Modeli i tezės sė provimit

Gazeta Korrieri publikon sot pyetjet model tė tezės sė provimit pėr studentėt qė kanė mbaruar fakultetin e Drejtėsisė dhe duan tė kandidojnė pėr magjistraturė.

TIRANË - Gazeta “Korrieri” publikon sot pyetjet model tė tezės sė provimit pėr studentėt qė kanė mbaruar fakultetin e Drejtėsisė dhe duan tė kandidojnė pėr magjistraturė. Nga kandidatėt qė do tė konkurrojnė kėtė vit nė shkollėn e magjistraturės, tetė prej tyre do tė pėrfitojnė titullin “Gjykatės”, ndėrsa gjashtė tė tjerė atė tė prokurorit. Pėrmbajtja e tezės sė provimit ku do tė testohen kėta tė fundit, do tė ketė pyetje nga lėndėt e Drejta Kushtetuese, e Drejta Administrative, e Drejta Civile, Procedura Civile, e Drejta Penale dhe Procedura Penale. Gjithashtu, teza e provimit do tė ketė edhe njė test inteligjence, njė ese dhe dy kazuse apo çėshtje. Qė tė fitojė tė drejtėn pėr tė konkurruar, kandidati duhet tė jetė diplomuar nė fakultetin e Drejtėsisė me rezultate tė larta. Temat e provimit nė shkollėn e magjistraturės zgjidhen pėr tė testuar aftėsitė ligjore tė kandidatėve. Pas pėrfundimit tė provimit me shkrim, qė pėrfshin tė drejtat e lartpėrmendura, kandidati i nėnshtrohet provimit me gojė, i cili ėshtė i detyrueshėm. Nė provimin me gojė, kandidati testohet nė lidhje me njohuritė e tij profesionale, intelektuale dhe kulturore. Nė qoftė se shpallet fitues pas konkursit, kandidati pėr prokuror ose gjyqtar fiton tė drejtėn pėr tė vazhduar studimet nė shkollė. Kjo do t’i mundėsojė fituesit tė vazhdojė karrierėn nė profilin ku ai do tė shpallet fitues, pas pėrfundimit tė formimit profesional nė shkollė, i cili zgjat tre vjet. Gjatė dy viteve tė para tė shkollės, tė trajnuarit marrin njė pagė nga shteti, e cila shkon deri nė 50 pėr qind tė rrogės sė njė gjyqtari tė shkallės sė parė. Ndėrsa pėr sa i pėrket vlerėsimit pėrfundimtar tė kandidatėve, ai bėhet mbi bazėn e rezultateve teorike dhe stazhit praktik nga kėshilli pedagogjik. Pėr t’u ardhur nė ndihmė kandidatėve qė do tė konkurrojnė kėtė vit, mbi natyrėn e pyetjeve tė provimit tė magjistraturės, gazeta paraqet pyetjet si mė poshtė, qė janė marrė nga teza e provimit ku janė testuar kandidatėt e dy viteve mė parė.

TESTI i INTELIGJENCËS
TEZA 6

 

1. Duke pėrdorur shifrat 2, 5, 7 dhe 9, njė herė tė vetme dhe me tė gjitha veprimet formoni numrin 36._____________________________________________(1 pikė)

 

2.Emi ėshtė 4 vjeç. Motra e saj Emilia ėshtė tre herė mė e madhe. Sa vjeç do tė jetė Emilia kur ajo tė jetė dy herė mė e madhe se Emi?__________________(2 pikė)

 

3.Duke pasur parasysh alfabetin anglez gjeni vazhdimin e serisė:
aaaa, ... bdzb, ... cgac, ... djzd, ... _______. (1 pikė)

 

4.Rrethoni pėrgjigjen e saktė: OLIM ėshtė pėr MILO, siç ėshtė 8543 pėr:
5834, 8435, 4385, 3458, 4853. (1 pikė)

 

5.A ėshtė e Vėrtetė apo e Gabuar? _________________________ (1 pikė)
Disa ushtarė janė trima.
Disa trima janė kalorės.
Atėherė arrijmė nė konkluzionin se disa ushtarė janė kalorės.

 

6.Cili do tė jetė numri tjetėr i serisė:
2, 3, 5, 8, 12, 17, __________ (1 pikė)

 

7.Tasi ėshtė pėr qumėshtin ashtu si zarfi ėshtė pėr:
Postierin, pullėn, letrėn, kutinė postare, çantėn e postierit. (1 pikė)

 

8.Nėse unė kursej 1 lek sot, 2 lek nesėr, 4 lek pasnesėr dhe kėshtu me rradhė duke dyfishuar çdo ditė shumėn e kursyer, sa do tė jetė shuma e kursyer nė fund tė javėve?________________________________________________ (2 pikė)

 

9.Cila nga ato qė janė numėruar mė poshtė ndryshon nga tė tjerat?
Pėrgjigjene e saktė rrethojeni:
Molla, portokalli, rushi, domatja, pjepri. (1 pikė)

 

10.DIDIDIIDID ėshtė pėr 49499494 siç ėshtė DIIDIIDD pėr :
94494499 – 49949944 – 49499494 – 94944949 – 49944949 (1 pikė)

 

11.Gjashtė fėmijė u ulėn rreth njė tavoline tė rrumbullakėt. Altini ėshtė dy vende larg Dianės, e cila ėshtė ulur pranė Fredit, nga e majta e tij. Dy vende mė tutje Dianės ėshtė Batoja, pranė tė cilit ėshtė Drini. Altini ka Drinin nga njėra anė dhe Eriseldėn nga ana tjetėr. Pėrshkruaj si janė ulur. (3 pikė) ___________________________________________________________________

 

12.Njė pėrmirėsim nė shtėpi kursen 30 pėr qind naftė, njė tjetėr kursen 45 pėr qind dhe njė tjetėr kursen 25 pėr qind. Nėse i pėrdorni tė tre menyrat a do tė kurseni 100 pėr qind?
Nėse jo, pse?_____.______________________________________________(2 pikė)

 

 

13. 100 biznesmenė janė mbledhur nė njė mbledhje. 85 prej tyre mbajnė telefona celularė, 80 mbajnė beeper-a, 75 prej tyre flasin tė paktėn dy gjuhė dhe 70 kanė veshur kostume. Megjithatė njė numėr i caktuar prej tyre i kanė tė gjitha ato qė pėrmend

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Korrieri

Publikuar nga: Korrieri

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos