Nėntė kurat popullore pėr sėmundjet e stomakut

Autori i Lajmit: red.
Sėmundjet e stomakut janė tė shumta dhe tė ndryshme. Pėr mjekimin e tyre mjekėsia popullore ju vjen nė ndihmė me disa kura popullore, tė cilat mund t i pėrgatisni lehtėsisht. Stomaku gjendet nė pjesėn e sipėrme tė barkut, nėnė brinjė dhe diafragmė, dhe lidhet me gurmazin dhe zorrėt si njė kanal i pėrbashkėt, i cili vazhdon deri nė anus. Stomaku ka formėn e njė qeseje, ndėrsa madhėsia e tij ndryshon sipas moshės dhe gjinisė. Stomaku ėshtė nė gjendje tė zgjerohet dhe tė mbajė lėndė ushqimore nė sasi deri nė disa litra.

Cilat janė sėmundjet qė mund tė shfaqen nė stomak?
Nė stomak mund tė shfaqen disa lloje sėmundjesh si gastrit akut dhe kronik, ulēera dhe hiperacidet. Nė sėmundjen e gastritit akut, cipa e stomakut infektohet, pezmatohet. Gjithashtu, cipa e stomakut, dobėsohet nėn veprimin e mikroorganizmave, nga substancat kimike, nga ushqimet e prishura dhe sidomos kur veprohet kundėr rregullave tė higjienės.

Si ndikon ushqyerja nė gastritin akut?
Mėnyra e tė ushqyerit dhe ushqimi qė konsumon ēdo njeri janė shkaktarėt kryesorė tė kėsaj sėmundjeje. Ngrėnia e tepruar, mospėrtypja mirė e ushqimit nga goja, kur pėrdoren ushqime tė rėnda, tė nxehta, tė ftohta, ngacmuese, shumė tė ėmbla, mish, peshk, patate, perime tė kalbura, duhan, alkool, hudhra, kafe, salcė shkaktojnė gastrit akut.

Cilat janė simptomat e kėtij gastriti?
Gastriti akut ka kėto shenja dobėsim trupor, tė vjella, dhimbje nė pjesėn e sipėrme tė barkut, ndjesi thartire nė fyt dhe djegije nė stomak.

Ēfarė ėshtė gastriti kronik?
Gastriti kronik ėshtė pezmatimi i stomakut pėr njė kohė tė gjatė, si pasojė e proēeseve akute, sidomos kur stomaku rėndohet me ushqime tė tepėrta, tė nxehta dhe tė forta.

Pse shkaktohet?
Gastriti kronik shkaktohet nga humbja e oreksit, tė vjellat, rėndimi i ushqimit nė bark, thartia nė stomak, dhimbjet e kokės etj.

Po ulcera pse shkaktohet?
Ulēera e stomakut shkaktohet si pasojė e gastritit kronik, ku zhvillohen puērra nė cipėn e stomakut, ose nė pjesėn fillestare tė zorrės sė hollė (deuden). Kjo ėshtė njė sėmundje nga e cila stomaku preket mė shpesh.

Ulēera, si mund tė frenohen dhimbjet
Personat mė tė prekur nga sėmundja e ulēerės nė stomak janė pikėrisht meshkujt. Ende nuk dihet shkaku i vėrtetė i shfaqjes sė saj. Por meqėnėse ulēera nė mė tė shumtėn e rasteve ėshtė e pranishme te personat, qė konsumojnė pije alkoolike, mendohet se mund tė jetė kjo arsyeja pse ajo ėshtė mė e pėrhapur te meshkujt. Njerėzve qė vuajnė nga ulēera nė stomak nuk u rekomandohet tė pijnė kafe. Konsumimi i saj do tė ishte e dėmshme pėr shėndetin e tyre. Gjithashtu, nuk u kėshillohet pėrdorimi i aspirinave. Njerėzit qė konsumojnė alkool dhe qė vuajnė nga kjo sėmundje duhet tė tregojnė njė kujdes tė veēantė. Alkooli i marrė me aspirinėn ose analgjezitė tė ngjashėm rrisin rrezikun pėr gjakrrjedhje nga stomaku. Njė prej mundėsive efektive qė pėrdoret pėr kurimin e ulēerės nė stomak ėshtė mjalti. Vetitė e tij kuruese janė tė dukshme nėse ai pėrdoret tė paktėn 4 lugė ēaji mjaltė nė ditė. Ky pėrfundim u bė i ditur pas shpalljes sė rezultateve tė njė studimi tė kryer nė Zelandėn e Re. Nė tė morėn pjesė mė shumė se 2000 pjesėmarrės, nė tė cilin u vėrtetuan efektet pozitive tė tij. Mjalti kishte nė pėrbėrje tė tij elemente, tė cilėt kishin efekte regjenerues, sidomos te plagėt. Ai i pastronte ato dhe i mbronte nga infeksionet e ndryshme. Pėr kurimin e kėsaj sėmundjeje shpesh mjalti mund tė pėrdoret me lėngun e gjetheve tė murrizit. Ēaji kėtyre gjetheve duke u pėrzier me njė sasi mjalti duhet lėnė pėr 24 orė nė njė enė dhe mė pas pihet nga 1 lugė ēdo mėngjes. Lule basani ėshtė njė nga bimėt mė tė rėndėsishme, qė rekomandohet pėr kurimin e ulēerės nė stomak. Ēaji i pėrftuar nga zierja e kėsaj bime nė njė pėrzierje me vajin e ullirit, lihet pėr rreth 40 ditė nė njė enė prej qelqi. Kur kjo masė tė marrė njė ngjyrė tė kuqėrremtė, atėherė mund tė pėrdoret. Masa e krijuar nė formė kremi mund tė pėrdoret ēdo mėngjes derisa ajo tė japė rezultatin e dėshiruar.

Kurat popullore qė zhdukin ulēerėn
Djathė dhe qumėsht
Pėr ulēerėn nė mjekėsinė popullore pėrdoret kjo metodė kurimi. Merrni 1 kg djathė tė ri pa kripė, 1 kg qumėsht tė zier dhe tė ftohtė. I pėrzieni bashkė derisa tė formohet njė formė kremi. Pėrgatesėn e mbani nė njė enė plastike nė frigorifer dhe e konsumoni ēdo vakt nga njė lugė gjelle para buke.
Nenexhik
Njė lugė ēaj nenexhik i copėtuar e vendosni nė njė copė leukoplasti, tė cilin duhet ta ngjisni mbi kėrthizė. Leukoplastin duhet ta mbani aty pėr disa orė derisa t u pushojė dhimbja e barkut nga shqetėsimet e stomakut.
Lakra turshi
Lėngu i lakrave turshi ka dhėnė rezultate tė mira pėr sėmundjet e stomakut dhe pėr ulēėrėn. Ky lėng duhet tė pihet ēdo 2 orė nga 1 lugė gjelle pėr 1-2 muaj rresht. Gjatė kėtij mjekimi nuk duhet tė pihen pije alkoolike dhe duhan, kurse qumėsht dhe lėngje frutash mund tė pini sipas dėshirės.
Panxhari kuq
Pėr shėrimin e stomakut, merrni 50 gr lėng panxhar tė kuq, 50 gr lėng patatesh tė shtrydhura, 50 gr lėng boronice. Kėto pėrzihen nė njė enė dhe lihen aty pėr 7 ditė rresht. Ky lėng pėrdoret pėr mjekimin e gastriteve, hiperacideve, si dhe pėr shėrimin e ulēerave nė stomak e deuden.
Pėrzierje bimėsh
Pėr mjekimin e gastriteve hiperacide pėrdoret kjo kurė. Merrni 10 gr rrėnjė ēikoreje, 10 gr fruta tė dėllinjės sė zezė, 30 gr hithra gjethe, 30 gr bar pelini. Merrni 2 lugė ēaj nga kjo pėrzierje dhe e valoni me 1 gotė ujė pėr 15 min. Ky ēaj pihet nga 2 gota ēaji nė ditė.
Lule basani
Nė 2 litra ujė hidhni 3-4 lule basani tė thara e tė grimcuara. Kėto i zieni pėr 20-30 min. Pasi pėrgatesa tė ftohet e kulloni dhe shtrydhni. Ēaji pihet gjatė ditės nga 1 ose 2 gota ujė, pak i vakėt dhe i ėmbėlsuar sipas dėshirės.
Majdanoz
Merrni 1 lugė gjellė majdanoz, po 1 lugė gjellė rrėnjė grami dhe njė dorė mustaqe misri. Pėrzierjen e zieni me 3 gota uji pėr 15-20 min. Pėrgatesa pihet 2 herė nė ditė nga 1 gotė e gjysmė uji para buke pėr 5-6 ditė rresht.
Raki
Pėr mjekimin e ulēerės, merrni ēdo mėngjes esėll 30-40 gr raki rrushi tė fortė 19 gradė. Kjo pihet me gllėnjka. Gjysmė ore pas pirjes sė rakisė hani 1 lugė gjellė me mjaltė, kurse nė darkė para gjumit, merrni 1 lugė gjellė me vaj lule basani. Mjekimi vazhdon pėr 30-40 ditė.
Hudhra
Njerėzit qė konsumojnė shumė hudhrėn janė mė pak tė prekur nga sėmundja e ulēerės nė stomak. Ajo ka veti dezinfektuese. Hudhra mund tė konsumohet e gatuar, e njomė, por edhe e thatė. Nė rastet kur ajo gatuhet, mundėsisht jo shumė tė butė, por mė e mira do ishte tė skuqet fare pak pėr tė mos i humbur vlerat e saj.

Thuajini jo!Aspirinės
Njerėzit qė vuajnė nga ulēera nė stomak dhe qė janė pėrdorues tė pijeve alkoolike duhet tė tregojnė kujdes. Alkooli i marrė me aspirinėn ose analgjezitė tė ngjashem rrit rrezikun pėr gjakrrjedhje nga stomaku.

Kafesė
Tė sėmurėve, qė vuajnė nga ulēera nė stomak, u ndalohet rreptėsisht pirja e kafesė. Madje, nuk u rekomandohet tė konsumojnė as produkte qė kanė nė pėrbėrje tė tyre kafenė. Konsumimi i saj ēon nė keqėsim tė shėndetit.

Ky lajm ėshtė publikuar: 24/09/2008

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Ballkan

Publikuar nga: Ballkan

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos