Ulja e dėnimit, 316 kėrkesa nga tė burgosurit nė GjykatėLaureta Rryēi

Tė pėrfitosh nga ulja e dėnimit duket se ėshtė alternativa mė e suksesshme e tė burgosurve pėr tė shkurtuar afatin e qėndrimit prapa hekurave. Pikėrisht pėr kėtė pikė ligjore, edhe gjyqtarėt tregohen mė zemėrgjerė pavarėsisht krimit qė mund tė ketė kryer i dėnuari. Nga janari deri nė ditėt e para tė korrikut Gjykata e Tiranės ka vendosur pėr 316 kėrkesa tė dėnuarish. Burime pranė kėsaj gjykate pohuan dje pėr gazetėn “Albania” se pėr kėrkesat ka pasur vendime tė ndryshme. Tė njėjtat burime shpjeguan se pėr tė tilla kėrkesa merren parasysh njė sėrė kriteresh. Ulja e dėnimit ėshtė njė e drejtė qė ushtrohet shpesh nga tė burgosurit duke pėrfituar nė tė shumtėn e rasteve njė ulje dėnimi prej tri muajsh. Por ka dhe nga ato kėrkesa qė pranohen pjesėrisht duke marrė njė ulje dėnimi me mė pak ditė. Mes emrave nuk mungojnė edhe tė burgosur qė janė jo pak tė njohur pėr opinionin publik pėr shkak tė krimeve qė kanė kryer. Po kėshtu pjesė e listės janė dhe shtetas tė huaj por qė janė dėnuar nga gjykatat shqiptare.
Kėrkesat
Nga janari e deri nė ditėt e fundit tė korrikut nė Gjykatėn e Faktit tė Tiranės jo vetėm janė depozituar por tashmė kanė pėrfunduar 316 kėrkesa tė burgosurish. Burime pranė kėsaj gjykate shpjeguan se tė burgosurit pėr tė konsumuar kėtė tė drejtė i drejtohen gjykatės me njė sėrė dokumentacionesh. Pėr tė pėrfituar ulje dėnimi ata mė parė duhet tė jenė sjellė mirė nė institucionin e riedukimit ku vuajnė dėnimin si dhe tė kenė zbatuar rregulloren e burgut me pėrpikmėri. Po kėshtu njė rol tė rėndėsishėm luan dhe vepra penale pėr tė cilėn ata janė dėnuar si dhe dokument i lėshuar nga kreu i burgut nė tė cilin flitet pėr tė dėnuarin. Po kėshtu kushtet e vėshtira ekonomike, gjendja e vėshtirė shėndetėsore apo probleme tė tjera familjare nėse ekzistojnė do tė ndihmonin tė burgosurin qė tė pėrfitonte 90 ditė burg falje. Sipas procedurave nė momentin qė depozitohet njė kėrkesė fillimisht kalon nė short pėr tė pėrcaktuar gjyqtarin qė do tė gjykojė. Mė pas pėrcaktohet dita e zhvillimit tė procesit dhe nė pak seanca fillimisht dėgjoi i dėnuari se pėrse kėrkon ulje dėnimi dhe nė fund juristi i burgut qė flet pėr dosjen e kėtij tė dėnuari. Gjyqtari i ēėshtjes pasi ka dėgjuar tė dyja palėt vendos nė fund nėse do ta pranojė kėrkesėn apo jo. Sipas ligjit nė fjalė i burgosuri ka tė drejtė ta ushtrojė vetėm njė herė nė vit kėtė tė drejtė.
Tė burgosurit VIP
Gjithkush prej tė burgosurve do tė preferonte 90 ditė burg mė pak. Natyrisht ata qė cilėsohen si VIP-a kanė anė negative dhe pozitive pėr tė pėrfituar ose jo nga kjo ulje dėnimi. Nė kėtė listė nuk mungojnė gratė e dėnuara qė kryesisht janė tė dėnuara pėr veprėn penale tė vrasjes. Pjesa mė e madhe e tyre i drejtohen gjykatės pėr ulje dėnimi jo vetėm pėr sjelljen e mirė por edhe pėr arsyen e fėmijėve qė me ekzekutimin e bashkėshortėve tė tyre ata kanė mbetur jetimė.
Personat qė kanė kėrkuar ulje dėnimi

Xhavit Bera Pranuar
Altin Mehmeti Pushuar
Katerina Qyteti Pranuar pjesėrisht
Skėnder Trimi Pranuar
Agim Basha Pushuar
Ermal Sinani Pranuar
Eduart Avdiaj Pranuar
Pranvera Qevani Pranuar
Erion Gogaj Inkopetenca
Ergert Alijaj Pranuar
Erges Ymeraj Pranuar
Naser Tahiri Pushuar
Alfred Mulleti Pranuar
Adrian Katreli Pushuar
Ervin Aliko Pranuar
Petrit Zhupa Inkopetenca
Alketa Shaqiri Pranuar
Arjana Zerollari Pushuar
Julian Bija Rrėzuar
Festim Xhani Pushuar
Bajram Alushi Rrėzuar
Muharrem Sinomati Pranuar
Flamur Cakmashi Pranuar
Tomor Buzani Pushuar
Shkėlqim Rrapi Pushuar
Ardian Serica Pranuar
Ferdinand Xhango Pushuar
Lume Shahini Pushuar
Lindita Zhuka Pranuar
Zana Gjinikasi Pranuar pjesėrisht
Saimir Krosi Pranuar
Dylbere Zhuli Pranuar
Alfred Tota Pranuar
Dhurata Aliaj Pranuar
Gjergj Kolvani Pranuar
Arben Duka Pranuar
Jouzas Maziliauskas Pranuar
Fatime Xhafa Pranuar
Alban Lulushi Pushuar
Maringlen Duro Pranuar
Agron Kojaēi Pranuar
Halil Gjyla Pranuar pjesėrisht
Rexhep Metellari Pranuar
Armando Jaupi Pranuar
Rinela Elezi Pranuar pjesėrisht
Adrian Katreli Pushuar
Kujtim Mile Pushuar
Edlir Aliaj Pranuar
Sokol Xhambazi Pranuar
Meleq Mema Pushuar
Bledar Vogli Pranuar
Tomor Hano Refuzuar
Ilir Kodumi Pranuar
Eduart Skuka Pranuar
Elton Demi Pranuar
Lavdosh Osmani Pushuar
Ermal Daja Pranuar
Sokol Katreli Pushuar
Gramoz Dollani Pranuar pjesėrisht
Riza Shabani Pushuar
Manushaqe Topuzi Pranuar
Edmond Zani Pranuar
Dorjan Latollari Pushuar
Klement Duli Pushuar
Bukurie Shkėmbi Pranuar
Adrian Katreli Pranuar
Andi Miha Rrėzuar
Leonard Pasho Rrėzuar
Tajar Kalemaj Refuzuar
Klodian Lolja Pranuar
Xhaferr Tozaj Pranuar
Hasan Gjinaj Pushuar
Nesret Basha Pranuar
Met Metallari Rrėzuar
Eduart Avdiaj Pushuar
Gentian Alizoti Pranuar
Gentjan Shehaj Pranuar
Alex Biti Pushuar
Durim Hasani Pushuar
Robert Demolli Pranuar
Fatjon Pasho Pranuar
Astrit Loēi Pranuar
Eduart Hasani Pushuar
Adriatik Lleshi Pushuar
Ergys Brahimi Pranuar
Ermal Sala Inkopetenca
Besnik Kola Rrėzuar
Dritan Aliu Pranuar pjesėrisht
Ilir Shehu Rrėzuar
Gentjan Osmani Pranuar
Istref Vata Pranuar
Skėnder Deda Pushuar
Munaver Qoku Pranuar
Genti Ēala Pranuar pjesėrisht
Miranda Pano Pranuar
Armand Hajdini Inkopetenca
Fabian Putno Pranuar
Fatmir Rama Pushuar
Aleko Gjoka Pranuar
Alket Elezi Pranuar pjesėrisht
Arben Braushi Pranuar
Besnik Kola Pranuar pjesėrisht
Edison Tepelena Pranuar
Gjovalin Vuēinaj Inkopetenca
Viodian Trebinja Pranuar
Ervis Habibi Rrėzuar
Besnik Mustafaj Pushuar
Arbėr Ferhati Pranuar
Alket Karamuēa Inkopetenca
Petrit Meēani Inkopetenca
Artur Arapi Pushuar
Altin Hoxha Rrėzuar
Ilir Gjoza Pranuar pjesėrisht
Ylli Kambo Pranuar pjesėrisht
Bujar Shkoza Pushuar
Romeo Duri Pranuar
Luan Meēaj Pranuar
Dhimitraq Dhespo Pranuar
Ferdinand Zhango Inkopetenca
Elton Bazelli Pranuar
Armando Gjinushi Pranuar
Eduart Sinani Pranuar
Aleksandėr Rizvani Rrėzuar
Xhiliano Hoxha Pranuar
Pranvera Manjani Pranuar
Ilir Doraci Pushuar
Sahade Jella Rrėzuar
Petrit Lleshi Pushuar
Bashkim Leka Rrėzuar
Edmond Demēollari Pranuar
Gurjan Trajani Pranuar
Besim Xhameta Pranuar
Andrea Yzeiraj Pranuar
Ardian Nasi Pranuar
Nafije Shyti Pranuar
Filip Gjeloshi Pranuar
Artur Balilo Inkopetenca
Relado Kurti Pranuar
Hasan Gjinaj Inkopetenca
Ali Sipri Pranuar
Vigert Hodoi Pranuar
Elmaz Velaj Pranuar
Dhurata Aliaj Rrėzuar
Xhelo Gerveshi Inkopetenca
Gjergji Mollanji Rrėzuar
Albert Ciku
Flora Greku Pushuar
Xhemal Xhani Pranuar pjesėrisht
Xhevdet Rrokaj Pranuar
Klidi Kodra Pranuar
Ditar Cerjani Rrėzuar
Vladimir Halili Rrėzuar
Ajet Bazeli Pushuar
Ilir Haxhija Pranuar
Dorian Stafa Pushuar
Fiqiri Hajdari Pranuar
Viodin Trebinja Rrėzuar
Albert Xharav Pranuar
Sokol Parreshi Pranuar
Orgest Kordhai Pranuar
Alfred Koka Pranuar
Arben Braushaj Pushuar
Ergys Ibrahimi Inkopetenca
Murat Kapllani Pranuar
Arjan Mustafaj Pranuar pjesėrisht
Ksandro Kapllani Rrėzuar
Ardiana Kolami Pranuar
Artan Lleshi Rrėzuar
Suzana Tahiri Pranuar
Eduard Sinanaj Pranuar
Enver Bushati Pranuar
Elton Sina Rrėzuar
Arben Sefa Pranuar
Armando Gjinushi Rrėzuar
Adem Keēi
Xhevahir Ahmetaj Refuzuar
Bujar Shkėmbi Pranuar
Kleant Belba Pranuar
Ilirjan Rexha Pranuar
Orest Beshiri Pranuar
Eduard Baboēi Pranuar
Ėgjell Boci Pranuar
Bledar Beqiri Pranuar
Agim Luli Pranuar
Gjergj Shtuni Pranuar pjesėrisht
Ledjon Arapaj Pranuar
Arben Rama Pranuar
Gjergj Sokoli Pranuar
Albano Lulushi Pushuar
Bujar Shkoza Pushuar
Mexhit Golla Pranuar
Besim Shkoza Pranuar
Gazmir Marku Pranuar
Ervin Tanku Inkopetenca
Ilir Ēela Pranuar
Edmond Llagami Pranuar
Elvis Shehaj Inkopetenca
Artur Arapi Pranuar
Krisidi Cfarku Inkopetenca
Ilirjan Mihali Pranuar
Gazmir Ngota Pranuar
Violeta Molla Pranuar
Majlinda Caushi
Ornela Capo Pushuar
Klodian Gjinika Pranuar
Vezire Sina Pranuar
Mariglen Dodaj Pranuar
Nazmie Shega Pushuar
Gjergji Mollanji Pranuar
Ferdinand Ismaili Pushuar
Guxim Kortoēi
Arjana Alla Pranuar
Bujar Ramushi Pranuar
Marjeta Visha Pranuar
Entela Tafa Pranuar pjesėrisht
Xhevat Tuda Pranuar pjesėrisht
Stavro Papamichael Pranuar pjesėrisht
Gjolek Oruēi Pranuar
Besim Hoxha Pranuar
Leonard Pėllumbi Pushuar
Eduard Baboci
Alfred Bajrami Pranuar
Olsi Leka Pranuar
Agim Nuriu Pranuar
Gentian Baba Pranuar
Igli Berberi Pranuar
Altin Koēi Pranuar
Ferik Tafa Pranuar
Zamir Memi Pranuar
Adrian Veseli Pushuar
Olsi Myftari Pranuar
Erid Hoxha Pranuar
Naile Ahmetaj Rrėzuar
Perikli Fushtani Rrėzuar
Agim Lleshi Pranuar
Gentian Ēoēka Pranuar
Leonard Caushi Pushuar
Oltion Zeneli Pranuar
Abdulla Kili Pranuar
Edmond Karari Pranuar
Artur Gurzi Pranuar
Nazmi Kulla Pushuar
Ardian Stroni Pranuar
Berilian Mitro Pranuar
Fatmir Avdillari Pushuar
Kreshnik Kukeli Pranuar
Gazmend Lipe Pushuar
Shkėlqim Lezo Pranuar pjesėrisht
Tone Gjoka Pranuar
Prosper Peēi Pushuar
Bledar Matja Pushuar
Sokol Koēiu Pushuar
Lumturi Ēullhaj Pranuar
Pėllumb Dervishi Pushuar
Shqiponja Selimi Rrėzuar
Gėzim Sefa Rrėzuar
Klodian Gjinika Pushuar
Oldi Masha Pranuar
Skėnder Fana Pranuar
Mario Myftari Rrėzuar
Elvis Kosturi Pranuar
Artan Sallaku Pranuar
Arben Korēari Pranuar
Klodian Qarri Pushuar
Vojsava Meta Rrėzuar
Bujar Shkoza Rrėzuar
Kristian Makaj Pranuar
Edison Nikolla Pranuar
Ermal Sala Pranuar
Avni Elqeni Pranuar
Gentian Bakiasi Pranuar
Kild Kodra Pushuar
Elton Kajtazi Pranuar
Eduart Bala Rrėzuar
Kastriot Bleta Pranuar
Arsen Tanasica Pushuar
Endri Avdia Rrėzuar
Skėnder Zhegu Pranuar
Albano Daja Pranuar
Artur Arapaj Pranuar
Vehap Kapaj Pushuar
Roberto Altobelli Pranuar
Marie Kini Pranuar
Drini Lami Pranuar pjesėrisht
Adrian Veseli Rrėzuar
Bledar Fejzulla Pushuar
Artur Muēa Pranuar
Grigor Baloshi Pranuar
Albjon Hodaj Pranuar
Zamira Fresku Pranuar
Shkėlqim Lezo Pushuar
Denis Dervishi Rrėzuar
Altin Mekolli Pranuar pjesėrisht
Sajmir Llani Rrėzuar
Dava Nikolli Pranuar
Arjan Polisi Pushuar
Ramadan Markola Pranuar
Indrit Nasufi Pranuar
Pėllumb Dervishi Pranuar
Artur Hoxha Pranuar
Dylaver Qordja
Floresha Boni
Myslym Nanxa
Eduart Tafēiu
Vasil Skenderaj
Edmond Balla Pranuar
Vilson Aliaj
Elvis Mero
Ilir Gogollari
Ilir Rama
Altin Disha
Lulzim Dallashi
Fatmir Malko
Qamil Shtishi
Afrim Toska
Gentian Mehmeti


17 Korrik 2008

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos