Studentėt e part-time, ja datat e provimeve tė vjeshtės

Autori i Lajmit: Entela Duraj
Pas pėrfundimit tė provimeve tė vjeshtės pėr studentėt e sistemit tė ditės, fakultetet kanė shpallur edhe datat pėr provimet e ngelura nė sistemin me kohė tė pjesshme. Studentėt e sistemit part-time do tė mund t i japin kėto provime nė javėn e fundit tė muajit shtator duke nisur nga data 22 deri mė 30 shtator 2008. Konkretisht provimet janė lėnė nė datat 22, 23, 24, 25, 26, 27, 29 dhe 30 nė orėn 10 e 30. Burime nga Fakulteti Histori-Filologji bėjnė tė ditur se notat e provimeve shpallen pesė ditė duke nisur qė nga data e dhėnies sė testit. Po ashtu, notat e part-time nuk shpallen nė sekretari, por nga vetė pedagogu i lėndės. “Pra tė gjithė studentėt qė kanė provime tė mbartura nė sistemin me kohė tė pjesshme (part-time) tė interesohen pėr notėn te pedagogu i lėndės dhe jo nė sekretari. Notat dalin pesė ditė pas dhėnies sė provimit”, thuhet nė njoftimin e afishuar pranė Fakultetit Histori-Filologji. Ndėrsa nė javėn e parė tė tetorit, pasi studentėt tė kenė kaluar nė provimet e ngelura, do tė mund tė shlyejnė provimin e formimit pėr degėn e tyre, nė javėn e parė tė tetorit (nė datat 7 dhe 8 nė orėn 13:00). Gjithashtu studentėt qė do tė japin provimin e formimit duhet tė paraqesin mė parė kėto dokumente nė sekretari: katėr kopje tė mandatarkėtimeve tė katėr viteve tė fakultetit, certifikatė personale, dy foto MAT, si dhe duhet tė pėrcaktojnė drejtimin pėr provimin e formimit si pėr shembull (gjuhė apo letėrsi). Ndėrsa kėtė vit aplikimet e reja pėr studimet part-time, do tė nisin nė muajin nėntor tė 2008-ės. Pritet dhe njė ulje e tarifave tė studimit deri nė 50 mijė lekė mė pak. Nė tė njėjtėn kohė, burime nga Rektorati i Universitetit tė Tiranės pohojnė se do tė ndryshojnė edhe kriteret e pranimit ku mesatarja do tė merret parasysh nė rast se kėrkesat janė shumė tė larta. Aktualisht janė propozuar dhe kuotat pėrkatėse sipas degėve tė universiteteve publike, qė do tė ofrojnė studime part-time gjatė kėtij viti akademik. Nė njė konferencė pėr shtyp para pak javėsh tė rektorit Dhori Kule, u deklarua se Ekonomiku, Informatika dhe Biologjia janė fakultetet qė kanė ofruar kuotat mė tė larta pėr studimet part-time.

Ky lajm ėshtė publikuar: 20/09/2008

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Ballkan

Publikuar nga: Ballkan

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos