Provimi Letėrsisė, MASH: “Rezultatet brenda kėsaj jave”Rezultatet provimit tė parė tė detyruar tė Maturės, Letėrsisė, pritet tė publikohen brenda kėsaj jave. Burime zyrtare nga Ministria e Arsimit, bėjnė tė ditur se vlerėsimi i testeve katėr qendra, ndryshe nga njė vit mė parė kėrkon mė tepėr kohė, pasi e ėshtė e rėndėsishme qė vlerėsimi tė jetė tepėr i saktė. Ndėrsa pėrsa i pėrket mėnyrės sė shpalljes sė rezultateve MASH sqaron se afishimi i tyre do tė bėhet nė shkollat pėrkatėse tė maturantėve. Sipas rregullores, shpallja e rezultateve tė ēdo provimi tė Maturės, bėhet jo mė shumė se 15 ditė pas ēdo provimi. Provimi i parė i Maturės Shtetėrore u zhvillua nė tė gjitha shkollat e mesme tė vendit nė datėn 9 qershor. Mė 12 qershor 155 korrigjues nisėn punėn nė katėr qendrat e vlerėsimit pėr korrigjimin e 33.400 testeve tė Letėrsisė. Bazuar nė Rregulloren e Maturės Shtetėrore, vlerėsimi i pėrgjigjeve tė maturantėve nė provimet e detyruara dhe me zgjedhje bėhet me pikė tė cilat ekuivalentohen nė notė. Vlerėsimi i ēdo pėrgjigjeje tė dhėnė nga kandidati pėr kėrkesėn pėrkatėse mbėshtetet nė skemėn e vlerėsimit tė pėrgatitur nga hartuesit e testeve. Skema e vlerėsimit ėshtė njė standard vlerėsues i njėjtė pėr ēdo kandidat. Po ashtu, ēdo pėrgjigje e plotė, e saktė ose e pjesshme, e dhėnė nga maturantėt nė provime pėr ēdo kėrkesė, do tė vlerėsohet me pikė sipas skemės sė vlerėsimit. Sipas Rregullores sė Maturės, maturantėt do tė vlerėsohen me zero pikė nėse do tė japin pėrgjigje tė gabuar ose nuk japin asnjė pėrgjigje.

19 Qershor 2008

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos