Rritet paga minimale, si ndryshon norma e sigurimeve

Nga data 1 korrik ka ndryshuar norma e sigurimeve. Ky ndryshim ėshtė zyrtarizuar dy ditė mė parė kur qeveria me VKM ka miratuar ligjin “pėr sigurimet shoqėrore” duke bėrė qė paga minimale pėr efekt kontributi nga rreth 13.000 lekė, qė ėshtė aktualisht, tė rritet me 14.800 lekė. Ky ndryshim nuk prek nivelin e sigurimeve nė sektorin privat apo shtetėror.

ISSH

Pas vendimit tė ndėrmarrė nga qeveria, Instituti i Sigurimeve Shoqėrore pėrmes njė deklarate tė nėndrejtorit tė pėrgjithshėm, z.Astrit Hado, duke theksuar ndryshimet e miratuara me ligj.

“Ndryshimi i masės sė pagės minimale pėr efekt kontributesh ėshtė njė element periodik dhe dinamik nė varėsi tė procesit tė rritjes sė pagave nė shkallė vendi. Paga minimale nė shkallė vendi pėrcaktohet ēdo vit me vendim tė Kėshillit tė Ministrave. Pėr kėtė vit paga minimale nė shkallė vendi ėshtė pėrcaktuar nė masėn 17 000 lekė”, - theksoi nėndrejtori i ISSH-sė, Hado.

Ndėrsa paga minimale pėr tė vetėpunėsuarit pėrcaktohet nė kėtė vendim. Kjo pagė pėr tė vetėpunėsurit ėshtė mė e vogėl se paga minimale. Ndėrkohė qė norma e kontributeve pėr efekt tė sigurimeve shoqėrore nuk ka ndryshuar. Gjithashtu, pėr tė gjithė paguesit, tė punėsuar apo tė vetėpunėsuar, nuk ka asnjė ndryshim nė skemėn e pensioneve. Njėkohėsisht qeveria ka bėrė tė detyrueshme sigurimin pėr tė gjithė ata qė ndėrtojnė vetė.

Nga projektvendimi i dy ditėve mė parė ėshtė bėrė njė klasifikim i qartė pėr kriteret qė duhet tė ketė njė biznes qė tė konsiderohet si ambulant. Nisur nga pėrcaktimet nė ligjin pėr tatimin mbi tė ardhurat, pėr herė tė parė nė kėtė vendim nė kapitullin e parė, janė pėrcaktuar procedurat e regjistrimit dhe tė pagesės sė kontributeve tė personave qė punėsohen nė veprimtaritė e ndėrtimit tė banesave vetjake. Pėr kėto raste detyrimin pėr evidentim, mbledhjen dhe derdhjen e kontributit e kanė bashkitė e komunat qė japin lejen e ndėrtimit.

Pagesa

Nėndrejtori i Institutit tė Sigurimeve Shoqėrore, Hado theksoi se edhe pėr tė vetpunėsuarit qė nga data njė korrik ka ndryshuar norma e sigurimeve.

Paga minimale pėr tė punėsuarit dhe pėr tė vetėpunėsuarit ishte 13 149 lekė ndėrkohė qė bėhet 14 830 lekė. Paga minimale pėr tė punėsuarit ishte 17 000 lekė, ajo nuk ka ndryshuar ka mbetur e njėjtė 17 000. Paga maksimale pėr tė punėsuarit ishte 65 700 lekė ndėrkohė me vendimin e ri ajo ka ndryshuar 74 150 lekė. Ndėrsa masa vjetore e pagesės se tė vetėpunėsuarve nė bujqėsi pėr zonat fushore ishte 12 000 lekė dhe sėrish ka mbetur e njėjtė. Gjithashtu, dhe pėr zonat malore, e cila ishte 7 800 lekė, ka mbetur e njėjtė.

Ndėrsa sigurimi shėndetėsor vjetor pėr tė vetėpunėsuarit nė bujqėsi nė zonat fushore ėshtė 3 360 lekė. Pėr zonat malore 2 016 lekė.

Pagesat e kontributeve pėr efekt tė Sigurimeve Shoqėrore

Ishte Bėhet

Pėrqindje mbi tė cila paguhet kontributi

pėr tė vetėpunėsuarit 26.2 26.2

Pėrqindja e sigurimit shėndetėsor pėr tė vetėpunėsuarit 7 7

Pėrqindjet mbi tė cilėn bėhen pagesat pėr tė punėsuarit 29.5 29.5

Pėrqindja e sigurimit shėndetėsor 3.4 3.4Paga minimale pėr tė punėsuarit dhe tė vetėpunėsuarit

Ishte bėhet

1. Paga minimale mujore pėr efekt kontributi

pėr tė vetėpunėsuarit 13 149 14 830

2. Paga minimale pėr tė punėsuarit 17 000 17 000

3. Paga maksimale pėr tė punėsuarit 65 700 74 150

4. Masa vjetore e pagesės se tė vetėpunėsuarve

nė bujqėsi

- pėr zonat fushore 12 000 12 000

- pėr zonat malore 7 800 7 800

5. Sigurimi shėndetėsor vjetor pėr tė vetėpunėsuarit

nė bujqėsi

- nė zonat fushore 3 360 3 360

- nė zonat malore 2 016 2 016


 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Standard

Publikuar nga: Gazeta Standard

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos