Mėrgim Hereqi, 15-vjeēari qė kėrkohet nga Ēelsi

Njė Bojan Kėrkic i ri. Por jo serb, shqiptar. I konsideruar nga ekspertėt si njė talent i madh. Me "katėr yje", vlerėson dikush. 15-vjecari Mėrgim Hereqi ėshtė tifoz i Mancesterit, por adhuron dhe e sheh veten si njė Didier Drogba i ardhshėm. E ka parė sulmuesin kryesor tė Celsit nga afėr, kur shqiptari qė luan nė Norvegji pėr ekipin e tė rinjve tė Stromsgodset IF u testua vitin e kaluar te "Blutė" e Londrės, duke tėrhequr masivisht vėmendjen e medias britanike e sigurisht ato norvegjeze. Sulmues i fuqishėm nė lojėn nė ajėr (182 cm), i lindur pėr tė qenė njė hap pėrpara tė tjerėve nė vendin e duhur, lojtari i pėrfaqėsueses U-16 tė Norvegjisė. Hereqi i ka tė gjitha shanset qė nė pėrfundim tė sezonit tė jetė pjesė e tė rinjve tė Celsit. "Unė e pėlqej Celsin si klub. Aty ka lojtarė shumė tė mirė ", - u shpreh Hereqi pėr gazetėn Aftonpost. "Ai u la njė pėrshtypje tė madhe nė kamping dhe Celsi u interesua pėr ta pasur pėr njė javė nė stėrvitje", - tregon trajneri i tė rinjve tė Stromsgodset IF, Bjorn Peter Ingrebetsen. Nė trajninigun nė Londėr i befasoi tė gjithė nė ndeshjet testuese ku shkėlqeu nė takimin kundėr Brajotni nė kampingun e Porsgrun, pėr tė qenė nė bllokun e shėnimeve tė trajnerit tė larguar Hoze Murinjo, por edhe nė databazėn e klubit tė miliarderit rus, Roman Abramovic. Pas kėsaj pėr talentin shqiptar interesohet edhe Reading, klubi tjetėr britanik, shkruan faqja norvegjeze dt.no. Gjithsesi, kosovari brenda vetes ka njė ėndėrr tė luajė pėr fanellėn e Shqipėrisė, edhe pse ka luajtur pėr Norvegjinė e ka shėnuar pėr tė.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania Sport

Publikuar nga: Albania Sport

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos