Kapet mat Rudina Magjistari me djalin e Edi Ramės

Panorama PLUS 

Ornela Caci

Ka qenė padyshim njė nga historitė e dashurisė mė interesante ajo mes vajzės sė njohur tė televizionit, Rudina Magjistari dhe kryetarit aktual tė PS-sė dhe Bashkisė sė Tiranės, Edi Rama. Edhe pse qė tė dy shumė tė rezervuar pėr tė folur pėr jetėn private, nė atė kohė kur lidhja e tyre ishte nė ditėt mė tė mira, teksa i pyesje nė intervista tė ndryshme, ata flisnin pa ndroje pėr ndryshimin pėr mirė qė kishte marrė jeta e secilit falė kėsaj historie dashurie. Ishte pa dyshim njė dashuri qė na bėri tė gjithėve tė ėndėrrojmė asokohe dhe as qė mund tė na shkonte nėpėr mend se njė ditė do tė merrte fund. Nė vitin 2003, kohė kur kjo lidhje u bė publike, çifti shihej gjithandej bashkė. Ishte pikėrisht ajo kohė kur Edi Rama kishte marrė mandatin e tij tė parė si kryetar i Bashkisė sė Tiranės, por shihej qartė se ambiciet e tij pėr tė ndenjur nė atė post por edhe pėr t’u pėrfshirė nė politikė, ishin tė mėdha. Dhe prezenca nė krah tė tij e njė vajze shumė tė dashur pėr publikun ishte njė plus i madh pėr tė. Rudina gjithashtu nė atė kohė ishte nė kulmin e karrierės sė saj, kjo falė talentit dhe eksperiencės, por njė ndikim ishte padyshim edhe fakti se vajza ishte e dashura e qytetarit mė tė rėndėsishėm tė Tiranės. Vajza simpatike bionde ishte prezente nė ekran me programet mė tė ndjekura tė momentit. Nėpėr intervista ata tregonin se lidhja e tyre shkonte si mos mė mirė. Ata jetonin sė bashku, Rama pohonte se Rudina ishte njė suport i madh nė angazhimet e tij, madje ata tregonin shpesh edhe detaje nga jeta e tyre si tė dashuruar. Mjafton tė kujtojmė kohėn kur tė dy u futėn nė dietė pėr tė arritur peshėn qė dėshironin.
Mbas katėr vitesh lidhja e tyre merr fund. Kėsaj radhe asnjėri nuk nxiton ta pohojė kėtė fakt nė faqet e gazetave e revistave ashtu siç ndodhi kur ata u lidhėn bashkė. Njė heshtje plotė nga tė dy, ndėrkohė qė pėshpėritej se ata tashmė ishin ndarė. Gati rreth njė vit mbas ndarjes, Rudina Magjistari thyen heshtjen duke deklaruar pėr “Panorama”-n se ata tė dy nuk janė mė bashkė prej shumė muajsh. Ishte tamam koha kur Rama sapo kishte marrė mandatin e tretė si kryetar bashkie i Tiranės. Madje gazetarėt e ngacmonin duke e pyetur pėr kė kishte votuar nė zgjedhjet lokale dhe a ishte kėnaqur pėr zgjedhjen e Ramės sėrish nė krye tė bashkisė. Duke dashur tė jetė brenda tė gjitha etikave tė mundshme, Rudina pohonte se suksesi i radhės i Ramės e kishte gėzuar shumė.

Djali i Ramės dhe marrEdhėnia me Rudinėn
Gregori,  djali i vetėm i Edi Ramės, i cili ishte fryt i martesės sė tij me aktoren e njohur Matilda Makoçi, sot ėshtė 17 vjeç. Dhe po tė bėjmė njė llogari tė thjeshtė, i bie qė tė ketė qenė i rritur nė kohėn kur Rama dhe Magjistari ishin bashkė. Nė moshėn 12-vjeçare ai e dinte mirė se çfarė ishte Rudina nė jetėn e tė atit dhe kjo mbase mund tė ketė qenė arsyeja qė edhe ai e shihte vajzėn si njė njeri tė afėrt tė tij. Natyrisht ky nuk ishte rasti klasik kur e dashura e babait shihej si gruaja qė i kishte zėnė vendin mamasė, pasi djali i Ramės nuk i ka parė asnjėherė bashkė prindėrit pėr arsye tė divorcit tė tyre qė kur ai ishte bebe. Gregori ka trashėguar shumėçka nga i ati. Siç e shihni edhe nga kėto foto, ai i ngjan shumė nga pamja fizike por mesa duket ka trashėguar edhe dėshirėn dhe talentin pėr pikturėn, pėr tė cilėn po bėn edhe shkollėn, liceun artistik tė Tiranės, shkollėn qė ka ndjekur dikur edhe i ati. Takimi i Rudina Magjistarit me Gregorin, i fiksuar edhe nga paparaci ynė, nuk ka ndodhur vite mė parė kohė kur Rama dhe Magjistari ishin bashkė, por vetėm njė javė mė parė, dhe rreth mė shumė se njė vit kur ata tė dy nuk janė mė bashkė. Rudina dhe Gregori kanė mesa duket njė pasion tė pėrbashkėt, atė tė muzikės sė James Blunt dhe pikėrisht nė koncertin e tij tek stadiumi “Qemal Stafa”, janė takuar me njėri-tjetrin. Ështė impresionuese xhentilesa e djalit tė Ramės, i cili ka komunikuar me ish tė dashurėn e babait sikur tė ishte shoqe e tij pa e parė si barrierė faktin se ata tė dy nuk janė mė bashkė. Gregori i ka treguar diçka nė celular Rudinės, mbase ndonjė foto a mesazh dhe qė tė dy kanė buzėqeshur teksa e shikonin. Duket se marrėdhėnia e tyre ka qenė shumė e mirė nė tė kaluarėn dhe vijon tė jetė e tillė. Asgjė pėr t’u habitur po tė kemi parasysh edhe natyrėn e ėmbėl dhe tė qeshur tė Rudinės dhe aftėsinė qė ka ajo pėr t’i bėrė tė gjithė pėr vete.


Asnjėri me tė dashur nė publik

Edhe pse kanė mė shumė se njė vit qė nuk janė bashkė, as Edi dhe as Rudina nuk kanė deklaruar ndonjė lidhje tė re nė jetėn e tyre. Duke qenė personazhe kaq tė njohur, njė lidhje e konsoliduar e njėrit apo e tjetrit padyshim qė nuk do tė kishte kaluar pa u marrė vesh, por mesa duket asgjė e rėndėsishme nė jetėn e tyre nuk ka ndodhur deri tani. Ndėrkohė qė pėshpėritet pėr lidhje tė mundshme pėr secilin, por deri tani asgjė konkrete nuk ėshtė mėsuar. Mbase kjo verė mund tė sjellė surpriza pėr tė dy. 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Panorama

Publikuar nga: Panorama

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos