Gjithsej 78 lajme të mbledhur në datën 2011-10-16 për kategorinë Aktualitet

» Topi dheTopalli shahen si nė facebook


- Gazeta Idea

Tiranė – Presidenti i republikės dhe kryetarja e parlamentit, pas njė komunikimi tė gjatė nervoz, por gjithėsesi tė tėrthortė, deri tani, tashmė i kanė hequr maskat dhe kanė nisur ofendimet publike nė adresė tė

» Fjalėt e pista, tani nuk ka mė turp


- Gazeta Idea

Tiranė – Tė flasėsh flajė tė pista nuk ėshtė turp. Tė bėrtasėsh duke folur nė telefon ėshtė krejtėsisht e zakonshme. Tė shash, tė ofendosh, ėshtė sėrish njė gjė normale. Madje, janė femrat ato qė e pėrdorin mė shumė kėtė gjuhė. Flitet me kėtė

» Shuhet zjarri ne autostraden Tirane - Durres


- ABC News

Zjarri që ra rreth një orë më parë në pikën e një karburanti në autostradën Tiranë-Durrës është shuar I gjithi, falë ndërhyrjes zjarrfikësve. Zjarri ra në një prej godinave afër pikës së karburantit dhe ato kanë sjellë shpërthimin e depozitave njëra, pas tjetrës. Por falë ndërhyrjes së policisë, RENEA-s dhe mbi t&eum

» Homazhe ne Shkoder per aktorin Ndrek Prela


- ABC News

Në qytetin e Shkodrës janë zhvilluar homazhet ne nderim te aktorit Ndrek Prela në hollin e Teatrit “Migjeni”. I pari që ka vendosur kurora me lule pranë trupit të pajete të aktorit Prela ka qenë Presidenti i Republikës, Bamir Topi. Ky i fundit e ka vlerësuar aktorin Prela si një figurë të madhe të skenës shqiptare, një mësues për brezat e rinj. Me pas homazhe pranë trupi t

» Berisha feston ditelindjen ne Teqen e Sarisalltikut


- ABC News

Kryeministri Berisha zgjodhi Krujën për të festuar 67 vjetorin e ditëlindjes së tij në këtë mes tetori.I rrethuar nga miq, e dashamires, pas përurimit të rrugës turistike të Sarisalltikut, kreu i qeverisë mori urime e dhurata të shumta. Me pas ai vendosi të ngjitej në malin e Krujës pasi siç u shpreh ai vetë ka mbetur ende një nga gjerat që dëshiron më shumë.

» Nis restaurimi i shtepive te Bregut jane perzgjedhur 75 te tilla


- ABC News

Ministria e Punëve Publike dhe Transportit në bashkëpunim edhe me Bankën Botërore, kanë nisur zbatimin e programit për restaurimin e shtëpive në bregdetin jugor. Projekti “Çatitë dhe Fasadat”, do të financohet me një vlerë prej 7 mijë eurosh, duke shtuar edhe 5 mijë euro për restaurimin e brendshëm të shtëpive. Ky program ka për qëllim mbrojtjen

» Shperthen bombola e gazit ne Tirane lendohen dy persona


- ABC News

Një shpërthim ka ndodhur pranë drejtorisë së Policisë së Tiranës gjatë orëve të drekës së sotme. Mësohet se shkak për këtë ngjarje ka qene shpërthimi i një bombole gazi në një lokal në rrugën rr. “Naim Frashëri”. Si pasojë e këtij shpërthimi, është dëmtuar një shtetase e cila ishte duke gatuar në l

» UNICEF dhe OBSH Vdekshmeria foshnjore ne Shqiperi ka rene


- ABC News

Vdekshmëria foshnjore në Shqipëri ka rënë, por sërish mbeten problem pabarazitë mes zonave rurale dhe atyre urbane. Raporti më i fundit i UNICEF-it dhe Organizatës Botërore të Shëndetësisë e klasifikon vendin tonë midis vendeve të zhvilluara, ku vdekshmëria foshnjore në vitin 2010 ka pësuar rënie në 18 vdekje për 1 mijë lindje nga 41 që shënoheshin në vit

» Studimet part-time regjistrimet ne sekretari nga data 17 deri me 21 tetor


- ABC News

Studimet part-time me kohë të pjesshme mund të regjistrohen pranë sekretarive mësimore të fakulteteve nga ora 8:00 deri me 16:00, nga data 17 deri më 21 tetor. Të gjithë ata që janë të interesuar për të ndjekur studimet me kohë të pjesshme mund të regjistrohen pranë sekretarive mësimore të fakulteteve nga ora 8:00 deri me 16:00, nga data 17 deri më 21 tetor. Për

» Berisha Papa Vojtila frymezimi i popujve te shtypur per liri dhe dinjitet njerezor


- ABC News

“Sot ne nderojmë 33-vjetorin e Pontifikatit të Papa Gjon Palit II, përvjetor i rëndësishëm ky në mbarë botën. Për katolikët, myslimanët dhe njerëzit e të gjitha besimeve, sepse në krye të Selisë së Shenjtë, Zoti solli Papën e Lirisë, Papën Vojtila”. Kështu është shprehur me rastin e hapjes së ekspozitës për 33-vjetorin e pontifikimit

» Elbasani ka pritur 250 operatore turistike polake


- ABC News

Bashkia Elbasan dhe agjencitë e turizmit në këtë qytet, kanë pritur 250 operatorët turistikë polakë. Qëllimi i këtij takimi të organizuar në një nga komplekset e njohura turistike në lagjen Kala, ka qenë përfshirja e agjencive turistike elbasanase në mbledhjen e asamblesë së përgjithshme të dhomës së tregtisë polake, e cila është duke u mbajtur në

» Aksident ne Fushe-Kruje plagosen rende dy persona


- ABC News

Një aksident i rëndë me pasojë plagosjen e dy personave ka ndodhur në aksin rrugor Fushë Krujë-Milot. Në aksident janë përfshirë tre automjete të cilat janë përplasur me njëra-tjetrën. Të plagosurit janë dërguar menjëherë për mjekim në Spitalin Ushtarak të Tiranës. Ndërsa sipas burimeve të spitalit, dy të plagosurit ja

» Amendimet ne ODIHR Gjata PS nuk ka asnje pengese ligjore


- Alsat

Socialistët nuk kanë asnjë pengesë për t’iu drejtuar ODHIR-it me paketën e tyre të amendimeve për reformën zgjedhore si subjekt politik. Selia rozë adresimin në këtë strukturë e shihte të mundur vetëm nëpërmjet komisionit të posacëm bipartizan të reformes elektorale. Por për juristin Çlirim Gjata, kufizimet janë vetëm për Komisionin e Venecias.

» Tumoret e avancuara trajtim ne banese per 460 te semure


- Alsat

Në prag të ditës botërore të kudesit paliativ ky shërbim apo sic njihet ndryshe shërbimi onkologjik në banese trajton aktualisht 460 të sëmurë në statade tejet të avancuara të semundjes. Pritshmëritë deri në fund të vit thotë drejtori i SOB, Herik Zotaj do të shkojnë deri në 600 persona, të cilët duhët ta marrin ndihmën shëndetësore në banese. Kjo rritj

» Zjarri ne Kashar tre te plagosurit jashte rrezikut


- Alsat

Një zjarr i fuqishëm ka shpërthyer fare prane disa depozitave te karburantit  në Kashar buzë superstradës që lidh Tiranën me Durrësin. Si pasoje tre persoana mbeten te plagosur ne shkalle te ndryshme ndersa forca te shumta policie dhe tre reparte te zjarrfikesve mberriten ne vendngjarje. Ambulancat bene te mundur transportimin e te plagosurve per ne Spitalin Ushtarak ndersa sipas mjekeve ata jane jashte rrezikut per jeten. &ldquo

» Mbeten pa shkolle. 100 femije te ngujuar nga gjakmarrja


- Alsat

Rreth 100 fëmijë, të cilët janë pjesë e familjeve të ngujuara nga gjakamarrja ende nuk është gjetur asnjë mënyrë për të ndjekur arsimin. Një kërkesë për zgjidhjen e kësaj situate i është dërguar në muajin gusht Ministrisë së Arsimit nga “Shtëpia e Drejësisë dhe Pajtimit Kombëtar”. Por edhe pse kanë kaluar pothuajse dy muaj, kjo ministri

» Shperthen bombula 3 te plagosur


- Alsat

Tre persona mbetën të lënduar pasi një shpërthim në një restorant në Tiranë. Ngjarja ndodhi rreth orës 13:00 dhe policia që u gjend në vendngjarje pas pak minutash sqaroi se ishte një bombul gazi e cila ka shpërthyer. Ngjarja veç tre të plagosurve krijoi dhe panik në zonë,  pasi shpërthimi ishte shumë i fuqishëm. Restoranti ndodhet pak metra pas Drejtorisë së

» Karta e Rames Gjana Bllokimi alibi per kongresin


- Alsat

Mungesa e konsensusit për ligjet që kërkojnë 3/5 në Parlament, konsiderohen nga demokratët si alibi e kryesocialistit për të penguar detyrat që Brukseli zyrtar i ka dhënë klasës politike shqiptare. Deputeti demokrat, Jemin Gjana, thotë për AS se kjo praktikë e kreut të opozitës është vazhdimësi e modelit 2 vjeçar të socialistëve. “Edhe në pikëpamj

» 33- vjetori i Pontifikimit. Perkujtohet Papa Gjon Pali II


- Alsat

Nën kujdesin e ambasadës polake në Tiranë, është çelur ekspozita me 70 fotografi të Papa-Gjon Palit II, ku ishte i pranishëm edhe kryeministri Sali Berisha. Duke e cilësuar Papa Gjon Palin II si një nga burrat më të mëdhenj të të gjitha kohërave, Kryeministri Berisha theksoi se vizita e tij në Tiranë në vitin 1993 erdhi në një moment ku Shqipëria kishte kapërcyer regjimin kom

» Replika ne distance. Thellohen perplasjet Topi- Topalli


- Alsat

Thellohen përplasjet mes presidentit dhe kryetares së parlamentit. Pasi e quajti celulë anti- integrim dhe bllokues si Edi Rama, nga qyteti i saj i lindjes, Shkodra,  kreu i shtetit iu përgjigj Jozefina Topallit, duke i thënë të mësojë komunikimin. Menjëherë ka ardhur dhe reagimi i parlamentit përmes një njoftimi për shtyp. “Jozefina Topalli flet me krenari dhe me vetëdije shqipen më t&eu

< Më para | 1 | 2 | 3 | 4 | Më pas >

Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos