth.
• shpreh qartė, pėrmes teknikave tė tilla, se ku ndryshojnė ata tė dy, cilat tipare tė tyre
theksohen dhe pse.
• i mbėshtet idetė e veta me shembuj nga teksti i dhėnė
• pėrdor detaje mbėshtetėse
o ka qartėsi mendimi
KRITERI II: ORGANIZIMI DHE STRUKTURA E ESESË 2 pikė
1 pikė Struktura e esesė
• respekton elementet e strukturės sė esesė:
hyrjen zhvillimin pėrfundimin
Nxėnėsi merr 1 pikė nėse pėrgjigjen e dhėnė e strukturon sipas skemės sė mėsipėrme.
Nėse mungon njėra prej tyre, ai do tė marrė 0 pikė pėr kėtė rubrikė.
1 pikė Organizimi i esesė
o organizim logjik, ku shfrytėzohen teknika tė tilla si koherenca dhe unifikimi i paragrafėve
(lidhja logjike mes paragrafėve, kalimi nė mėnyrė tė natyrshme).
KRITERI III: STILI DHE ORIGJINALITETI 2 pikė
Vlerėsuesi do tė shikojė nėse nxėnėsi:
o Pėrmes gjuhės qė pėrdor krijon njė pėrshtypje tė pėrgjithshme pėr atė qė do tė shprehė.
o shprehet me njė gjuhė eseistike
o ka fjalor tė pasur
o stil origjinal
KRITERI IV: SAKTËSIA GJUHËSORE 2 pikė
(1 pikė sintaksa dhe 1 pikė drejtshkrimi)
Vlerėsuesi do tė shikojė nėse nxėnėsi:
• strukturon qartė pėrgjigjen nga pikėpamja gramatikore
• ndėrton fjali qė janė tė sakta dhe tė qarta
• pėrdor fjali qė variojnė nė modele, gjatėsi dhe ritėm
• ka saktėsi drejtshkrimore

pergjigjet e letersise shkollat e mesme e gjuheve te huaja, varianti a

Pjesa e parė :Ismail Kadare "Kush e solli Doruntinėn"
Pėr pyetjet 1-6 rretho vetėm shkronjėn qė i pėrgjigjet alternativės sė saktė.
1. Kontrasti nė kėtė fragment krijohet midis: 1 pikė
A) dėshirės sė Doruntinės pėr tė folur dhe pamundėsisė fizike tė saj.
B) dy grave dhe ambientit ku ndodhen.
C) gjendjes nė tė cilėn ndodhet Doruntina dhe nėna e saj,
D) atmosferės sė nderė dhe ndjenjės sė brishtė tė Stresit.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa D
2. Gjendja e rėndė e Doruntinės ėshtė shkaktuar nga: 1 pikė
A) kujtimet e sė shkuarės.
B) lodhja nga rruga e gjatė.
C) pėrballja me njė tė vėrtetė tė frikshme.
D) takimi me banorėt e fshatit.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa C
3. Nė paragrafin e fundit Stresi e largon ndihmėsin, sepse: 1 pikė
A) ky i fundit duhet tė kryejė disa detyra tė tjera.
B) Doruntina nuk do qė tė flasė nė prani tė tė tjerėve.
C) nuk do qė ndihmėsi t'i shohė dobėsinė qė ndjen.
D) ka frikė se mos ndihmėsi zbulon pjesė tė hetimeve.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa C
4. Thelbi i kėtij fragmenti jepet nė fjalinė: 1 pikė
A) Nė zemėr ndjeu njė sėmbim...
B) Kush tė solli, Doruntinė?
C) Ti ke mbėrritur mbrėmė pas mesnate.
D) Sytė e saj, tė zmadhuar jashtė mase, diçka pėrpiqej t'i mbushte.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa B
5. Ështė neologjizėm i Kadaresė fjala: 1 pikė
A) gjindja.
B) kaltėroshe.
C) lotėri.
D) sėmbim.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa  C
6. Si shfaqet bota intime e Stresit nė kėtė fragment? 1 pikė
A) E ftohtė dhe e ashpėr.
B) E qetė dhe e kujdesshme.
C) E bukur dhe e vėrtetė.
D) E ngurtė dhe serioze.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa C
7. Gjej nė fragmentin e dhėnė mė sipėr dy elemente qė Kadareja i ka marrė nga legjenda e lashtė si dhe dy elemente qė i ka krijuar ai vetė.4 pikė
Model pėrgjigjeje e saktė
Elemente tė legjendės:Emri i Doruntinės dhe Kostandinit;dy personazhet: Doruntina dhe nėna e saj;mallkimi i nėnės; ngritja nga varri e Kostandinit; martesa larg e Doruntinės; vdekja e Kostandinit tre vjet mė parė; udha e gjatė qė Doruntina bėri;pėrfundimi tragjik i dy grave.
Elemente tė krijuar nga autori:personazhi i Stresit,
 ndihmėsi, gruaja qė ndihmon, hetimi qė Stresi zhvillon, ndjenja e Stresit pėr Doruntinėn, flokėt e verdhė tė Doruntinės, etj.2 pikė Nėse nxėnėsi gjen dy elemente tė legjendės. dhe 1 pikė nėse gjen vetėm njė element. 2 pikė Nėse gjen dy elemente tė krijuara nga autori. dhe 1 pikė nėse gjen vetėm njė element.
8. Gjatė gjithė kėtij fragmenti autori thekson sytė e tė dy grave. Çfarė komunikon secila pėrmes tyre?
Model pėrgjigjeje e saktė :tmerri. Ideja se e bija ka ardhur me njė tė vdekur. gojė. do tė zbulohen kurrė. Tė dy gratė pėrpiqen tė komunikojnė me anė tė syve.
2 pikė Nėse shpjegon qartė se ç'komunikon secila nga gratė pėrmes syve dhe1 pikė Nėse shpjegon se ç'komunikon njėra nga gratė pėrmes syve.
9. Shkruaj dy tipare tė stilit tė Kadaresė qė spikasin nė kėtė fragment. 2 pikė
Tiparet: shfrytėzimi i elementeve tė legjendave, rrėfimi nė vetėn e tretė (rrėfyesi nuk
ėshtė pjesėmarrės nė ngjarje), modernizimi i karaktereve letrare nė mėnyrėn e tė menduarit e tė tė ndjerit, riaktivizimi i fjalėve tė periudhės paraturke, krijimi i fjalėve tė reja me brumin e shqipes, pėrzierja e ligjėrimeve tė brendshme me fjalėt e autorit, etj. 2 pikė Nėse shkruan dy tipare tė stilit tė Kadaresė qė spikasin nė fragment.
1 pikė Nėse shkruan vetėm njė tipar.
10. Si ėshtė dhėnė portreti i Doruntinės? Ç'raport krijon ai me atmosferėn e pėrgjithshme?2 pikė
Ajo ėshtė ėndėrr; OSE Ajo ėshtė si diçka qė nuk i takon plotėsisht as jetės as vdekjes; OSE Ajo nuk mund tė shpjegohet me asgjė materiale tė kėsaj bote; OSE Autori thekson ngjyrėn e verdhė tė flokėve dhe buzėt e bukura; OSE Autori thekson detajet mė seksuale tė femrės: flokėt dhe buzėt. rėndė, tragjike dhe nė mes saj gjendet Doruntina e bukur, e brishtė.
1 pikė Nėse tregon se si ėshtė dhėnė portreti i Doruntinės
11. Nė fund tė fragmentit Stresi pėrlotet, por jo Doruntina. Pse u ndodh kjo? 2 pikė
Model pėrgjigjeje
Stresi:ndjen keqardhje; OSEe kupton se ajo s'ėshtė mė nė kėtė botė; OSEe ndjen se po e humb pėrgjithmonė.
Doruntina:Doruntinės i janė thare lotėt; OSE Ajo ėshtė nė njė botė tjetėr; OSE Ështė e shokuar nga trauma.
1 pikė Nėse shpjegon pse Stresi pėrlotet.
1 pikė Nėse shpjegon pse nuk pėrlotet Doruntina
12. Dashuria e Stresit ėshtė e njė lloji tė veçantė. Shpjego si ndikojnė figurat e stilistikės (tė paktėn dy) dhe detajet e pėrdorura nė dhėnien e kėsaj veçantie.
Model pėrgjigjeje i saktė
Figurat e stilistikės: Krahasimi: si mjegulla, si vesa e mėngjesit; epitetet: e ėmbėl, e holluar, kaltėroshe; metaforat: e frenuar prej tij qetėsisht, ajo mjegull kaltėroshe tė dendėsohej e tė krijonte njė re.
Detajet: vesa, mjegulla, reja.
Shpjegimi: Dashuria e Stresit, pėrqaset me fillimisht me vesėn, mė pas me mjegullėn e nė fund me renė. Ajo krahasohet me dy tė parat duke na krijuar idenė e diçkaje tė brishtė, ta
pakapshme, eterike, si frymė. Diçka qė s'kuptohej dot se çfarė ishte. Mė pas krahasohet me vesėn e mėngjesit duke na krijuar pėrfytyrimin e diçkaje tė pastėr, tė qashtėr, tė freskėt, tė panjollė, tė pamėkatė, por dhe shumė delikate. Kėtė ide e pėrforcojnė edhe njė sėrė epitetesh tė pėrdorura si: e ėmbėl, e holluar, kaltėroshe. Nė njė çast ajo u pėrpoq tė merrte formė, (metafora ajo mjegull kaltėroshe tė dendėsohej e tė
krijonte njė re), por ky çast nuk ndodhi dot kurrė, sepse Stresi e frenoi qetėsisht ndjenjėn e tij. 4 pikė Nėse bėn njė interpretim tė plotė duke iu referuar tri figurave tė stilistikės dhe detajeve kyç. 3 pikė Nėse bėn njė interpretim tė plotė, por i referohet dy figurave tė stilistikės dhe detajeve kyç. 2 pikė Nėse nė interpretim pėrmend tė paktėn dy figura tė stilistikės.
OSE 2 pikė nėse nė pėrgjigjen e dhėnė i referohet vetėm figurave tė stilistikės bashke me ilustrimet pėrkatėse, por pa interpretim. dhe 1 pikė nėse nė interpretim pėrmend vetėm njė figurė.Nxėnėsi do tė marrė pikė edhe kur nė pėrgjigjen e dhėnė, bėn njė interpretim qė nuk e pėrmban modeli i pėrgjigjes
13. Atmosfera e pėrgjithshme e kėtij fragmenti ėshtė dramatike. Analizo nė formėn e njė eseje si ndikon stili, figuracioni, detajet e pėrzgjedhura nė dhėnien e kėsaj atmosfere.
8  pikė Pėr esenė do tė ndiqen kriteret e mėposhtme:
KRITERI I: SHTJELLIMI I IDESË 2 pikė
Vlerėsuesi do tė shikojė nėse nxėnėsi:
• shkruan njė ese ku tė tregojė se si autori pėrdor teknika tė tilla si: stili, figuracioni dhe,detajet, pėr krijimin e situatės dramatike.,i mbėshtet idetė e veta me shembuj nga teksti i dhėnė pėrdor detaje mbėshtetėse  ka qartėsi mendimi
KRITERI II: ORGANIZIMI DHE STRUKTURA E ESESË 2 pikė
1 pikė Struktura e esesė
orespekton elementet e strukturės sė esesė:
hyrjen zhvillimin pėrfundimin
Nxėnėsi merr 1 pikė nėse pėrgjigjen e dhėnė e strukturon sipas skemės sė mėsipėrme.
o organizim logjik, ku shfrytėzohen teknika tė tilla si koherenca dhe unifikimi i paragrafėve
(lidhja logjike mes paragrafėve, kalimi nė mėnyrė tė natyrshme).
KRITERI III: STILI DHE ORIGJINALITETI 2 pikė
(1 pikė sintaksa dhe 1 pikė drejtshkrimi)
Vlerėsuesi do tė shikojė nėse nxėnėsi:
o pėrmes gjuhės qė pėrdor, krijon njė pėrshtypje tė pėrgjithshme pėr atė qė do tė shprehė.shprehet me njė gjuhė eseistike
ka fjalor tė pasur, stil origjinal
KRITERI IV: SAKTËSIA GJUHËSORE 2 pikė
Vlerėsuesi do tė shikojė nėse nxėnėsi:
• strukturon qartė pėrgjigjen nga pikėpamja gramatikore
• ndėrton fjali qė janė tė sakta dhe tė qarta
• pėrdor fjali qė variojnė nė modele, gjatėsi dhe ritėm
• ka saktėsi drejtshkrimore
Pjesa e dytė Bajroni "Shtegėtimet e Cjald Haroldit"
Pėr pyetjet 14 - 20 rretho vetėm shkronjėn qė i pėrgjigjet alternativės sė saktė.
14.Poeti nė kėtė fragment: 1 pikė
A) komenton raportet mes shqiptarėve.
B) shpjegon konfliktet mes shqiptarėve.
C) tregon sa e vėshtirė ėshtė jeta nė Shqipėri.
D) tregon pėrshtypjen qė i bėri Shqipėria.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa D
15 Toni ka karakter lutės nė vargun: 1 pikė
A) E zbehta hėnėz ndrin nėpėr lugina,
B) Kush e duron si ata mundimn e luftės?
C) Si trima turren ku t'i çojė i pari i tyre,
D) Shqipėri, lejomė tė kthej syt' e mi,
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa D
16 Nė vargun: "Mbi ty, o nėnė e rreptė burrash t'egėr!" epiteti t'egėr nėnkupton
njė vend: 1 pikė
A) ku ėshtė e vėshtirė tė bėsh miq.
B) ku njerėzit janė mizorė.
C) ku qytetėrimi nuk ka ndikuar shumė.
D) ku rreziku ėshtė gjithmonė i papritur.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa C
17 Nė vargun: "O Shqipėri ku lindi Iskanderi" poeti i referohet figurės sė: 1 pikė
A) Aleksandrit tė Madh.
B) Ali Pashė Tepelenės.
C) Pirros sė Epirit.
D) Skėnderbeut.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa A
18 Heroi lirik nė kėtė fragment shfaqet:
A) i lodhur nga bota e qytetėruar.
B) i mahnitur nga njerėzit dhe pamjet qė shikon.
C) i mėrzitur nga shtegtimet e shumta.
D) i shqetėsuar pėr rreziqet qė e presin.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa B
19. Vargu i parė i kėtij fragmenti ėshtė ndėrtuar mbi figurėn e: 1 pikė
A) apostrofės.
B) inversionit.
C) pasthirrmės.
D) personifikimit.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa A
20 Nė kėtė fragment shfaqen edhe elemente tė: 1 pikė
A) klasicizmit.
B) realizmit.
C) simbolizmit.
D) sentimentalizmit.
Pėrgjigjia e saktė ėshtė alternativa B
21 Zbulo dy tipare tė romantizmit qė shfaqen nė kėtė fragment bashkė me ilustrimet 2 pikė
Model pėrgjigjeje i saktė:Kulti i natyrės; Kulti i ndjenjės;Evokimi i sė kaluarės; Jeta idilike patriarkale; Vendet ekzotike; Shfrytėzimi i gjinisė epiko-lirike; Gjuha figurative dhe me kontraste tė forta.
2 pikė Nėse shkruan dy nga tiparet e romantizmit tė dhėna mė sipėr dhe 1 pikė Nėse shkruan vetėm njė tipar.
22.Nė ç'raport qėndron natyra me njerėzit? Ilustroje mendimin me dy shembuj nga 3 pikė
Raporti:
• Natyra ėshtė e ashpėr, e rreptė, e egėr, me ngjyra mashkullore dhe tė tillė janė dhe njerėzit: krenarė, tė patrembur, tė fortė, tė patundur. OSE
• Ka njė lidhje tė natyrshme midis natyrės dhe njerėzve. OSE
• Natyra dhe njerėzit plotėsojnė njėri-tjetrin; OSE
• Natyrė e ashpėr dhe njerėzit me karakter tė ashpėr; OSE
• Natyra ėshtė nė harmoni me tiparet e njerėzve; OSE
• Nė njė natyrė tė tillė mund tė jetojnė vetėm njerėz trima dhe tė fortė. Ilustrimet: Shkėmbinj dhe njerėz tė egėr; Mot i rreptė dhe njerėz tė rreptė;Ujku, shqipja sqepin mbreh, zogj, bisha dhe nė anė tjetėr njerėz t'egėr zėn' e duken; Mot i egėr dhe njerėz tė rreptė 1 pikė Nėse pėrcakton raportin midis natyrės dhe njerėzve 2 pikė Nėse gjen dy ilustrime qė shpjegojnė kėtė raport.
dhe 1 pikė nėse gjen njė ilustrim OSE 1 pikė nėse pėrcakton vetėm raportin 0 pikė Nėse pėrgjigjet gabim ose nuk pėrgjigjet fare.
23. Cila ėshtė figura bazė e stilistikės mbi tė cilėn ngrihet vargu: "Ç'armiq pėr vdekje,
po sa miq besnikė!"? Ç'ide kėrkon tė shprehė autori pėrmes saj? 2 pikė
Model pėrgjigjeje e saktė :Figura bazė e vargut: antiteza
Interpretimi: oTe shqiptarėt gjenden tė dy anėt miqėsi e pafund, nėse tė bėjnė mik, por dhe armiqėsi e madhe nėse je armiku i tyre; OSEo Theksohet karakteri ekstrem i tyre, kontradiktor; OSEo Theksohen dy tė kundėrta.
1 pikė Nėse gjen figurėn e stilistikės.
1 pikė Nėse bėn njė interpretim tė vargut.
• pikė Nėse pėrgjigjet gabim ose nuk pėrgjigjet fare.
Nxėnėsi do tė marrė pikė edhe kur nė pėrgjigjen e dhėnė, bėn njė interpretim qė nuk e
pėrmban modeli i pėrgjigjes, por qė komisioni i vlerėsimit e gjykon tė saktė.
24. Zbulo nė fragment dy tipare tė karakterit tė shqiptarit.
2 pikė Nėse gjen dy tipare tė karakterit tė shqiptarit qė shfaqen nė fragment: Besnikėria; Mikpritja; Trimėria; Dashuria; Sakrifica.
DHE 1 pikė Nėse gjen vetėm njė tipar.
• pikė Nėse pėrgjigjet gabim ose nuk pėrgjigjet fare.
25. Komento pėrmes tri figurave tė stilistikės pėrfytyrimin qė krijohet nė vargjet: 4 pikė
"Tė lara pėrrenjsh tė bardhė si dėbora
Me ngjyra mashkullore e kuqėrreme,"
Model pėrgjigjeje i saktė :Pėrmes figurės sė inversionit, poeti thekson pėrfytyrimin e pėrrenjve qė zbresin nga lartėsitė, me ujė tė pastėr, tė ftohtė dhe duke rėnė nga lartėsia krijojnė imazhin e njė vazhde tė bardhė (epiteti- tė bardhė dhe krahasimi: si dėbora). Nė vargun e dytė qė ėshtė vazhdim i tė parit pėrmes epitetit: mashkullore e kuqėrreme krijohet imazhi i kontrastit, pra diçka e fortė e ndezur dhe mė pas ku spikat dhe e kuqja.
Ka njė lojė ngjyrash ku dallojmė tė bardhėn dhe tė kuqen dhe tė krijohet ideja e njė
natyre madhėshtore.
4 pikė Nėse organizon interpretimin pėrmes tri figurave tė stilistikės.
3 pikė Nėse e organizon interpretimin pėrmes dy figurave tė stilistikės, por shprehet
qartė dhe krijon pėrfytyrim tė plotė.
2 pikė Nėse e organizon interpretimin pėrmes dy figurave tė stilistikės, por krijon njė
pėrfytyrim tė pjesshėm.
1 pikė Nėse pėrmend vetėm njė figurė bashkė me ilustrimin pėrkatės.


pergjigjet e letersise shkollat e mesme e gjuheve te huaja, varianti b

Pjesa e parë

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Panorama

Publikuar nga: Panorama

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos