Kushtet e pranimit nė programe tė ndryshme tė studimitJonida Tashi

Pėr t’u pranuar nė njė program studimi tė ciklit tė parė, apo program tė integruar tė studimit tė ciklit tė dytė, kandidati duhet tė ketė pėrfunduar me sukses Maturėn Shtetėrore, tė zotėrojė njė diplomė tjetėr studimi tė fituar jashtė vendit, tė vlerėsuar ekuivalente me tė, ose tė zotėrojė njė diplomė tė lėshuar nga njė institucion i Arsimit tė Lartė. Institucionet publike tė Arsimit tė Lartė mund tė pėrcaktojnė, nė pėrputhje me aktet ligjore nė fuqi, edhe kritere tė veēanta pranimi pėr kandidatėt qė kanė mbaruar Maturėn Shtetėrore, tė cilat i bėjnė publike tė paktėn njė vit para fillimit tė pranimeve tё radhės nė institucion. Ndėrsa pėr t’u pranuar nė njė program studimi tė ciklit tė dytė, kandidati duhet tė zotėrojė diplomė tė nivelit tė parė, ose diplomė tjetėr studimi tė fituar jashtė vendit, tė vlerėsuar ekuivalente me tė. Institucionet publike tė Arsimit tė Lartė pėrcaktojnė nė rregulloret mėsimore pėrkatėse kritere specifike pėr pranimin e studentėve nė ēdo program studimi tė ciklit tė dytė, qė lidhen me drejtimin e formimit tė tyre nė ciklin e parė dhe kualitetin e pėrgatitjes individuale tė studentėve, bazuar dhe nė rekomandimet e Kėshillit tė Arsimit tė Lartė dhe Shkencės. Kėto kritere specifike bėhen publike para fillimit tė pranimeve tё radhės nė institucion.
Doktoratura
Pėr t’u pranuar nė njė program studimi tė doktoratės, kandidati duhet tė zotėrojė diplomė tė nivelit tė dytė, diplomė tė integruar tė nivelit tė dytė, apo diplomė tjetėr studimi tė fituar jashtė vendit, ekuivalente me to. Institucionet publike tė Arsimit tė Lartė pėrcaktojnė kritere specifike tė pranimit nė programet e doktoratės, bazuar dhe nė rekomandimet e Kėshillit tė Arsimit tė Lartė dhe Shkencės. Kėto kritere bėhen publike para fillimit tė pranimeve tё radhės nė institucion. Pėr t’u pranuar nė njė program studimi specializimi afatgjatė, kandidati duhet tė zotėrojė diplomė tė nivelit tė dytė, diplomė tė integruar tė nivelit tė dytė, apo diplomė tjetėr studimi tė fituar jashtė vendit, ekuivalente me to, dhe tė plotėsojė standardet akademike tė kritereve tė pranimit tė institucionit respektiv. Institucionet publike tė Arsimit tė Lartė pėrcaktojnė kritere specifike tė pranimit nė kėto programe studimi, bazuar dhe nė rekomandimet e Kėshillit tė Arsimit tė Lartė dhe Shkencės, tė cilat bėhen publike para fillimit tė pranimeve tё radhės nė institucion.
Master
Pėr t’u pranuar nė njė program studimi “Master i Nivelit tė Parė” (MNP), kandidati duhet tė ketė pėrfunduar sė paku njė program studimi tė ciklit tė parė, si dhe tė plotėsojė standardet akademike tė kritereve tė pranimit tė institucionit respektiv pėr kėto programe studimi, tė cilat bėhen publike para fillimit tė pranimeve tё radhės nė institucion. Ndėrsa pėr t’u pranuar nė njė program studimi “Master i Nivelit tė Dytė” (MND), kandidati duhet tė ketė pėrfunduar sė paku njė program studimi tė ciklit tė dytė apo program tė integruar tė studimi tė ciklit tė dytė, si dhe tė plotėsojė standardet akademike tė kritereve tė pranimit tė institucionit respektiv pėr kėto programe studimi, tė cilat bėhen publike para fillimit tė pranimeve tё radhės nė institucion. Pėr t’u pranuar nė njė program studimi jo universitar, tė natyrės profesionale, kandidati duhet tė ketė pėrfunduar me sukses Maturėn Shtetėrore ose tė zotėrojė njė diplomė tjetėr studimi tė fituar jashtė vendit, tė vlerėsuar ekuivalente me tė, si dhe tė plotėsojė standardet akademike tė kritereve tė pranimit tė institucionit respektiv pėr kėto programe studimi, tė cilat bėhen publike tė paktėn njė vit para fillimit tė pranimeve tё radhės nė institucion. Ekuivalentimi i titujve tė studimit tė fituar jashtė vendit me qėllim pranimin nė programet e ndryshme tė studimit tė ciklit tė dytė dhe tė tretė, bėhet nga Institucionet e Arsimit tė Lartė, duke respektuar aktet ligjore e nėnligjore nė fuqi, si dhe marrėveshjet ndėrkombėtare.Kreditet pėr diplomat e studimit
Pėr tė fituar njė Diplomė tė Nivelit tė Parė (DNP) studenti duhet tė ketė grumbulluar 180 kredite
Pėr tė fituar njė Diplomė tė Nivelit tė Dytė (DND) studenti duhet tė ketė grumbulluar 120 kredite
Pėr tė fituar njė Diplomė tė Integruar tė Nivelit tė Dytė (DIND) studenti duhet tė ketė grumbulluar sė paku 300 kredite
Pėr tė fituar njė Diplomė tė Masterit tė Nivelit tė Parė (MNP) studenti duhet tė ketė grumbulluar 60 kredite
Pėr tė fituar njė Diplomė tė Masterit tė Nivelit tė Dytė (MND) studenti duhet tė ketė grumbulluar tė paktėn 60 kredite
Pėr tė fituar njė diplomė tė njė programi studimi jo universitar, studenti duhet tė ketė grumbulluar 120 kredite
Pėr tė fituar njė certifikatė nė pėrfundim tė njė programi studimi tė formimit tė vazhduar, studenti duhet tė ketė grumbulluar numrin e nevojshėm tė krediteve, tė pėrcaktuar nga institucioni respektiv i arsimit tė lartė pėr atė program studimiFakulteti i Ekonomisė
Administrim publik
Administrim biznesi
Kontabilitet
Financė
Studime ekonomike
Financat e ndėrmarrjes

Diplomė tė Nivelit tė Dytė lėshojnė fakultetet e mėposhtme:
Fakulteti i Shkencave Sociale
Emėrtimi i diplomės Departamenti
Psikolog shkollor/organizacional Pedagogji-Psikologji
Psikolog klinik i zhvillimit dhe i Pedagogji-Psikologji
marrėdhėnieve
Filozofi sociale Filozofi, Sociologji, Shkenca politike
Sociologji e zhvillimeve shoqėrore Fil.,Soc.,Shk.politike
Teoritė politike Fil.,Soc.,Shk.politike
Praktikat e punės sociale nė komunitet Punė sociale
Praktikat ndėrpersonale nė punė sociale Punė sociale
Pėrkatėsi gjinore dhe zhvillim Punė sociale


Fakulteti i Shkencave tė Natyrės
Emėrtimi i diplomės Departamenti
Biologji molekulare Biologjisė
Biologji mjedisore Biologjisė
Analiza kimike dhe vetitė e lėndės Kimisė
Shkencat dhe teknologjitė ushqimore Kimisė industriale
Kimi industriale e mjedisore Kimisė industriale
Inxhinieri e proceseve kimike Kimisė industriale
Fizikė Fizikės
Inxhinieri matematike dhe informatike Matematikės
Matematikė Matematikės
Informatikė Informatikės
Bioteknologji molekulare Bioteknologjisė
dhe industriale


Fakulteti i Infermierisė
Propozim pėr ekuivalentimin e diplomės 3.5-vjeēare tė integruar nė diplomėn e nivelit tė dytė
Propozim pėr hapje dhe organizim tė programit diplomė tė nivelit tė dytė

Fakulteti i Histori-Filologjisė
Drejtimi Departamenti
Diplomė e nivelit tė dytė nė gjeografi Gjeografisė
Studime letrare Letėrsisė
Gjuhėsi Gjuhėsisė
Histori Historisė
Arkeologji Historisė
Trashėgimi kulturore Historisė
Marrėdhėnie publike Gazetarisė
Gazetari europiane dhe ndėrkombėtare Gazetarisė
Komunikimi ndėrkulturor Gazetarisė
Drejtimi dhe menaxhimi i mediave Gazetarisė

Fakulteti i Gjuhėve tė Huaja
Drejtimi Departamenti
Pėrkthim letrar dhe interpretim Gjuhės angleze
Pėrkthim letrar dhe interpretim Gjuhės frėnge
Pėrkthim letrar dhe interpretim Gjuhės italiane
Pėrkthim letrar dhe interpretim Gjuhės gjermane
Gjuhė dhe komunikim ndėrkulturor e artistik Gjuhės angleze
Gjuhė dhe komunikim ndėrkulturor e artistik Gjuhės frėnge
Gjuhė dhe komunikim ndėrkulturor e artistik Gjuhės italiane
Gjuhė dhe komunikim ndėrkulturor e artistik Gjuhės gjermane


Master tė Nivelit tė Parė lėshojnė fakultetet e mėposhtme:

Fakulteti i Shkencave Sociale
Drejtimi Departamenti
Orientim profesional Pedagogji-Psikologjisė
Kėshillim psikologjik Pedagogji-Psikologjisė
Mėsuesi Pedagogji-Psikologjisė
Drejtim dhe administrim arsimi Pedagogji-Psikologjisė
Sociologji edukimi Fil.,Soc.,Shk.politike
Analiza sociologjike e dukurive Fil.,Soc.,Shk.politike
shoqėore
Qeverisja dhe politikat publike Fil.,Soc.,Shk.politike
Filozofi praktike dhe humane Fil.,Soc.,Shk.politike
Punė sociale Punės sociale
Analist i politikės sociale Punės sociale


Fakulteti i Shkencave Natyrore
Drejtimi Departamenti
Mėsues biologjie Biologjisė
Mėsues kimie Kimisė
Mėsues fizike Fizikės
Mėsues matematike Matematikės
Specialist nė teknologji Informatikės
informacioni


Fakulteti i Gjuhėve tė Huaja
Drejtimi Departamenti
Mėsuesi Gjuhės angleze
Mėsuesi Gjuhės italiane
Mėsuesi Gjuhės gjermane
Mėsuesi Gjuhės frėnge

Fakulteti i Infermierisė
Laborator
Mami
Infermier i pėrgjithshėm


Fakulteti i Histori-Filologjisė
Drejtimi Departamenti
Mėsuesi Gjeografisė
Turizėm Gjeografisė
Politikat mjedisore dhe Gjeografisė
menaxhimi i mjedisit
Rregullim territori dhe Gjeografisė
vlerėsim resursesh
Social ekonomik Gjeografisė
Gjeomorfologji Gjeografisė
Regjional-Politik Gjeografisė
Redaktori Gjuhės
Mėsuesi Gjuhės
Arkivistikė Historisė
Mėsuesi HistorisėMaster tė Nivelit tė Dytė lėshojnė fakultetet e mėposhtme:

Fakulteti i Shkencave Sociale
Drejtimi Departamenti
Kėrkime dhe Edukim Pedagogji-Psikologjisė
Kėrkim psikologjik klinik Pedagogji-Psikologjisė
Kėrkim shkencor nė punė sociale Fil.,Soc.,Shk.politike


Fakulteti i Infermierisė
Drejtimi
Laborator
Mami
Infermier i pėrgjithshėm

Fakulteti i Histori-Filologjisė
Drejtimi Departamenti
Gjeografi fizike dhe mjedisore Gjeografisė
Gjeografi humane dhe Gjeografisė
rregullim territori
Studime letrare Letėrsisė
Shkencė e bibliotekave Letėrsisė
Gjuhėsi Gjuhės
Histori Historisė
Arkeologji Historisė
Trashėgimi kulturore Historisė
Marrėdhėnie ndėrkombėtare Historisė

Fakulteti i Drejtėsisė
Drejtimi civil
Drejtimi penal
Drejtimi publik
Dy mastera tė rinj


Shkolla e Studimeve Europiane
Drejtimi
Legjislacioni dhe studimet europiane
Politika dhe qeverisja nė Europė
Diplomacia dhe marrėdhėniet ndėrkombėtare tė BE-sė


Fakulteti i Ekonomisė
Administrim publik
Administrim biznesi
Kontabilitet
Financė
Studime ekonomike
Financat e ndėrmarrjes
29 Gusht 2008

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos