128 dokumentet qė duhen pėr regjistrimin e pronės nė HipotekėLaureta Rryēi

Tiranė - Pėr regjistrimin e pasurisė nė Zyrėn e Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme duhen gjithsej 128 dokumente. Burime pranė kėtij institucioni shpjeguan dje pėr gazetėn “Albania” kėto dokumente iu duhen qytetarėve pėr njė sėrė shėrbimesh qė ofrohen nė kėtė institucion. Tė njėjtat burime shpjegojnė se lista ėshtė e shoqėruar me kodin pėrkatės dhe institucion qė mund tė merret dokumentacioni pėrkatės. Gazeta “Albania” ka mundur ta sigurojė listėn e plotė tė dokumenteve dhe po e boton atė nė numrin e sotėm. Pėr tė kryer regjistrimin e pronės nė Hipotekė, duhet tė kesh njė sėrė dokumentesh. Duke qenė se procedurat kanė ndryshuar duke u pėrfshirė nė sistemin elektronik, ėshtė shumė e rėndėsishme pėr tė gjithė ata qė duan tė regjistrojnė qė tė kenė dokumentacionin e saktė nga institucionet e duhura. Tani mė qytetarėt nuk e kanė tė nevojshėm qė tė qėndrojnė pėr orė tė tėra nė radhė pėr tė kryer veprime pėr pronėn. Sistemi mė i ri iu ka mundėsuar atyre qė ata tė paraqiten vetėm dy herė pėr kėrkesėn e tyre. Fillimisht do tė paraqesin kėrkesėn, nė kėtė ditė ata do tė pajisen me njė kupon si dhe do t’u pėrcaktohet data dhe orari kur duhet tė fusin kuponin nė aparaturat elektronike tė Zyrave Vendore pėr Regjistrimin e Pasurive. Mė pas atyre do iu vijė pėrgjigja me postė.
Shėrbimet
Pėr tė gjitha shėrbimet qė kryen Zyra pėr Regjistrimin e Pasurive janė pėrcaktuar kode pėr shkak tė sistemit tė ri elektronik.
Hipoteka ka pėrcaktuar kodet dhe shėrbimet pėr dokumentet qė shėrbejnė pėr kalimin e pronėsisė, informacionin, Regjistrimin dhe fshirjen e barrave, Regjistrimin e pasurisė truall/ ose ndėrtesė tė fituar nė bazė tė 28 proceseve ligjore qė janė tė parashikuar nė formular. Si dhe sė fundmi dokumentet pėr regjistrimin fillestar tė pasurisė. Nė tabelėn qė pėrmban verifikimet e dokumenteve janė tė pėrfshira verifikimet e aktit administrativ, verifikimet e aktit noterial, e vendimit gjyqėsor. Po kėshtu pėr tė gjitha ato raste kur kemi tė bėjmė me njė vendim me anė t ė sė cilit paraqitet fitim pronėsie me trashėgimi si dhe kur bėhet fjalė pėr kundėrshtim tė vendimit tė komisionit tė kthimit dhe kompensimit tė pronave.
Dokumentet
Nė tabelėn qė ofrohen dokumentet e duhura janė pėrcaktuar nė disa kategori. Pėr vendimet gjyqėsore janė pėrfshirė 15 dokumente qė shoqėrohen me institucionin qė mund t’i lėshojė ato dhe kodin pėrkatės tė tyre. Mė tej ndarja vazhdon me aktin administrativ, noterial hartografik dhe ndihmės. Nė aktet administrative pėrfshihen 41 dokumente, nė pjesėn e tretė nė aktet noteriale 35 dokumente. Nė Dokument hartografike bėjnė pjesė 15 shkresa ndėrsa nė dokumentet ndihmės 22 tė tilla.
LISTA E PLOTE E DOKUMENTAVE QE NEVOJITEN PĖR VEPRIME NE ZV RPP
Kodi Emri i dokumentit Institucioni lėshues
1. Vendim gjyqėsor GJ1 Vendim gjykate ose marrėveshje noteriale pėr krijim servituti Gjykata
GJ2 Vendim gjykate ose marrėveshje pėr heqje servituti Gjykata
GJ3 Vendim gjykate pėr caktim e kujdestarit te miturve anėtarė te familjes bujqėsore Gjykata
GJ4 Vendim gjykate pėr fshirje Gjykata
GJ5 Vendim gjykate pėr regjistrimin e personit juridik Gjykata
GJ6 Vendim gjyqėsor ose akt noterial pėr vendosjen e hipotekimit Gjykata
GJ7 Vendim gjyqėsor pėr kalimin e pronės se paluajtshme ne pronėsi te fituesit te ankandit Gjykata
GJ8 Vendim gjyqėsor pėrfundimtar i formės se prere Gjykata
GJ9 Vendim gjyqėsor te shkalles se pare ose vėrtetim me shkrim nga organi qe ka bere gabimin ne dokumentin pėrkatės Gjykata
GJ10 Vendim i Gjykatės pėr regjistrimin e personit juridik Gjykata
GJ11 Vendimi kėshillit te komunės Gjykata
GJ12 Vendimi gjyqėsor pėr vėnie sekuestro ose i ndėrmjetėm Gjykata
GJ13 Vendim gjyqėsor pėr heqje dore nga trashėgimia Gjykata
GJ14 Vendim gjyqėsor pėr ndėrrim emri Gjykata
GJ15 Vendim gjyqėsor pėr ēelje trashėgimie Gjykata
2. Akt administrativ A1 Akt administrativ pėr fshirje tė kufizimeve te pasurisė Institucioni qė e ka me ligj.
A2 Akt administrativ pėr vėnie kufizimi Institucioni qė e ka me ligj.
A3 Akt i dorėzimit i nėnshkruar nga AKP e Blerėsi A.K.P
A4 Akt i kolaudimit te objektit Inxhinier i licencuar
A5 Akt i marrjes sė tokės nė pronėsi Komisioni i ndarjes se tokės nė fshat dhe komunė
A6 Akt i piketimit te objektit Urbanistika e Bashkisė/Qarkut
A7 Akt ligjor te pronėsisė ose te drejtave te tjera reale
A8 Akt vlerėsimi i pasurisė pėr efekt tatimi Person i licencuar pėr vlerėsimin
A9 Certifikatė e gjendjes familjare Gjendja Civile e Bashkisė/Komunės
A10 Certifikatė e gjendjes familjare nė momentin e kalimit tė pronėsisė Gjendja Civile e Bashkisė/Komunės
A11 Certifikate familjare e 1 dhjetor 1992 Gjendja Civile e Bashkisė/Komunės
A12 Certifikate lindje Gjendja Civile e Bashkisė/Komunės
A13 Certifikate pronėsie Zyra Vendore e R.P.P.
A14 Dokument pronėsie Zyra Vendore e R.P.P.
A15 Kartela e pasurisė Zyra Vendore e R.P.P.
A16 Kartela e pasurisė (Kopje) Noteri
A17 Leja pėr sheshin e ndėrtimit e dhėnė nga organi kompetent K.Rr.T. Bashkisė. Komunės, Qarkut
A18 Leje ndėrtimi e miratuar nga KRRT K.Rr.T. Bashkisė. Komunės, Qarkut
A19 Leje ndėrtimi e miratuar nga KRRT K.Rr.T. Bashkisė. Komunės, Qarkut
A20 Leje ndėrtimi e miratuar nga Kryetari i Kėshillit tė fshatit tė bashkuar KP tė qytetit Kryetari Kėshillit tė fshati bashkuar
A21 Leje ndėrtimi e miratuar nga Pėrgjegjėsi i Seksionit te Urbanistikes Pėrgjegjėsi i Seksionit tė Urbanistikės
A22 Leje ndėrtimi e miratuar nga Pėrgjegjėsi i Zyrės sė Urbanistikės tė KEKP tė qytetit Pėrgjegjėsi i Seksionit tė Urbanistikes
A23 Leje shfrytėzimi ose banimi tė objektit Bashkia/Komuna/Qarku
A24 Lista e inventarit tė pasurisė qė do tė regjistrohet Kėshilli i Ministrave
A25 Miratimi i Ministrisė sė Bujqėsisė pėr ndryshimin e llojit tė pasurisė nga arė nė truall Ministri i Bujqėsisė
A26 Shkrese pėrcjellėse e institucionit qė kėrkon regjistrimin e pasurisė Institucioni qe e ka me ligj
A27 Shkrese pėrcjellėse nga institucioni qė ka lėshuar aktin Institucioni qe e ka me ligj
A28 Shkrese pėrcjellėse nga institucioni qė ka lėshuar lejen e shfrytėzimit Bashkia/Komuna/Qarku
A29 Statuti i shoqėrisė tregtare Asambleja e shoqėrisė
A30 Urdhėr nga regjistruesi Regjistruesi i ZVRPP
A31 Urdhri i Ministrit tė Ekonomisė Publike dhe Privatizimit Ministri i Ekonomisė
A32 Vendim Bashkie pėr ndryshim emri Kėshilli i Bashkisė
A33 Vendimi i Kėshillit te Ministrave pėr kalimin nė administrim tė pasurive Kėshilli i Bashkisė
A34 Vendimi i Komisionit tė shpėrndarjes dhe te likuidimit te pasurive te Koop. Bujqėsore Komisioni i shpėrndarjes dhe likuidimit te pasurive te kooperativave bujqėsore
A35 Vendimi i Komisionit te kthimit dhe kompensimit tė pronave ish pronarėve Agjencia e kthimit e kompensimit te pronave
A36 Vėrtetim i Zyrės se Gjendjes Civile Zyra e gjendjes civile
A37 Vėrtetim nga organi i njėsisė vendore ku ndodhet pasuria Bashkia/Komuna/Qarku
A38 Vėrtetim nga organi i njėsisė vendore mbi pėrbėrjen e familjes Komuna
A39 Vėrtetim pronėsie Zyra Vendore e R.P.P.
A40 Vėrtetimi i ndryshimit te kufirit i lėshuar nga autoritetet e pushtetit vendor ose nga subjekti shtetėror qe e ka ne administrim
A41 Akt administrativ pėr ndryshim emri Bashkia/Komuna/Qarku
3. Akt noterial N1 Akt noterial pėr fshirje te kufizimeve te pasurisė ose fshirje te hipotekimit Noteri
N2 Akt noterial pėr hipotekim ligjor Noteri
N3 Akt-dhurimi i ndėrtesės i pėrgatitur nga Komisioni i pėrbashkėt i Bashkisė dhe Lidhja e Shkrimtareve dhe Artisteve Noteri
N4 Deklarate e anėtareve te familjes bujqėsore pėr zgjedhjen e njė pėrfaqėsuesi te ri te familjes bujqėsore Noteri
N5 Deklarate e pėr heqje dore nga pasuria Noteri
N6 Deklarate noteriale Noteri
N7 Deklarate noteriale e kufitareve Noteri
N8 Deklarate noteriale e kufitareve qe preken nga saktėsimi Noteri
N9 Deklarate noteriale e pronarit Noteri
N10 Dėshmi trashėgimie Noteri/ Gjykata
N11 Dėshmi trashėgimie nėse prona i kthehet trashėgimlėnėsit Noteri/ Gjykata
N12 Dokument pėr marrėdhėniet me truallin Noteri//AKKP, KNT i fshatit
N13 Dokumenti i kalimit te pronėsisė nė tė cilėn tė jenė nėnshkrimet e anėtarėve tė familjes dhe tė trashėgimtarėve tė anėtarit tė saj ose pėrfaqėsues me prokurė Noteri
3. Akt noterial N14 Kontratė dhurimi Noteri
N15 Kontratė dhurimi me kusht Noteri
N16 Kontratė e marrėdhėnieve me truallin Noteri
N17 Kontrate e shitjes se truallit midis Kėshillit tė rrethit/Bashkisė dhe blerėsit Noteri
N18 Kontratė e shitjes nėpėrmjet AKP-se dhe blerėsit pėr objektin Noteri
N19 Kontratė e shitjes se banesės Noteri
N20 Kontratė e shitjes se objektit Noteri
N21 Kontratė e shitjes sė truallit midis Kėshillit tė Rrethit dhe blerėsit Noteri
N22 Kontratė e shitjes sė truallit midis Kėshillit tė rrethit/Bashkisė dhe blerėsit Noteri
N23 Kontratė e shitjes se truallit pas 01.08.1991 Noteri
N24 Kontratė midis themelueseve
N25 Kontratė nėnqiraje Noteri
N26 Kontratė noteriale midis pronareve Noteri
N27 Kontratė pjesėtimi ose vendim gjykate Noteri/Gjykata
N28 Kontratė qiraje Noteri
N29 Kontratė shitje Noteri
N30 Marrėveshje noteriale e lidhur ndėrmjet subjekteve kufitare pėr ndryshimin e kufirit Noteri
N31 Miratim i pronarit
N32 Akt noterial pėr heqje dore nga pronėsia Noteri
N33 Kontratė kėmbimi Noteri
N34 Akt noterial pėr marrėveshje kufizuese Noteri
N35 Kontrate shitje me rezerve Noteri
4. Dokument hartografik H1 Gentplan apartamenti
H2 Harta treguese e pasurisė Zyra vendore e RPP
H3 Harta treguese e pasurisė (Kopje) Zyra vendore e RPP
H4 Planimetri apartamenti
H5 Plan-rilevimi Topograf me licence
H6 Plan-vendose e miratuar nga pėrgjegjėsi i Seksionit te urbanistikes Urbanistika
H7 Plan-vendose e miratuar nga pėrgjegjėsi i Urbanistikes dhe Kryetari i Kėshillit te fshatit Urbanistika
H8 Plan-vendosja e miratuar nga KRRT KRRT/Bashkisė/Komunės/Qarkut
H9 Plan-vendosja e miratuar nga KRRT, pėr token e miratuar nga Ministria e Bujqėsisė KRRT/Bashkisė/Komunės/Qarkut
H10 Plan-vendosja e miratuara nga KRRT pėr deri 5.000 m2 dhe nga KRRTSH pėr mbi 5.000 m2 KRRT/Bashkisė/Komunės/Qarkut, KRRTSH.
H11 Plan-vendosja te miratuar nga Urbanistika Urbanistika
H12 Plan-vendosje
H13 Plan-vendosje e miratuar nga Urbanisti i KEKP te qytetit
H14 Proces-verbal i marrjes sė pronės nė dorėzim AKKP
H15 Projekti (planimetri e kateve) Bashkia/Komuna/Qarku.
5. Dokument ndihmės ND1 Dokumente tė tjera mbėshtetės tė 24 b
ND2 Kėrkesė pėr saktėsim Personi i interesuar
ND3 Kėrkesė e pronarit Personi i interesuar
ND4 Kėrkesė e tė interesuarit Personi i interesuar
ND5 Kėrkesė me shkrim nga i interesuari ku pėrfshihen tė dhėnat e nevojshme pėr identifikimin e pasurisė Personi i interesuar
ND6 Kėrkesė pėr ndryshim kufiri Personi i interesuar
ND7 Kėrkesė pėr pjesėtimin pasurie Personi i interesuar
ND8 Kėrkesė pėr regjistrim Personi i interesuar
ND9 Kėrkesė-padi Personi i interesuar
ND10 Kopje e certifikatės sė pronėsisė ose kopje kartele ose plan rilevimi Zyra Vendore e RPP
ND11 Kopje tė certifikatės sė pronėsisė Zyra Vendore e RPP
ND12 Mandat arkėtimi-pagese e lėshuar nga gjykata Gjykata
ND13 Tė dhėna mbi identifikimin e pasurisė objekt gjykimi Gjykata
ND14 Vėrtetim nga gjykata ku konfirmohet personaliteti juridik dhe fakti se ai nuk ka kaluar nė likuidim, falimentim apo mbyllje, vėrtetim i cili duhet tė ketė tė njėjtėn datė me atė te paraqitjes ne ZRPP Gjykata
ND15 Vėrtetim nga organi qė ka kryer gabimin material Institucioni qe e ka me ligj
6. Dokument ndihmės (24b) ND16 Akt njoftunie Gjykata
ND17 Dokumente qe vėrtetojnė blerjen e truallit nga ish-pronare Organe te pushtetit lokal.
ND18 Dokumente trashėgimie te interesuarit Noteri/Gjykata
ND19 Hartė e pasurisė para vitit 1990
ND20 Leje ndėrtimi i dhėnė nga organi kompetent i periudhe kur ėshtė bėrė ndėrtimi Organe te pushtetit lokal.
ND21 Vendim gjyqėsor i faktit kur ėshtė bėrė ndėrtimi Gjykata
ND22 Vėrtetim nga organet e pushtetit vendor pėr ndėrtimet e bėra para vitit 90 Organe te pushtetit lokal.28 Korrik 2008

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos