Fakultetet, kuotat e pagesat pėr tė gjitha degėt nė vend

Shpallen kuotat e pranimit dhe tarifat pėr tė gjithė shkollat e larta publike nė vend. 

Zirina Llambro

 Qeveria miratoi dje propozimet e Ministrisė sė Arsimit. Krahasuar me vitin e kaluar shansin pėr tė nisur universitetin do ta kenė 6 mijė maturantė mė shumė. Do tė pranohen 20 212 studentė tė rinj vetėm nė sistemin me kohė tė plotė. Part-time do tė kenė mundėsi t’i nisin studimet 500 kandidatė, ndėrsa do tė transferojnė programet mėsimore 500 tė tjerė. Pėr shtetasit e huaj janė pėrcaktuar 100 pranime. Gazeta publikon numrin e kuotave pėr tė gjithė universitetet e vendit. Ndryshe nga viti i kaluar ato janė miratuar para pėrfundimit tė plotėsimit nga maturantėt tė formularit A2. Kjo pėr t’u ardhur nė ndihmė atyre tė zgjedhin sipas kuotave por edhe tė dhėnave tė tjera, 10 preferencat nė programet e studimit tė lartė. “Nė bazė tė propozimeve tė IAL dhe prioriteteve tė qeverisė, Kėshilli i Ministrave vendosi pėr shtim tė kuotave nė disa programe studimi si Teknologji e Informacionit, Informatikė, Turizėm, Shkenca tė Natyrės e Inxhinierike”, sqaroi Ministria a Arsimi. Tarifat e shkollimit kanė mbetur tė njėjta si ato tė vitit tė kaluar. Mė e larta ėshtė 80.000 lekė nė Akademinė e Arteve, ndėrsa me e ulėta 12.000 lekė nė universitetet e rretheve. Ka pasur edhe degė nė tė cilat numri i pranimeve ėshtė reduktuar. Njėra prej tyre ėshtė  dega e drejtėsisė nė Universitetin e Tiranės, njė ndėr mė tė kėrkuarat. Nga 600 studentė qė u pranuan vitin e kaluar, kėtė vit numri kuotave ėshtė ulur nė 400. Kjo edhe pėr shkak tė infrastrukturės qė ka fakulteti, ku mungojnė auditorėt e pedagogėt.


Ja hapat pėr tė zgjedhur  degėt ku mund tė fitoni

Tashmė, maturantėt kanė marrė 2 notat e provimeve tė detyruara Letėrsi dhe Matematikė. Duke pasur notėn mesatare, por edhe pikėt minimale tė fituesve tė vjetshėm nė çdo degė, ata mund tė bėjnė njė llogari tė pėrafėrt se ku kanė mė shumė shanse pėr tė fituar. Pėr kėtė u vjen nė ndihmė shembulli i  bėrė publik nga Ministria e Arsimit.


SHEMBULL  Drita dėshiron tė konkurrojė pėr programin e studimit Farmaci nė Universitetin e Tiranės. Ajo ka mbaruar shkollėn e mesme tė profilizuar, nė profilin natyror dhe ka notėn mesatare tė katėr viteve M = 8.

Nė dy provimet e detyruara ka kėto rezultate   
1.    Nė Letėrsi dhe Gjuhė Shqipe D1 = 8.52
2.    Nė Matematikė D2 = 8.5
Ajo ka zgjedhur tė japė si provime me zgjedhje lėndėt Fizikė dhe Biologji, ku pretendon tė marrė kėto rezultate   
1.       Nė Fizikė Z1 = 9
2.       Nė Biologji Z2 = 8.7

Nė Tabelėn e koeficienteve, Drita gjen se pėr programin e studimit Farmaci, profili natyror i shkollės sė mesme e ka koeficientin Ksh = 1.4.

Nė kėtė rast, Drita do tė bėjė kėto llogaritje:

[D1 (nota nė Gjuhė Letėrsi) + D2 (nota nė Matematikė) + M (Nota mesatare e shkollės sė mesme)] x Ksh (koeficienti i shkollės) = (8.52 + 8.5 + 8) x 1.4 = 25.02 x 1.4 = 32.20

Nė tabelėn e koeficienteve, Drita gjen se pėr provimet me zgjedhje koeficientet janė:
Pėr lėndėn Fizikė K1 = 1.3. Pėr lėndėn Biologji K2 = 1.3.

Nė kėtė rast, Drita do tė bėjė kėto llogaritje:
Z1 (nota nė Fizikė) x K1 (koeficienti pėr Fizikėn) + Z2 (nota nė Biologji) x K2 (koeficienti pėr Biologjinė) = 9 x 1.3 + 8.7 x 1.3 = 11.7 + 11.31 = 23.01

Drita mbledh dy rezultatet e gjetura: 32.20 + 23.01 = 55.21. Kėtė rezultat e shumėzon me 100 dhe merr 5521.0 pikė.
Pra, Drita ėshtė nė kuotėn e 5500 pikėve.
Dėshira e Dritės ėshtė tė ndjekė programin e studimit Farmaci.
Nga tabela e fituesve tė fundit, tė vitit tė kaluar, Drita shikon se fituesi i fundit nė Farmaci ėshtė me 5799.3 pikė. Nė kėtė rast, vendosja e programit tė studimit Farmaci si preferencė e parė, do tė thotė qė mundėsitė e shpalljes fituese janė tė pakta.
Si duhet tė veprojė Drita pėr tė vendosur preferencat?
Mendojmė se Drita e vendos programin e studimit Farmaci si preferencė tė parė dhe me kėto rezultate nuk fiton. Ka dhe 9 preferenca tė tjera pėr tė zgjedhur, qė ėshtė mirė t’i plotėsojė, pasi janė 9 mundėsi qė nuk duhet t’i humbė.
Cilat tė zgjedhė?
Nga rezultatet e vitit tė kaluar (tabela e fituesve tė fundit), ajo shikon se me 5500 pikė janė nė grupin e fituesve (i fundit ka mė pak se 5500 pikė) kandidatėt qė kanė kėrkuar tė gjitha programet e studimit tė Universitetit tė Tiranės, pėrveç programeve tė studimit Mjekėsi (i fundit me 5721.4 pikė), Stomatologji (i fundit me 5857.5 pikė), Farmaci (i fundit me 57993 pikė).
Atėherė, Drita mund tė rendisė nė 9 preferencat e tjera cilėndo nga programet e studimit tė Universitetit tė Tiranės, pėrveç tre tė mėsipėrmeve. Por, edhe kėtu duhet pak kujdes. Nė tė nėntė preferencat Drita renditet si fituese, por pėrcaktohet fituese nė preferencėn mė tė lartė, pra nė preferencėn e dytė. Nėse nė kėtė preferencė ka shėnuar njė program studimi qė nuk e ka pėr zemėr, kėtė duhet ta mendojė mirė.Kuotat kryesore

Universiteti i Tiranės
Dega             Kuotat         Tarifa
Histori        100          20.000 lekė
Gjeografi         100        20.000 lekė
Gjuhė-letėrsi           100        20.000 lekė
Gazetari        80          20.000 lekė
Anglisht        180        15.000 lekė
Frėngjisht        100        15.000 lekė
Italisht        110        15.000 lekė
Gjuhė Ruse        40        15.000 lekė
Gjermanisht        100        15.000 lekė
Gjuhė letėrsi greke     60        15.000 lekė
Gjuhė Turke        40        15. 000 lekė
Matematikė        100        15.000 lekė   
Fizikė            120        15.000 lekė
Inxh.Mat e info    90        15.000 lekė
Bilogji            120        15.000 lekė
Kimi            80        15.000 lekė
Kimi tek dhe ushqimore 80        15.000 lekė
Kimi industriale    80        15.000 lekė
Informatikė        180        15.000 lekė
Punė sociale        100         30.000 lekė
Filozofi        100        30.000 lekė
Sociologji         100        30.000 lekė
Psikologji        100        30.000 lekė
Shkenca poltike    100        30.000 lekė
Drejtėsi        400          30.000 lekė
Shėndeti publik     80          30.000 lekė
Mjekėsi        300         25.000 lekė
Stomatologji        80          30.000 lekė
Farmaci        100         30.000 lekė
Infermieri        250         25.000 lekė
Mami            50          25.000 lekė
Laborator        35          25.000 lekė
Fizioterapi        35          25.000 lekė
Imazheri        35          25.000 lekė
Administrim –Biznes     460         25.000 lekė
Ekonomiks        80          25.000 lekė   
Finance        460         25.000 lekė
Info ekonomike     100         25.000 lekė
Admin biznes(Sarandė)    200         25.000 lekė
Administrim biznes Kukės 100         25.000 lekė
TOTALI        5165

UNIVERSITETI POLITEKNIK
Dega            Kuota        Tarifa
Mekanike          150        15.000 lekė
Inxhi materiale    60        15.000 lekė
Tekstil dhe modė    60        15.000 lekė
Inxhineri Elektrike     120        20.000 lekė
Inxh Elektronike          150        20.000 lekė
Inxh informatikė    150        15.000 lekė
Inxh telekomunikacion    150        15.000 lekė
Inxh. Mekatronikė    100        15.000 lekė
Inxh Ndėrtimi        150        25.000 lekė
Inxh Hidroteknike    100        15.000 lekė
Arkitekturė        100        30.000 lekė
Inxhi matematike    60        15.000 lekė
Inxh fizike        60        15.000 lekė
Inxhiener gjeodet    60        15.000 lekė
Inxhinieri ambienti    60        15.000 lekė
Inxhi.ne shkene tokės    60        15.000  lekė   
Inxh Gjeoinfromatikė    100        15.000 lekė
Inxhin. I gjeoburimeve    100        15.000 lekė
TOTALI          1790

UNIVERISTETI BUJQËSOR
Dega            Kuota         Tarifa
Menaxhim  Agrobisnes      150        20.000 lekė
Ekonomi p.agrare           150        20.000 lekė
Finance-kontabilitet     150        20.000 lekė
Mbrojtje bimėsh     100        15.000 lekė
Hortikulture         100        15.000 lekė
Pordhim bimor         100        15.000 lekė
Zootek. e biznes blektoral 100        15.000 lekė
Akuakulturė dhe M.peshku 100        15.000 lekė
Agromjedis dhe Ekologji 100        15.000 lekė
Tek.Agroushqimore     100        15.000 lekė
Vreshtari dhe enologji    100        15.000 lekė
Inxhineri pyjesh     60        20.000 lekė
Inxh.p.druri        60        20.000 lekė
Mjekėsi Vetrinare     100        20.000 lekė
TOTALI 1470

UNIVERSITETI I ELBASANIT
Dega             Kuota          Tarifa
Histori-Gjeografi     90        12.000 lekė
Gjuhė-letėrsi           120        15.000 lekė
Gazetari        80         15.000 lekė
Edukim Qytetar    100        12.000 lekė
Anglisht        100        12.000 lekė
Frėngjisht        80        12.000 lekė
Italisht        80        12.000 lekė
Gjermanisht        80        12.000 lekė
Cikli i ulėt           180            12.000 lekė
Cikli i ulėt parashkollor    100        12.000 lekė
Matematike-Fizikė    150        12.000 lekė
Biologji(Kimi)        100        12.000 lekė
Punė sociale        100        15.000 lekė
Filozofi-sociologji     90        15.000 lekė
Psikologji        90        15.000 lekė
Infermieri        150        15.000 lekė
Mami            100        15.000 lekė
Administrim –Biznes     100        15.000 lekė
Ekonomi dhe e drejta    50        15.000 lekė
Finance kontabilitet     100        15.000 lekė
TOTALI 2040

Universiteti i Gjirokastrės
Dega            Kuota         Tarifa
Histori-Gjeografi     80          12.000 lekė
Gjuhė-letėrsi           80        12.000 lekė
Anglisht        80        12.000 lekė
Italisht        60        12.000 lekė
Gjuhė lekėetėrsi greke    80        12.000 lekė
Cikli i ulėt                  80        12.000 lekė
Cikli i ulėt parashkollor    60        12.000 lekė   
Matematike-Fizikė    80        12.000 lekė
Bilogji(Kimi)        80        12.000 lekė
Matematikė-informatikė120        12.000 lekė
Infermieri        100        12.000 lekė
Administrim publik    80        12.000 lekė
Finance kontabilitet    80        12.000 lekė
Turizėm        90        12.000 lekė
TOTALI 1150       


Universiteti i Korçės
Dega            Kuota         Tarifa
Gjuhė-letėrsi           100        12.000 lekė
Anglisht        100        12.000 lekė
Cikli i ulėt                   100        12.000 lekė
Cikli i ulėt parashkollor    60        12.000 lekė
Matematikė-informatikė100        12.000 lekė
Filozofi-sociologji     100        12.000 lekė
Infermieri        120        12.000 lekė
Mami            40        12.000 lekė
Administrim –Biznes     80        12.000 lekė
Finance        100        12.000 lekė
Turizėm                 90        12.000 lekė
Marketing         80             12.000 lekė
TOTALI 1310   

Univeristeti i Shkodrės
Dega             Kuota         Tarifa
Histori        90        12.000 lekė
Gjeografi         90        12.000 lekė
Gjuhė-letėrsi           120         15.000 lekė
Gazetari        80         15.000 lekė
Anglisht        100        12.000 lekė
Frengjisht        80        12.000 lekė
Italisht        100        12.000 lekė
Gjermanisht        80        12.000 lekė
Cikli i ulėt                  120        12.000 lekė
Cikli i ulėt parashkollor     60        12.000 lekė   
Fizkulturė        60        12.000 lekė
Matematikė        100        12.000 lekė
Fizikė            60        12.000 lekė
Biologji(Kimi)        120        12.000 lekė
Informatikė        120        12.000 lekė
Punė sociale        80        15.000 lekė
Psikologji        60        15.000 lekė
Drejtėsi        200        16.000 lekė
Infermieri        150        12.000 lekė
Mami            90        12.000 lekė
Fizioterapi        30         12.000 lekė
Administrim –Biznes     120        12.000 lekė
Finance kontabilitet     120        12.000 lekė
Turizėm                 120     12.000 lekė
TOTALI  2350

Universiteti i Vlorės
Dega            Kuota         Tarifa
Histori-Gjeografi     150        12.000 lekė
Gjuhė-letėrsi           160        15.000 lekė
Anglisht        160        12.000 lekė
Italisht        160        12.000 lekė
Cikli i ulėt                  130        12.000 lekė
Cikli i ulėt parashko    100        12.000 lekė
Matematikė         300        12.000 lekė
Matematike informatikė250        12.000 lekė
Informatikė ‘        250        12.000 lekė
Drejtėsi         120        20.000 lekė
Infermieri         250        12.000 lekė  
Administrim –Biznes     240        12.000 lekė
Turizėm                 160        12.000 lekė
Inxh Navigacioni    140        12.000 lekė
Inxh mekanike     400        12.000 lekė
TOTALI 2750

Akademia e Arteve
Dega            Kuota        Tarifa
Regji filimi dhe tv      10        80.000 lekė
Aktrim            12        30.000 lekė
Regji            8        30.000 lekė
Skenografi-kostumografi10        30.000 lekė
Koreografi        10        30.000 lekė
Pikturė        50        30.000 lekė
Skulpturė        10         30.000 lekė
Muzikologji        4        30.000 lekė
Kompozim        4        30.000 lekė
Dirigjim        4        30.000 lekė
Piano            10        30.000 lekė
Violinė        8        30.000 lekė
Violicce        3        30.000 lekė
Violė            6        30.000 lekė
Kitare            6        30.000 lekė
Kontrabas        3        30.000 lekė
Flaut            5        30.000 lekė
Oboe            6        30.000 lekė
Klarinetė        5        30.000 lekė
Fagot            3        30.000 lekė
Korno        2        30.000 lekė
Trombe        5        30.000 lekė
Trombone        5        30.000 lekė
Bastub        3        30.000 lekė
Kengetare        15         30.OOO lekė
TOTALI        207

AKADEMIA E EDUKIMIT FIZIK DHE SPORTEVE
Dega                    Tarifa
Fizkulturė         150          20.000 lekė
Totali 120
Universiteti i Durrėsit
Dega            Kuota         Tarifa   
Anglisht         100          15.000l
Cikli i ulėt         150         15.000l   
Shkenca tė Administrimit  150         15.000 lekė
Menaxhim Turizmi     150        15.000 lekė
Espert nė Proc , Form     100        15.000 lekė
Spec. Rrjetash Kopjuterike 200        15.000 lekė
Menaxhim Ndėrtimi     60        15.000 lekė
Menaxhim Transporti     60        15.000 lekė
Teknologji Automobilash60        15.000 lekė
Asistent lekėigjor     60        15.000 lekė
Asistent Administrativ    60        15.000 lekė
Infermieri        60        15.000 lekė
Ndihmės dentist    60        15.000 lekė
TOTALI 1270

Kuota pėr trojet     980 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Panorama

Publikuar nga: Panorama

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos