Lajmet e tërhequra në datën 2014-10-31 nga gazeta Ora News (gjithsej 25 artikuj )

» Sarandė, arrestohen 3 persona, kundėrshtuan me dhunė patrullėn e policisė

Sarandė-Tre persona janė arrestuar dhe 2 tė tjerė janė shpallur nė kėrkim pasi kanė kundėrshtuar dhe dhunuar policinė. Burime nga uniformat blu bėjnė tė ditur se personat e arrestuar janė Ermir Vejzati 29 vjec, Paolo Tepelena 31 vjec dhe Petrit Gjoka 60 vjec . Ndėrsa tė shpallur nė kėrkim janė Aleksander Gjoka 31 vjec dhe Bernard Bajrami 28 vjec. Kėta persona nė bashkėpunim me njėri-tjetrin kanė kundėrshtuar me dhunė patrullėn e policisė dhe shefin e rendit tė k

» Ekstradohet nga Italia Besnik Sejdo, i dėnuar me 5 vjet burg pėr vrasje

Ėshtė ekstraduar nga Itali nė drejtim tė Shqipėrisė Besnik Sejdo 41 vjeē. Ky shtetas ishte i shpallur nė kėrkim ndėrkombėtar, pasi ka qenė i dėnuar me 5 vjet burg pėr plagosje me pasojė vdekjen e njė personi. Ekstradimi i 41-vjeēarit nga Tirana u bė mbrėmjen e djeshme nga Zyra Qendrore Interpol Tirana nė bashkėpunim me Interpol Roma nė Itali. Nė 01.04.2013, Sejdo ėshtė dėnuar me 5 vjet burgim, pėr kryerjen e veprės penale tė “Plagosjes sė rėndė me dashje” dhe “

» Hagel: Asad po pėrfiton, por SHBA sėrish jemi kundėr ti

Presidenti sirian Bashar al-Assad mund tė pėrfitojė nga sulmet e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, ndaj luftėtarėve tė Shtetit islamik nė vendin e tij. Kėshtu ka deklaruar Sekretari i Mbrojtjes Chuck Hagel, duke shtuar se politika amerikane ende mbėshtet largimin e Asadit nga pushteti. Nė njė konferencė shtypi nė Pentagon, Hagel tha se vrasja sistematike e fiseve sunite nė Irak nga luftėtarėt e shtetit islamik, ishte reatiteti brutal qė ēoi nė krijimin e koalicionit ndėrkombėta

» Dronė mbi Francė, fluturuan mbi centralet bėrthamore, nisin hetimet

Franca ka nisur  hetimet pėr disa dronė tė paidentifikuar, tė cilėt janė  parė tė fluturojė mbi impiantet bėrthamore tė shėrbimeve shtetėrore EDF. Lajmi ėshtė bėrė i ditur nga minsitri i Brendshėm francez, Bernard Cazeneuve. Sipas shėrbimeve shtetėrore franceze, dronėt kanė  fluturuar mbi shtatė centrale bėrthamore nė tė gjithė vendin mes datės 5 dhe 20 tetor, por qė nuk kanė asnjė rrezik pėr sigurinė dhe funksionin e tyre. Casanueve tha se ka nisur njė hetim dhe janė marrė tė gjitha m

» Milionat nga Halloween, nė SHBA pėrfitime marramendėse pėr bizneset

Halloween dikur kosiderohej festa e fėmijėve, por tashmė janė tė rriturit ata qė shpezojnė qindra dollarė pėr kostumin mė impresionues tė mbrėmbjes. Sipas autoriteteve pėrkatėse, amerikanėt kėtė vit do tė shpenzojnė 7.4 miliardė dollarė pėr Halloween, ku 2.8 miliardė do tė shkojnė vetėm pėr kostumet e fėmijėve , tė rriturve dhe kostumet pėr kafshėt shtėpiake, njė tjetėr tendencė nė rritje kjo. Teska fėmijėt do tė festojnė sipas traditės tė premten nė darkė, 75 milionė tė rritur do jenė

» Tiranė, zjarr te dy kullat, merr flakė kaldaja e njė apartamenti

Tiranė-Njė zjarr ka rėnė nė kullat pėrballė Piramidės dhe shkak ka qenė kaldaja e njė apartamenti e cila ka marrė flakė. Fatmirėsisht nga rėnia e zjarrit nuk ka persona tė lėnduar. Forcat zjarrfikėse kanė mbėrritur menjėherė ne vendin e ngjarjes, ndėrsa policia ka evakuuar tė gjithė punonjėsit e dy kullave. Nė dy kullat nė qendėr tė Tiranės ndodhen disa biznese. Tė parėt pėr lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tv nė

» Miku i ngushtė i Kim Kardashian vesh Marilyn Monroe me flamurin shqiptar

Mario Dedivanovic artisti personal i make up-it tė Kim Kardashian ka treguar atdhetarizmin e tij teksa ka publikuar nė Instagramin e tij  njė foto tė veēantė. Njė poster ku shfaqet Marilyn Monroe e veshur me njė bluzė me flamurin shqiptar ka shkaktuar reagimin e shumė ndjekėsve shqiptarė tė artistit nga Maqedonia ku e kanė pėrgėzuar pėr kėtė. Njė ndėr to ka qėnė edhe Bleona e cila ka komentuar me zemėr nė kėtė postim tė Marios.

» Arrihet marrėveshja pėr gazin mes Rusisė, Ukrainės dhe BE

Ėshtė arritur nė orėt e fundit tė sė enjtes marrėveshja e gazit mes Ukrainės, Rusisė dhe Bashkimit Europian, pėr rifillimin e furnizimit me gaz tė Ukrainės pas disa muajsh bllokimi pėr shkak tė konfliktit nė lindje tė vendit. Zyrtarėt e BE-sė bėnė tė ditur se Rusia dhe Ukraina kishin negociuar fort pėr tė marrė mbėshtetjen e bllokut perėndimor. Rusėt kėrkuan para nga BE-ja pėr tė ndihmuar Ukrainėn tė paguante borxhet ndaj Gazporm-it, ndėrsa ukrainasit donin me ngulm qė tė firmosej marr

» Elbasan, Qendra Shėndetėsore nė Stėblevė, njė godinė pa ujė e pa energji

Elbasan-Pa dyer e dritare, pa ujė dhe pa energji elektrike. Nuk bėhet fjalė pėr banesė private, por pėr qendrėn shėndetėsore tė Stėblevės ku ndiqen rreth 1500 banorė tė zonės. Pėr tė vetmin doktor tė qendrės, qė udhėton ēdo ditė nga Elbasani, nevojitet ndėrhyrje urgjente, duke qenė se dhe dimri ėshtė nė prag. Ndėrsa kryekomunari i Stėblevės Alban Fejzo, teksa pranon se gjendja ėshtė e vėshtirė, thotė se ėshtė nė pritje tė investimeve nga shteti. Komuna Stėblevė

» KQZ miraton fondin prej 142.5 mln lekė pėr partitė, ja kush pėrfiton

Komisioni Qendėror i Zgjedhjeve ka miratuar nė mbledhjen e sotme shpėrndarjen e fondit prej 142.5 milionė lekė pėr partitė politike pėr periudhėn prill-dhjetor 2014. Me 4 vota pro, u miratua qė shumėn mė tė madhe tė fondit ta marrin partitė kryesore politike, PS 55.257.463, PD 42.884.900 dhe LSI 15.431.990. EMĖRTIMI I PARTISĖ POLITIKE FONDI QĖ PĖRFITOHET

» PD kundėr INUK, Halimi: U prishėn ndėrtesat tė varfėrve, lulėzojnė pallatet

Durrės - Shteti Ligjor ėshtė zėvėndėsuar me atė policor e klientelist, ndėrsa banorėt qė po u prishen objektet, janė viktimat e kėtij sistemi. Kėshtu e ka cilėsuar deputeti i Partisė Demokratike Durrės, Eduart Halimi, aksionin e INUK pėr prishjen e tė gjithė objekteve nė dy anėt e rrugės “Pavarėsia” nė zonėn e Plazhit. Pėr Halimin, aksioni i INUK po vepron me dy standarte. Kryetari i Partisė Demokratike Durrės, Osman Stafa, bėri pėrgjegjės pėr

» Pastrohen kanalet kulluese, shmangen pėrmbytjet nė zonėn fushore tė Lezhės

Bordi i Kullimit nė Lezhė po ndėrhyn nė disa zona tė qarkut pėr pastrimin e kanaleve kulluese tė para dhe tė dyta, pėr tė shmanguar pėrmbytjet gjatė dimrit. Aktualisht punimet janė pėrqėndruar nė zonėn e Zadrimės, njė zonė mė problematike gjatė stinės sė reshjeve. Mbyllja e kanaleve kulluese dhe mosndėrhyrja prej dekadash pėr hapjen e tyre, ishte kthyer nė njė problem pėr zonat fushore tė Lezhės. Me ndėrhyrjet qė po kryhen, tashmė kėto zona duhet tė mos jenė mė pjesė e pė

< Më para | 1 | 2 | Më pas >

Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos