Could not find match

Ja si bėhet rregjistrimi fillestar i pronės

Autori i Lajmit: red.
Sistemi i Rregjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme vepron sipas ligjit nr.7843 dt. 13.7.1994 “Pėr Rregjistrimin e Pasurive tė Paluajtshme”, duke ofruar njė mėnyrė tėrėsisht tė re pėr Regjistrimin e Pasurive tė Paluajtshme. Ndryshimi thelbėsor i kėsaj mėnyre tė rregjistrimit tė pasurive, nga ajo qė aplikohej nė zyrat e hipotekės, konsiston nė sigurinė qė ofron kjo formė regjistrimi duke i shtuar dokumentit ligjor me tė cilin bėhej regjistrimi nė hipotekė, edhe dokumentin teknik (Harta Treguese e Regjistrimit) si dhe duke bėrė afishimin e listave tė pasurive. Rregjistrimi fillestar i njė pasurie bėhet nga Zyrat e Njėsisė sė Menaxhimit tė Projektit, ndėrsa zyrat e rregjistrimit tė pasurive tė paluajtshme bėjnė veprime, vetėm pasi ka mbaruar procesi i rregjistrimit fillestar tė kėsaj pasurie. Fazat nėpėr tė cilat kalon regjistrimi fillestar janė pėrgatitja e Hartės Treguese tė Regjistrimit (HTR) dhe e Librit tė Ngastrave (LN) tė terrenit nga rilevimi apo azhornimi dhe tė dhėnat gojore; grumbullimi i dokumentave tė pronėsisė; pėrgatitja e njė kartele pėr ēdo pasuri tė paluajtshme; kompjuterizimi i informacionit tė kartelave dhe pėrgatitja e listave pėr afishimin publik; ligjėrimi i regjistrimit fillestar.

Ja ēfarė dokumentesh kėrkohen pėr regjistrimin fillestar tė njė pasurie tė paluajtshme

Pėr pasuritė e paluajtshme tė fituara nga ligji nr.7501. dt. 19.7.1991 “Pėr tokėn”
duhet vetėm akti i marrjes nė pronėsi tė tokės

Pėr pasuritė e paluajtshme tė fituara nga ligji nr.8312, dt. 26.03.1998 “Pėr tokat bujqėsore tė pandara” dhe VKM Nr. 513, dt. 21.8. 1998, duhet:
a)Akti i marrjes nė pronėsi tė tokės
b) Plan-vendosja

Pėr pasuritė e paluajtshme tė fituara nė bazė tė VKM nr. 266, dt. 8.8. 1991 “Pėr ndarjen e pasurisė nė Kooperativat Bujqėsore”, duhen:
a)Vendimi i komisionit tė shpėrndarjes dhe likujdimit tė pasurive tė Kooperativave Bujqėsore.
b) Kontrata e shitblerjes sė objektit.
c) Kontrata e marrėdhėnieve me truallin
d) Plan-vendosja

Pėr pasuritė e paluajtshme tė fituara nė bazė tė ligjit nr.7745, dt. 26.7.1993 “Pėr rivlerėsimin dhe shpėrndarjen nė vlerė tė pasurisė sė ish-kooperativave bujqėsore”, duhen
a) Kontrata e shit-blerjes sė ndėrtesės
b) Kontrata e marrėdhėnieve me truallin
c) Vendimi i kėshillit tė komunės
d) Plan-vendosja

Pėr pasuritė e paluajtshme tė fituara nė bazė tė VKM, nr.452, dt. 17.10.1992 “Pėr ristrukturimin e ndėrmarrjeve bujqėsore”, duhet:
a) Akti i marrjes sė tokės nė pronėsi/pėrdorim
1. Kontrata e marrėdhėnieve me truallin midis Agjencisė Qendrore tė ristrukturimit dhe privatizimit tė N.B.-ve dhe Subjektit
b) Kontrata e shit-blerjes sė objektit
c) Plan-vendosja

Pėr pasuritė e paluajtshme tė fituara nė bazė tė VKM nr.161, dt. 8.4.1993 “Pėr disa shtesa e ndryshime nė VKM 452, dt. 17.10.1992 “Pėr ristrukturimin e ndėrmarrjeve bujqėsore”
a) Akti i marrjes sė tokės nė pronėsi i lėshuar nga Komisioni i tokės
1. Nėqoftė se akti i mėsipėrm ėshtė nė emėr tė ish-pronarit, kėrkohet dėshmia e trashėgimisė.
b) Plan-vendosja

Pėr pasuritė e fituara nė bazė tė ligjit nr. 8053, dt. 21.12.1995 “Pėr kalimin nė pronėsi pa shpėrblim tė tokės bujqėsore”, duhet:
a)Akti i marrjes sė tokės nė pronėsi, i lėshuar nga komisioni i tokės nė rreth
b) Plan-vendosja

Pėr pasuritė e paluajtshme tė fituara nė bazė tė ligjit 7512, dt. 10.8.1991 “Pėr sanksionimin dhe mbrojtjen e pronės private dhe nismės sė lirė, tė veprimtarive private tė pavarura dhe privatizimit”
a) Kontrata e shitblerjes mes AKP dhe blerėsit pėr objektin e privatizuar.
b) Kontrata e marrėdhėnieve me truallin
c) Plan-vendosja
d) Akti i dorėzimit, i nėnshkruar nga AKP dhe blerėsi

Pėr pasuritė “Pallat” dhe “Apartament” tė fituara nga Ligji nr.7652, dt. 23.12.1992 “Pėr privatizimin e banesave shtetėsore”, duhen:
a) Kontrata e shitblerjes
b) Planimetria e apartamentit
c) Genplani i pallatit
d) Certifikata e gjendjes familjare mė 1.12.1992, nė rastin kur nuk janė pėrcaktuar bashkėpronarėt nė kontratėn e shit-blerjes.

Pėr pasuritė e paluajtshme tė fituara nė bazė tė ligjit nr. 7698, dt. 15.4. 1993, “Pėr kthimin dhe kompensimin e pronave ish-pronarėve”, duhen:
a)Vendim i Komisionit tė kthimit dhe kompensimit tė pronave
b) Plan-vendosja
c) Dėshmia e trashėgimisė, nė rastet kur prona i ėshtė kthyer trashėgimlėnėsit
d) Proces- verbali i marrjes nė dorėzim (dorėzimi i ndėrtesės ose piketimi i truallit)

Pėr pasuritė e fituara nė bazė tė ligjit nr. 7699, dt. 21.4.1993 “Pėr kompensimin nė vlerė ose troje ish-pronarėve tė tokave bujqėsore, livadheve, kullotave, tokave pyjore dhe pyjeve”, duhen:
a) Vendimi i Komisionit tė Kthimit tė Pronave
b) Plan-Vendosja
c) Dėshmia e trashėgimisė nė rastet kur prona i ėshtė kthyer trashėgimlėnėsit.
d) Proces-verbal i dorėzimit, i mbajtur mes drejtorisė sė shėrbimit pyjor dhe pronarit.

Pėr pasuritė e paluajtshme tė fituara nė bazė tė dekretit tė presidentit tė Republikės nr. 378, dt. 2.12.1992 “Pėr faljen e studiove tė punės tė piktorėve dhe skulptorėve”, duhet:
a)Akt-dhurimi i ndėrtesės i pėrgatitur nga Komisioni i pėrbashkėt i bashkisė dhe i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve
b) Plan-Vendosja
c) Dokumenti pėr marrėdhėniet me truallin.


detaj
Kartela e pasurisė sė paluajtshme
Kartela e pasurisė sė paluajtshme ėshtė fleta e volumit tė regjistrit qė mbahet pėr ēdo pasuri. Ajo pėrmban 5 seksione, tė cilat pėrmbajnė sipas radhės, tė dhėna nė lidhje me vendndodhjen e pasurisė, pėrshkrimin nėpėrmjet elemeneteve tė tilla si lloji i pasurisė, sipėrfaqja etj. Kjo kartelė jep gjithashtu tė dhėna nė lidhje me pronarin e pasurisė; bėn pėrshkrimin e tė drejtave tė tilla reale mbi pasurinė si qera, pėrdorim si dhe jep informacion nė lidhje me hipotekimet, urdhėrat e regjistruesit pėr vendosje kufizimesh etj.

box
Pas afishimit, merr fuqi ligjore rregjistrimi fillestar
Periudha 90-ditore kur keni kohė tė ankoheni

Ēfarė ėshtė periudha e afishimit dhe ēfarė mund tė ndryshohet gjatė kėsaj periudhe?
Eshtė periudha 90-ditore e publikimit tė listės sė pasurive, sipas pronarėve nė zonėn kadastrale pėrkatėse ku ndodhen kėto pasuri. Gjatė kėsaj periudhe tė gjitha pretendimet i bėhen tė ditura rregjistruesit nėpėrmjet njė personi tė autorizuar i cili ka detyrėn tė ndjekė dhe tė japė shpjegimet e duhura pėr kėtė proces. Gjatė periudhės sė afishimit mund tė korrigjohen gabime materiale si edhe tė zgjidhen mosmarrėveshjet. Pas pėrfundimit tė afishimit, Regjistrimi Fillestar pėrfundon dhe ka forcė ligjore dhe informacioni qė pėrmbajnė KKP dhe HTR konsiderohet i ligjshėm.

box
Si tė veprosh kur ke njė pronė tė ligjshme, por nuk ke dokumentin e pronėsisė
Nė rastet kur personat, qofshin familje apo persona juridikė privatė apo shtetėrorė qė zotėrojnė pronėn sipas legjislacionit, nuk disponojnė dokumenta pronėsie, do tė zbatohet neni 24/b i ligjit nr. 7843, dt. 13.7. 1994 “Pėr regjistrimin e Pasurive tė Paluajtshme”. Dokumentat e nevojshme pėr aplikimin e kėtij neni janė: Kėrkesa pėr rregjistrimin e pasurisė; deklarata personale e pronėsisė e vėrtetuar tek noteri, gentplani i pasurisė, deklarata noteriale e pronarėve kufitarė pėr vėrtetimin e pėrmbajtjes sė kėrkesės nė lidhje me pronėsinė dhe kufijtė e pasurisė qė pretendohet. Gjithashtu, qytetari mund tė ketė e tė paraqesė dokumenta mbėshtetės qė kanė lidhje me kėtė pronėsi. Kėtu pėrfshihen leja e ndėrtimit e dhėnė nga organi kompetent i periudhės kur ėshtė bėrė ndėrtimi; vendim gjyqėsor, vėrtetim fakti i periudhės kur ėshtė bėrė ndėrtimi; dokumenta tė tjera gjyqėsore si p.sh. akt-njoftunie, tė dhėna tė dokumentuara nga organet e pushtetit nė shkallė lagjeje ose rrethi. Gjithashtu, qytetari mund tė paraqesė dokumente qė vėrtetojnė blerjen e truallit nga personat ish-pronar apo dokumentet e trashėgimisė sė tė interesuarve.
Pėrgatiti: D.K.

Ky lajm ėshtė publikuar: 09/06/2008

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Ballkan

Publikuar nga: Ballkan

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos