Lajmet e tërhequra në datën 2014-10-23 nga gazeta Zėri i Amerikės (gjithsej 4 artikuj )

» Transplantimi i qelizave ndihmon tė paralizuarin tė ecė

Njė ekip ndėrkombėtar studiuesish po e quan njė "arritje tė madhe" suksesin e njė procedure pėr transplantimin e qelizave qė ndihmoi njė burrė tė paralizuar tė ecte pėrsėri. Ata thonė se procedura u krijon mundėsinė njerėzve tė tjerė me sisteme nervore tė dėmtuara qė nuk ecin dot pėr shkak tė problemeve nė shtyllėn kurrizore, apo pėr shkak tė goditjeve nė kokė. Njė burrė nga Bullgaria, i paralizuar nga kraharori e poshtė, ka rifituar ndjeshmėrinė nė kėmbė dhe ėshtė

» Biofabrikimi i indeve tė gjalla

Printera tre-dimensional janė duke u bėrė me shpejtėsi njė pajisje e pėrditshme, ashtu si u bėnė printerat me ngjyra dy dekada mė parė. Teknologjia ėshtė duke u pėrdorur gjithnjė e mė shumė nė mjekėsi pėr prodhimin e kockave zėvendėsuese. Tani, hulumtuesit nė Karolinėn e Jugut po punojnė pėr prodhimin e indeve tė gjalla zėvendėsuese pėrmes kėsaj teknologjie. Hulumtuesit nė Universitetin e Mjekėsisė tė Karolinės sė Jugut kanė punuar pėr zėvendėsimin e indeve tė gja

» Zgjedhjet e mesit tė mandadit: faktori i frikės

Njė anketė e kohėve tė fundit pasqyron prirje nervozizmi mes votuesve amerikanė nė prag tė zgjedhjeve tė 4 nėntorit pėr nė Kongres, nė nivel shteti dhe nė nivel lokal. Sipas njė ankete tė organizatės Gallup, virusi i Ebolės dhe kėrcėnimi qė paraqesin militantėt e Shtetit Islamik nė Irak dhe nė Siri janė mes 10 ēėshtjeve, tė cilat amerikanėt i shohin si mė tė rėndėsishmet me tė cilat pėrballet vendi. Disa kandidatė republikanė po shtrojnė pyetjen se sa tė sigurtė janė amer

» Uashington, ndalohet personi qė hyri nė Shtėpinė e Bardhė

Njė 23-vjeēar ėshtė ndaluar nga policia, pasi kapėrceu gardhin dhe hyri nė oborrin e Shtėpisė sė Bardhė, duke shkaktuar njė bllokim nė kompleksin presidencial tė Shteteve tė Bashkuara, incidenti i dytė i kėtij rasti qė nga shtatori. Njė zėdhėnės i Shėrbimit Sekret tha se Dominic Adesanya, banor i shtetit tė Merilendit, pranė kryeqytetit, u ndalua rreth orės 7 pasdite, sipas orės lokale, pasi u kap nga punonjės dhe qentė e sigurimit. Babai i personit nė fjalė

< Më para | 1 | Më pas >

Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos