Skema e biznesit tė vogėl, tatimi do tė jetė mbi fitimin

Autori i Lajmit: Red.Nėse jeni biznes i vogėl, bėni kujdes qė nga janari i vitit 2008, tė pasqyroni me faturė ēdo shpenzim qė do tė kryeni pėr aktivitetin tuaj. Nė mars tė vitit 2009 kohė, kur do tė bėhet bilanci i parė, Minsitria e Financave ka parashikur t ju njohė si shpenzime tė zbritshme, njė sėrė faktesh. Kjo masė ka pėr qėllim qė ju tė tatoheni nė masėn e saktė. Tatimi nuk do tė jetė mė mbi xhiron, por 10 % mbi fitimin. Pėr gjatė gjithė vitit 2008, biznesi i vogėl do tė funksionojė si sot, pra njė herė nė tre muaj do tė shkojė nė zyrat vedore pėr tė paguar kėstin e tatimeve. Nė fillim tė 2009, kjo masė tatimi do tė pėrfishihet nė bilanc. Por cilat janė disa nga zėrat e shpenzimeve tė zbritshme, pra qė nuk do tė tatohen. Nėpėrmjet kėsaj skeme, Ministria e Financave ka pėr qėllim tė kontrollojė biznesin e madh nė tė gjitha faturat e shitjes. Nga kjo skemė e re do tė pėrjashtohen bizneset e vogla apo ambulatororėt, tė cilėt bėjnė njė xhiro deri nė 2 milionė lekė nė vit. Sipas shifrave aktuale tė Ministrisė sė Financave, sipas nivelit aktual tė biznesit tė deklaruar, sipas nivelit aktual tė xhiros mbi tė cilin nxirret kjo lloj tatim takse, vetėm pėr vitin nė vijim, nga ky biznes do tė ēlirohen mbi 10 milionė euro. Dhe duke u nisur me nivelin aktual tė kostos sė njė vendi pune nė biznesin e vogėl, sidomos nė zonat rurale, ku ky biznes ėshtė mė prezent, i bie qė tė paktėn nė njė vit tė mund tė gjenerojmė 20 mijė vende punė mė shumė. Specialistėt mendojnė se kjo nuk ėshtė njė shifėr e ulėt, madje ėshtė e konsiderueshme, pasi nė 10 vitet e kaluara, nuk kemi patur mundėsi tė shtojmė numrin e tė punėsuarve nė sektorin privat. Pėrkundrazi ka njė pakėsim prej rreth 140 mijė vende pune. Gjithashtu kjo pėrbėn njė politikė tė re, sepse synon ta bėn vendin tonė mė tėrheqės pėr investitorėt e huaj. Ky lajm ėshtė publikuar: 27/10/2007

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Ballkan

Publikuar nga: Ballkan

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos