Studimet e larta, degėt qė ofrohen nga universiteti i Durrėsit

Ky universitet ka propozuar 1.100 kuota pranimi pėr kėtė vit akademik. Kushtet pėr tė ndjekur studimet e larta nė kėtė universitet

Jonida Tashi

Rektori i Universitetit “Aleksandėr Moisiu”, nė Durrės, Mit’hat Mema, nė kuadrin e Kėshillimit tė Karrierės, informoi tė gjithė maturantėt pėr degėt qė ofron ky institucion. Gjatė njė konference pėr shtyp, Mema u shpreh: “Universiteti e ka konsideruar tė nevojshme dhe tė dobishme pėr maturantėt njė njohje mė tė gjėrė jo vetėm pėr degėt qė ofrohen nė universitetin tonė por dhe tė filozofisė dhe mėnyrės sė organizimit tė mėsimdhėnies dhe kontrollit tė dijeve”. Pėr kėtė janė pėrgatitur fletėpalosje njė kopje e tė cilave nė bashkėpunim dhe me Drejtoritė Rajonale Arsimore u ėshtė dėrguar tė gjitha shkollave tė mesme nė tė gjithė vendin. Nė kuadrin e Kėshillimit tė Karrierės, por dhe tė strategjisė sė universitetit pėr tėrheqjen e studentėve pėr tė studiuar nė kėtė universitet nė pėrputhje dhe me Programin e punės “Ditėt e Gjimnazistėve nė Universitete” tė MASH-it janė organizuar si takime tė pedagogėve me gjimnazistė nė shkollat e mesme tė qarkut tė Durrėsit, po ashtu dhe Ditėt e Hapura tė Universiteteve pėr gjimnazistėt. Pėrveē kėtyre aktiviteteve, ky universitet e ka konsideruar tė nevojshme pėr maturantėt njė njohje mė tė gjerė jo vetėm pėr degėt qė ofrohen nė tė por edhe pėr mėnyrėn se si organizohen studimet.
Universiteti
Universiteti “Aleksandėr Xhuvani” hapi dyert e tij nė vitin akademik 2006-2007 me rreth 1 mijė studentė. Pėr kėtė vit, ky universitet ka propozuar rreth 1.100 kuota pranimi. Aktualisht, nė tė janė pėrfshirė tri fakultete dhe njė shkollė tė lartė profesionale. Fakulteti i Ekonomisė dhe Administrimit nė kėtė universitet ėshtė me kohėzgjatje normale 3-vjeēare me dy degė, dega Shkencat e Administrimit dhe dega Menaxhim Turizėm. Edhe nė fakultetin e Edukimit studimet zgjatin po 3 vjet dhe ofrohen degėt Cikli i Ulėt dhe Gjuha Angleze. Nė vitin e dytė akademik duke u nisur nga nevojat e tregut tė punės tė identifikuara nga Universiteti u hap dega e re e Ekspertit nė Proceset e Formimit pranė Fakultetit tė Edukimit. Fakulteti i tretė ėshtė ai FASTIP, qė do tė hapet kėtė vit akademik. Ky fakultet i ri, ėshtė i pari nė vend qė ofron studime tė larta tė integruar me praktikėn. Ndėrsa Shkolla e Lartė Profesionale nė degėt Bachelor Infermieri (e vetmja 3-vjeēare nė kėtė fakultet) me kohėzgjatje 2-vjeēare Asistent Ligjor, Specialist Rrjetesh Kompjuterike, Ndihmės Dentist, Asistent Administrativ, Menaxhim Ndėrtimi, Teknologji Automobilash si dhe Menaxhim Transporti Detar e Tokėsor.
Studentėt
Studentėt qė pėrfundojnė studimet nė degėt qė ofrohen pranė Fakultetit tė Ekonomisė dhe Administrimit, Fakultetit tė Edukimit dhe dega e Infermierisė sė Pėrgjithshme pranė Shkollės sė Lartė Profesionale, duhet tė kualifikohen nė tė 180 kreditet ETCS dhe kanė njė kohėzgjatje minimale prej 3 vitesh. Diploma qė pėrfitohet ėshtė Diplomė e Nivelit tė Parė (DNP) Bachelor nė pėrputhje ligjin pėr Arsimin e Lartė. Kjo diplomė duke u nisur nga fakti qė qysh nė hapje kurikulat e tė gjitha degėve janė tė ndėrtuara nė pėrputhje me Deklaratėn e Bolonjės ėshtė lehtėsisht e konvertueshme si brenda po ashtu dhe jashtė vendit. Degėt e tjera pranė Shkollės sė Lartė Profesionale janė programe studimi pėr degė tė natyrės profesionale shumė tė kėrkuara nga tregu i punės. Kohėzgjatja normale e kėtyre degėve ėshtė minimalisht 2 vite akademike dhe me pėrfitimin e 120 krediteve ETCS pėrfitojnė Diplomė. Edhe pėr kėto degė diploma qė lėshohet bėn tė mundur transferimin e krediteve tė pėrfituara nė universitete tė tjera brenda dhe jashtė vendit pėr tė pėrfituar diplomė tė njė niveli mė tė lartė.


26 Qershor 2008

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos