Inspektoriati Shtetėror i Punės, ndryshon procedura e emėrimit tė inspektorėvePersoneli i Inspektoriatit Shtetėror tė Punės (ISHP), do tė pėrbėhet nga nėpunės publikė dhe personel ndihmės. Ministria e Punės, pėrgjegjėse nė fushėn e politikave tė punėsimit, ka propozuar projektvendimin “Pėr miratimin e simbolit dhe statutit”, “Pėr organizimin dhe funksionimin e Inspektoratit Shtetėror tė Punės”, qė bėhet nė kuadėr tė pėrshtatjes tė veprimtarisė sė ISHP-sė me programin politik tė Kėshillit tw Ministrave. Nė kuadėr tė forcimit tė strukturave tė Inspektoriatit, pėr herė tė parė parashikohet ngritja e strukturave tė tilla brenda tij si, Zyrat Rajonale sipas Prefekturave dhe Zyrat Vendore nė tė gjitha qytetet e vendit si dhe pėrgjegjėsitė e tyre.
Vendimi i djeshėm i qeverisė, pėrcakton edhe mėnyrėn e shpalljes sė konkurimit pėr njė vend pune nė strukturėn e ISHP-sė deri nė emėrimin e kandidatit fitues, ku gjen shprehje tė qartė procedura sipas tė cilės personeli i ISHP-sė pėrbėhet nga nėpunės publike dhe personel ndihmės. Vendimi rregullon edhe tė drejtėn e ankimimit si dhe procedurat pėr ushtrimin e kėsaj tė drejte pėr zhvillimin dhe rezultatin e konkurimit, kėrkesė e cila paraqitet tek Komisioni i ngritur nga Ministri pėrgjegjės nė fushėn e punėsimit. Po ashtu parashikohet testimi i kontrollorėve dhe inspektorėve tė punės jo mė pak se njė herė nė 3 vjet.
Parashikime vijnė edhe pėr masat disiplinore qė jepen nga Inspektori i Pėrgjithshėm pėr mosplotėsim tė detyrave, thyerje tė disiplinės nė punė dhe rregullave tė ekikws.


Ish-Qendra e Studimeve Gjeografike, pjesė e Fakultetit Histori-Filologji

Ish-Qendra e Studimeve Gjeografike (QSGJ), e Akademisė sė Shkencave, tashmė do tė funksionojė nė Departamentin e Gjeografisė, tė Fakultetit Histori-Filologji, tė Universitetit tė Tiranės. Qeveria, ka vendosur dje, integrimin e kėsaj qendre nė kėtė fakultet dhe funksionimin e saj. Pasuritė e luajtshme (burime financiare, automjete, donacione, projekte kėrkimi dhe zhvillimi, orendi, infrastrukturė, pajisje informatike, etj.), si dhe arkivat shkencore e ēdo dokumentacion tjetėr arkivor i ish-QSGJ-sė, do t’i kalojnė nė administrim Fakultetit Histori-Filologji.
Kėshtu, falė kėtij transferimi, nė Departamentin e Gjeografisė, tė Fakultetit Histori-Filologji, tė Universitetit tė Tiranės, shtohen katėr vende pune, pėr personelin akademik tė ish-QSGJ-sė. Ndėrsa niveli i pagave tė personelit akademik tė ish-QSGJ-sė, do tė jetė i njėjtė me atė tė personelit akademik tė Universitetit tė Tiranės.
Po ashtu, qeveria ka vendosur qė numri i personelit akademik, shtesė nė Departamentin e Gjeografisė, tė Fakultetit Histori-Filologji, tė jetė brenda numrit tė pėrgjithshėm tė punonjėsve, tė miratuar pėr Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės sipas vendimit pėrkatės. Pėr periudhėn nga 1 janari 2008 deri nė ēastin e hyrjes nė fuqi tė kėtij vendimi, tė gjithė punonjėsit e ish-QSGJ-sė do tė trajtohen nga Universiteti i Tiranės si punonjės me kontratė tė pėrkohshme. Kurse pėr punonjėsit, qė pas riorganizimit humbasin vendet e punės, qeveria ka vendosur tė zbatohen dispozitat e Kodit tė Punės.


17 Korrik 2008

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos