Spondiliartroza, trajtimi me terapi mjekėsoreEkzistojnė dy tipe tė kėsaj sėmundjejeKėshilla praktike pėr kurimin dhe shėrimin e saj

Spondiliatroza ėshtė njė sėmundje e shpeshtė. Pjesa qė preket mė shumė ėshtė ajo e shtyllės kurrizore. I sėmuri ndien dhimbje nė bel dhe nuk mund tė pėrkulet dot. Dhimbja pėrhapet nga fundi i belit deri nė afėrsi tė bishtit tė vertebrės sė fundit. Dhimbja shkon deri nė zverk. Dhimbjet e shkaktuara shpeshherė bllokojnė edhe frymėmarrjen.

Dy llojet

Ekzistojnė dy tipe tė kėsaj sėmundjeje. Spondiliatroza lumbare, e cila ka vetėm dhimbje tė shpinės dhe ajo cervikale e qafės. Dhimbja mund tė jetė fikse dhe pulsuese, zgjatja e saj, lokalizimi nė varėsi tė kushteve qė e favorizojnė ose nė tė kundėrt e pushojnė. Domethėnėse janė edhe pėrsėritjet dhe intensiteti i dhimbjes, i cili mund tė jetė aq i lartė sa ta bėjė jetėn e pacientit shumė tė vėshtirė.

Skematikisht mund tė dallosh 2 tipe, midis tė cilave spondiliatroza lumbare dhe ajo cervikale. Spondiliatroza cervikale godet sidomos moshat e rritura, nuk transmetohet nga familja dhe mund tė zgjasė nė njė kohė tė papėrcaktuar, duke shqetėsuar edhe gjumin e natės.

Dhimbja ėshtė mė e shpėrndarė sesa nė rastin e njė migrene, duke u shtuar nė pjesėn e pasme tė kokės dhe sidomos nė nyjėn mes kokės dhe qafės. Shkaktohet lehtėsisht nga stresi, emocioni dhe tensioni dhe ėshtė e shpeshtė tek njerėzit depresivė dhe me ankth, ndaj njė nga metodat e kurimit ėshtė edhe psikoterapia, pasi kjo sėmundje lidhet me emocionet intense.

Lumbare

Spondiliatroza lumbare shoqėrohet me dhimbje tė forta tė shpinės, qė nuk lejon tė bėjė as lėvizjen mė tė vogėl. I sėmuri duhet tė qėndrojė nė krevat tė fortė nė mėnyrė qė tė mos lejohet pėrkulja e vertebrave, duke vėshtirėsuar lėvizjen.

Cervikale

Dhimbjet nė qafė, pėrveē se ka dėmtim tė vertebrave, ka edhe shenja tė tjera si dhimbje koke, marrje mendsh, humbje tė ekuilibrit, mpirje tė krahut, shtrėngime tė gjoksit dhe vėshtirėsi nė frymėmarrje dhe dhimbje ndėrmjet shpatullave.

Shkaqet

Shkaku kryesor ėshtė dėmtimi i vertebrave tė shtyllės kurrizore, Dėmtimi vjen pėr pasojė tė ngritjes sė peshave tė rėnda, qėndrimi pėr njė kohė tė gjatė pėrpara televizorit, lodhjet e tepėrta fizike dhe streset psikologjike.

Terapia

Terapia kundėr spondiliatrozės thellohet nė teknikat e relaksimit, me anė tė masazheve dhe psikoterapisė edhe pse nuk pėrjashton pėrdorimin e ilaēeve tė rekomanduara nga mjeku, sidomos antidepresivėt.

Ndėrsa ilaēet mė tė rėnda kėshillohen vetėm kur dhimbjet janė tė padurueshme. Spondiliatroza ėshtė njė defekt mekanik i vertebrave, qė nuk riprodhohet, por qetėsohet me mjekime e masazhe, banja termale, qė nė disa raste pėrmirėsohet pėr disa javė, muaj apo vite.

Terapia e plotė

Teknikat mė tė fundit lidhur me “biofeedback”-un me anė tė tė cilit individi arrin tė kontrollojė tonin dhe kalibrin e damarėve tė gjakut. Pėr ata qė vuajnė nga ngacmime tė shpeshta ėshtė e kėshillueshme njė terapi e plotė, e cila pėrfshin njė gamė tė gjerė ilaēesh si: propanol, metirsegide, pizotifene, amitriptilina e fenelzin.

Masazhi qetėson dhimbjet e spondiliatrozės

Metodat mė tė rėndėsishme tė kurimit tė spondiliatrozės janė masazhet, banjat termale dhe si gjithmonė bimėt medicinale, qė edhe kėtė herė vijnė nė ndihmė tė qetėsimit tė dhimbjeve.

Bimėt

Spondiliatroza cervikale e qafės dhe ajo lumbare e shpinės shpesh qetėsohen dhe pėrmirėsohen me bėrjen e masazheve, siē ėshtė fizioterapia, masazh me vaj e uthull. Njė seancė prej 30 minutash, qė zgjat 10 deri nė 15 ditė do t’u bėnte shumė mirė dhimbjeve tė shkaktuara.

Edhe dėllinja e kuqe ka dhėnė rezultate tė mira nė qetėsimin dhe pėrmirėsimin e nervit tė ngacmuar. Nga kjo bimė merret njė lugė kafeje dhe zihet sė bashku me njė gotė ujė pėr 15 minuta. Kur lėngu i pėrftuar ftohet, kullohet dhe shtrydhet. Ky lėng pihet gjatė ditės pėr 30 ditė rresht.

Nė rast se nevojitet mė tepėr nga kjo kurė, mund tė shtohet doza, por gjithmonė nė raporte tė barabarta. Njė tjetėr kurė ėshtė edhe ajo e pėrftuar nga speci djegės. Rreth 10 gramė nga speci hidhet nė 100 gramė alkool 60 gradė.

Kjo masė lihet pėr 6 ditė. Kėshillohet qė kjo masė tė pėrzihet herė pas here duke e tundur. Pasi kullohet i jepet tė sėmurit tė pijė 20 pika para buke nė drekė dhe nė darkė.

Kėshilla

* Tė qėndroni nė njė ambient tė ngrohtė pėr qetėsimin e muskulaturės sė kurrizit.

* Banjat termale janė shumė tė mira pėr qetėsimin e dhimbjeve tė mesit.

* Nėse dhimbjet janė shumė tė forta atėherė nevojitet ndihma e mjekut.

* Nėse nuk mund ta lėvizni kokėn ose nuk mund tė pėrkuleni duhet tė drejtoheni menjėherė te mjeku.

* Tė mos ngrihen pesha shumė tė rėnda, qė shkaktojnė dhimbje tė mesit.

* Merruni me ushtrime gjimnastikore pėr mesin dhe ushtroni notin. Tenisi nuk ėshtė i rekomandueshėm.

* Shmangni qėndrimet pėr njė kohė tė gjatė pėrpara televizorit, pasi ēon nė dėmtim tė shtyllės kurrizore.

Si kurohet spondiliatroza1-Ēdo mėngjes duhet tė bėni tė paktėn 15 minuta ushtrime pėr muskujt e qafės

2-Duhet tė bėni nė darkė dush me temperaturėn e ujit mesatare

3-Duhet tė evitoni stresin dhe dėgjimin e televizorit me zė tė lartė

4-Pirja e ēajrave tė ndryshme, veēanėrisht me mente bėn mirė pėr sėmundjen

5- Ecja, shėtitjet pasditeve ndihmojnė pėr njė gjumė mė tė mirė

6-Zgjedhja e dyshekut, e jastėkut duhet tė jetė e kujdesshme, nė mėnyrė qė ato tė pėrshtaten me masėn e qafės

7-Kurimi i sėmundjes ka pėr bazė kortizonin

8-Pėr tė hequr dhimbjen nuk duhet tė pini asnjėherė paracetamol dhe aspirina.


 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Standard

Publikuar nga: Gazeta Standard

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos