VENDIM PER FONDIN E VEĒANTĖ NĖ INSTITUCIONET BUXHETORE

                                                                                   V E N D I M

 

                                                                        PER


FONDIN E VEÇANTË NË INSTITUCIONET BUXHETORE


Nė mbėshtetje tė nenit 100 tė Kushtetutės, tė nenit 7, tė ligjit nr.8379, datė 29.7.1998, “Pėr hartimin dhe zbatimin e buxhetit tė shtetit tė Republikės sė Shqipėrisė”, tė nenit 18, tė ligjit nr.8549, datė 11.11.1999, “Statusi i nėpunėsit civil”, dhe tė ligjit nr. 8487, datė 13.5.1999, “Pėr kompetencat pėr caktimin e pagave tė punės”, tė ndryshuar, me propozimin e ministrit tė Financave, Kėshilli i Ministrave


                                                           V E N D O S I :

1. Nė institucionet buxhetore, institucionet e pavarura dhe nė njėsitė e qeverisjes vendore tė krijohet njė fond i veçantė, nė masėn 5 pėr qind tė fondit tė planifikuar tė pagave, i cili tė pėrdoret nga drejtuesit e institucioneve pėr shpėrblimin e punonjėsve, pėr rezultate tė mira nė punė, pėr shpėrblimin nė fund tė vitit, pėr dhėnie ndihmash tė menjėhershme, nė raste fatkeqėsish dhe raste tė tjera tė kėsaj natyre, si dhe pėr veprimtari social-kulturore.

2. Shpėrblimi pėr rezultate tė mira nė punė gjatė vitit, pėr çdo punonjės, nuk duhet tė jetė mė shumė se 1 (njė) pagė mujore. Ky shpėrblim, nė ministritė dhe institucionet qendrore, tė cilat janė nė fushėn e veprimit tė ligjit tė shėrbimit civil, jepet nė bazė tė rezultateve individuale nė punė, sipas parimeve dhe procedurės sė pėrcaktuar nė legjislacionin e shėrbimit civil. Edhe nė rastet kur me ligje tė veçanta masa e shpėrblimit ėshtė mė e madhe se njė pagė mujore, kjo do tė pėrballohet nga ky fond i veçantė.

3. Shpėrblimi nė fund tė vitit i jepet çdo punonjėsi buxhetor, nė masėn 10 000 ( dhjetė mijė) lekė, pavarėsisht shpėrblimit sipas pikės 2, tė kėtij vendimi, i cili tė pėrballohet nga fondi i veçantė.

4. Efektet financiare, qė rrjedhin nga zbatimi i kėtij vendimi, tė pėrballohen nga buxheti vjetor, i miratuar pėr çdo institucion.

5. Ngarkohet Ministria e Financave pėr nxjerrjen e udhėzimit pėrkatės.

6. Vendimi nr.434, datė 28.6.2006, i Kėshillit tė Ministrave, “Pėr fondin e veçantė nė institucionet buxhetore”, shfuqizohet.

Ky vendim hyn nė fuqi menjėherė.


                                                             K R Y E M I N I S T R I
 

                                                                 SALI BERISHA

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Keshilli i Ministrave

Publikuar nga: Keshilli i Ministrave

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos