Lajmet e tërhequra në datën 2014-10-23 nga gazeta Panorama (gjithsej 31 artikuj )

» Islami Tri opsionet e perballjes se opozites me oligarkine

e Enjte 23 Tetor 20140921 am p classwp-caption-text Islami dhe Rama ne KuvendSSSAbrASSDeputeti i Partise Demokratike Kastriot Islami analize ne gazeten 8220Panorama8221 per situaten politikeĀ Duhen kombinuar opsionet e demokracise vsĀ Oligarkise me ate te revolucionit vs oligarkiseSSSAbrAbrSSShqiperia pa asnje dyshim ploteson te gjitha standardet per ta cilesuar maxhorancen e qeverisjen aktuale te drejtuara nga interesat e oligarkise Shqiperia eshte perfundimisht nje vend me

» Konflikti i miellit biznesi Nderpresim prodhimin

e Merkure 22 Tetor 20141301 pm p classwp-caption-text Ministri Edmond PanaritibrbrFabrikat e prodhimit te miellit ne vendin tone duke nisur nga sot do te jene te mbyllura Vendimi per bllokimin e aktivitetit pa afat u ndermor nje dite me pare nga Unioni i prodhuesve te miellit ne shenje proteste dhe mospajtueshmerie per uljen e normes se protestes qe perdoret per miellinbrTe henen permes nje udhezimi Ministria e Bujqesise percaktonte reduktim te sasise se proteines nga 125 q

» Turqia ndryshon kurs lejon kalimin e kurdeve ne Koban

e Merkure 22 Tetor 20141324 pm p classwp-caption-text Nga bombardimet ne qytetin KobanbrbrNe qytetin sirian kufitar me Turqine Koban jane rikthyer luftimet e ashpra mes militanteve te Shtetit Islamik dhe luftetareve kurde peshmerga pas dy ditesh qetesiebrBesohej se ISIS ishte terhequr nga ky territor Por me sa duket grupi ekstremist ka marre kohe per te ndertuar nje strategji te re pas deshtimit te mesymjes se pare ne Koban per shkak te rezistences se luftetareve peshmerga d

» Dacic cmon Ashton Negociatore objektive

e Merkure 22 Tetor 20141323 pm p classwp-caption-text Nga takimi Dacic-AshtonbrbrZevendeskryeministri e ministri i Jashtem serb Ivica Dacic ka vleresuar baroneshen Katerin Ashton per rolin e saj ne bisedimet Kosove-Serbi duke e cilesuar si negociatorja me objektive gjate te gjitha krizave ne Ballkan Sipas ish-kryeministrit serb i cili udhehoqi palen serbe ne bisedimet me Kosoven ne negociatat me Ashtonin baronesha ka qene negociatorja me neutrale gjate te gjitha negociatave

» Jahjaga Zgjidhja e krizes pergjegjesi e deputeteve

e Merkure 22 Tetor 20141319 pm Presidentja e Kosoves Atifete Jahjaga tha se nuk do ti drejtohet me Gjykates Kushtetuese per te kerkuar sqarime per konstituimin e Kuvendit te Kosoves duke u kthyer pergjigje negative deputeteve te minoriteteve te cilet i kishin kerkuar nje dite me pare Presidentes qe ajo te kerkoje sqarime nga Gjykata Sipas Jahjages zgjidhja per krizen institucionale eshte pergjegjesi e deputeteve te zgjedhur me voten e qytetareve si dhe e partive politike te

» Paketa fiskale Qeveria taksat e reja per naften e depozitat

e Enjte 23 Tetor 20140900 am p classwp-caption-text Rama dje ne konference per shtypbrbrShtohet me 12 leke taksa e karburanteve Rritet ne 15 tatimi per dividentin dhe te ardhurat nga qirate dhe depozitat bankarebrbrNdryshimet e taksave nga 1 janari 2015 pritet te sjellin ne buxhetin e shtetit rreth 100 milione USD te ardhura shtesebrĀ Burime nga grupi i punes qe po punon per taksat e reja konfirmojne se eshte pikerisht kjo shifer qe duhet te plotesohet nga levizjet e tatimev

» Digjet makina e kryeregjistrueses

e Merkure 22 Tetor 20141319 pm p classwp-caption-text Ina Luci drejtoresha e Zyres se Regjistrimit te Pasurive ne VlorebrDjathtas Makina Toyota qe u dogj gjate nates me benzine ne pronesi te kryeregjistrueses LucibrbrShkrumbohet naten makina e kryeregjistrueses se Vlores Persona ende te paidentifikuar i vune flaken me benzine mbremjen e se henes rreth ores 2315 brEnde nuk ka te dhena ne lidhje me autoresine e ngjarjes por paraprakisht ka dyshime se motivi ka lidhje me detyre

» Champions goleadash Bajern shkaterron Romen

e Merkure 22 Tetor 20141336 pm Bavarezet kopjojne Kombetaren pese gola qe ne pjesen e pare ne Itali brbrelsi fundos Mariborin Shaktari gjunjezon BATE-nbrbrBajerni elsi dhe Shaktari sigluan fitoret me te thella ne mbremjen e djeshme te Champions-it Fitojne edhe PSG me PortonbrNje tjeter mbremje magjike per gjermanet Pas fitores historike ne Kupen e Botes ne gjysmefinale ndaj Brazilit me te njejtin rezultat ishte Bajerni qe fitoi ndaj Romes Madje edhe 45 minutat e para ishin t

» Nje muze virtual per te mos harruar diktaturen komuniste

e Merkure 22 Tetor 20141332 pm Hapet sot te Kolonadat ekspozita fotografike brbrNga ndertimi i burgjeve dhe kampeve te torturat gjyqet dhe perditshmeria e shqiptarevebrbrShpesh degjojme mes tone se shqiptaret e kane kujtesen te shkurterbrDhe popujt qe harrojne shpejt e kane me te thjeshte te perserisin gabimet e se shkuares Kjo eshte edhe arsyeja pse lindi nevoja e ngritjes se nje muzeu te kujteses Nuk behet fjale per godina dhe pavijone stenda e objekte materiale por nje mu

» Urgjenca Beqaj 20 ambulanca te reja dhe nje helikopter

e Merkure 22 Tetor 20141303 pm p classwp-caption-text Ministri i Shendetesise BeqajbrbrSherbimit te urgjences do t8217i shtohen 20 ambulanca te reja dhe 1 helikopter Ne Komisionin e Shendetesise ku u diskutua projektligji per sherbimin e urgjences ministri Beqaj tha se per here te pare ne vendin tone do te ngrihet sherbimi kombetar i urgjences mjekesore qe do te siguroje prezence te shpejte dhe profesionale ne te gjithe territorin e vendit ndersa shtoi se flota e autoambulan

» Dritat sa behet fatura me cmimin e ri

e Enjte 23 Tetor 20141208 pm Kryeministri e konfirmoi dje do te hiqet fasha e mbrojtur prej 300 kilovatesh ne cmimin e ri te energjise Ky ishte konfirmimi ne rangun me te larte pas atij te ministrit te Financave Cani Ky i fundit pervec heqjes se fashes mbrojtese me cmim te ulet per 300 kilovatet e pare theksoi edhe menyren si do te llogaritet cmimi i ri i dritave Aktualisht cmimi i energjise eshte i ndare ne dy fasha Per 300 kwh e pare familjaret tariforen me 77 lekekwh Nder

» Klosi kunder Xhafajt per kompetencat e Totozanit

e Enjte 23 Tetor 20141231 pm p classwp-caption-text Totozani ne Komisionin e LigjevebrbrE drejta e Avokatit te Popullit per te zgjedhur kandidatet per komisioneret qe jane ne varesi te tij jane bere objekt debati mes dy deputeteve te maxhorances brKreu i Komisionit te Ligj-eve Fatmir Xhafaj ka shprehur mendimin qe Kuvendi te njihet me te gjithe konkurrentet per komisionere sipas nje renditjeje te dhene nga Avokati i Popullit Nga ana tjeter deputeti socialist Blendi Klosi ka

» Dhjetefishimi i gjobave PD kunder ndryshimeve ne ligj

e Enjte 23 Tetor 20141227 pm p classwp-caption-text Policia rrugore gjate nje aksionibrbrPartia Demokratike ka vendosur te shqyrtoje ne komisionet paralele projektligjin qe para-shikon ndryshimin e Kodit Rrugor dhe 10-fishimin e gjobave per shkelesit e rregullave te qarkullimit ne rruge brBurimet bene me dije se do te jene disa komisione qe do te zhvillojne nje mbledhje te perbashket ne seline e Partise Demokratike per te diskutuar dhe mbi propozimin e qeverise mbi rritjen d

» Moodys vlereson ekonomine sfide borxhit

e Enjte 23 Tetor 20141204 pm Agjencia e vleresimit te riskut te kreditit Moodys ka vleresuar ekonomine shqiptare me B1 qe per investitoret dhe ekspertet perkthehet ne nje ekonomi te qendrueshme Ne fakt ne raport agjencia vlereson procesin e pagesave te detyrimeve te prapambetura te nisur nga qeveria duke theksuar se kjo plotesoi disi ate renie te fuqise se theksuar fiskale Nje zhvillim qe duket se i ka dhene pike ekonomise por edhe optimizmit per te eshte edhe statusi kandid

» Berisha me Prodin Vendi po shkon drejt destabilizimit

e Enjte 23 Tetor 20141224 pm p classwp-caption-text Berisha e Prodi dje gjate takimitbrbrGjetja e nje marreveshjeje mes maxhorances dhe opo-zites qe do te sillte rikthimin e PD-se ne Parlament tashme po behet pjese e takimeve te krereve te selise blu me diplomatet brPas bisedes qe ish-kryeministri Berisha zhvilloi nje jave me pare me ambasadorin e Frances Bernard Fitoussi dje biseda per gjetjen e kompromisit eshte zhvilluar dhe me ish-kryeministrin italian Romano Prodi Theks

» Media perendimore humbi drejtpeshimin vellai im u lincua

e Enjte 23 Tetor 20141223 pm p classwp-caption-text Kryeministri RamabrbrRama Akuzoi vellain tim pa e pyetur su moren me racizmin dhe dhunen fizikebrbrKryeministri Rama tha dje se do te beje te gjitha perpjekjet qe e shkuara ne marredheniet me Serbine te pengoje te ardhmen e te dyja vend-eve drejt BE-sebrNe nje interviste per Dojce Vele Rama shprehet se ishte fryma e Konferences se Berlinit dhe kontributi i Kancelares Merkel qe te dy kryeministrat te bisedonin dhe te caktoni

» Vendimi FSHF presion ne Arbitrazh

e Enjte 23 Tetor 20141216 pm p classwp-caption-text Kreu i FSHF DukabrbrSot Shqiperia dhe mbare opinioni kuqezi do te mesoje mbi vendimin qe do jape Komisioni i Disiplines ne lidhje me incidentet ne Serbi-Shqiperi brSakaq Federata Shqiptare e Futbollit ka treguar menyren e perpilimit te dosjes dhe se si do mbrohet sot Shqiperia ne UEFA Perpilimi i argumenteve juridike te mbrojtjes dhe keshillimi ligjor ne lidhje me ceshtjen u eshte besuar dy zyrave te mirenjohura ligjore ne

» PD Qeveria te mos rrise cmimin te heqe faturat aforfe

e Enjte 23 Tetor 20141202 pm Partia Demokratike i ka kerkuar Kryeministrit te mos heqe fashen mbrojtese te cmimit per familjet qe harxhojne deri ne 300 kilovat-ore energji elektrike Ne nje deklarate per mediat Eno Bozdo u shpreh se cdokush e di se heqja e fashes mbrojtese do ti detyroje te gjithe shqiptaret te paguajne me shume Te gjithe pa asnje perjashtim pervec atyre qe e vjedhin energjine dhe qe do te vazhdojne ta vjedhin sepse qeveria eshte e paafte ti kontrolloje Nderk

» Rama ultimatum 5 dite hajduteve te energjise elektrike

e Enjte 23 Tetor 20141112 am p classwp-caption-text Rama dje ne konference per shtypbrbrKryeministri Rama tha dje se do te ndeshkoje me burg te gjithe ata qe vjedhin energjine elektrike brGjate nje deklarate per mediat pas mbledhjes se qeverise Kryeministri beri publik operacionin e ri qe do te ndermarre kompania e shperndarjes dheĀ  Policia e Shtetit kunder lidhjeve pa leje ne rrjet dhe vjedhjes se energjise Ne do te jemi ne nje lufte qe nuk eshte pare asnjehere deri me sot

» Vrojtime miku

e Enjte 23 Tetor 20141200 pm REXHEP MEIDANIbrbrĀ  Keto dite pas shume vitesh u takova me nje mik te vjeter te njohur per sensin e tij te humorit vrojtimit e analizes Biseda me te mu duk teper interesantebrĀ Me poshte une po hedh ne leter vetem disa nga observimet e tij mbi qeverisjen dhe politiken shqiptare edhe pse ne ndonje rast mund te mos isha dakord me te psh te krahasimi me Maratin8230brZbukurimi i realitetit si teknike qeverisjebrSipas tij politika shqiptare kujton se

< Më para | 1 | 2 | Më pas >

Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos